Związek między zębami a ciałem jest nierozerwalny. Warto uświadomić sobie to, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej i jednocześnie zatroszczyć się o ogólny dobrostan całego organizmu. W jaki sposób zły stan zębów może wpływać na samopoczucie? Jak na co dzień dbać o zdrowie jamy ustnej w 5 podstawowych krokach?

Higiena jamy ustnej, a zdrowie

Obecnie wiadomo, że infekcje w jamie ustnej są powiązane z powstawaniem problemów w rozmaitych częściach ciała. Dodatkowo zaostrzają objawy niektórych schorzeń – m.in. cukrzycy i chorób układu krążenia. Dlatego ważne jest nie tylko to, aby troszczyć się o higienę jamy ustnej w związku z dbałością o cały organizm. Znaczenie ma także informowanie dentysty o zmianach w zdrowiu ogólnym.

  • Serce – bakterie gromadzące się w jamie ustnej wówczas, gdy nie jest zachowany odpowiedni poziom higieny, mogą przedostawać się do krwiobiegu. Zwiększa się wówczas ryzyko powstawania skrzepów, a tym samym wystąpienia zawału serca czy wylewu.
  • Cukrzyca – diabetycy często zmagają się z chorobami dziąseł. Wszelkie nieprawidłowości w zakresie zdrowia jamy ustnej wiążą się u nich z prawdopodobieństwem pojawienia się poważnych powikłań. Ma to związek m.in. z wolnym gojeniem się ran.
  • Ciąża – problemy z zębami i dziąsłami stanowią zagrożenie dla kobiet w ciąży. Mogą stać się przyczyną przedwczesnego porodu.
  • Płuca – brak higieny w jamie ustnej sprzyja zapaleniom płuc i innym infekcjom układu oddechowego.

Higiena jamy ustnej w 5 krokach

1) Myj zęby prawidłowo

Zdrowe ciało, zdrowe zęby - higiena jamy ustnej w 5 krokachPierwszym krokiem powinno być wybranie dobrej szczoteczki. W tym celu możesz udać się do drogerii lub sklepu RTV i AGD. Jeśli nie mieszkasz w tak dużym mieście jak Wrocław, skorzystaj z zakupów online. Obecnie dentyści najbardziej polecają szczoteczki elektryczne o umiarkowanym stopniu twardości. Nie powinna być ona zbyt twarda, gdyż może wtedy wywoływać uszkodzenia szkliwa i dziąseł.

Szczotkuj zęby przez co najmniej dwie minuty przy każdym myciu. Czas dziel równo między obszary górne i dolne. Dbaj o przednie i tylne powierzchnie. Nacisk włosia nie powinien być zbyt duży. Jeśli korzystasz z tradycyjnej szczoteczki manualnej, wykonuj delikatne i okrężne ruchy. Z kolei model elektryczny po prostu przystawiaj do każdego zęba po kolei.

2) Pamiętaj o języku

Higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie zębów, ale również pielęgnacja języka. Po każdym szczotkowaniu zębów wyczyść również język. W sklepach i aptekach można znaleźć specjalne skrobaczki do języka, które skutecznie usuwają złogi, resztki jedzenia i bakterie. Jeśli nie masz takiej skrobaczki, korzystaj po prostu ze szczoteczki.

Bakterie na języku przyczyniają się do powstawania nieświeżego oddechu, a także do rozwoju problemów z zębami i dziąsłami. Nie można pomijać tego aspektu czyszczenia jamy ustnej. Wówczas nawet najbardziej sumienne mycie i nitkowanie samych zębów nie przyniesie oczekiwanego rezultatu.

3) Nitkowanie to podstawa

Nitkowanie to najskuteczniejsza metoda usuwania resztek jedzenia zatrzymujących się między zębami. Nawet szczotkowanie po każdym posiłku nie pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Regularne korzystanie z nici dentystycznej to najbardziej skuteczny sposób na zapobiegania próchnicy. Nitkowanie ogranicza tworzenie się płytki nazębnej, która jest przyczyną powstawania ubytków.

Ta część dbania o higienę jest korzystna nie tylko dla samych zębów, ale również dla dziąseł. Stanowi kluczowy element profilaktyki przeciwko stanom zapalnym i paradontozie. Dodatkowo usuwanie bakterii i resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych przyczynia się do utrzymania świeżego oddechu. Nitkowanie warto wykonywać przed szczotkowaniem, aby umożliwić włosiu dostanie się do trudno dostępnych przestrzeni. Taka kolejność czynności zapobiega też krwawieniu dziąseł.

4) Płyn do higieny jamy ustnej

Płyny do płukania ust zawierają w swoim składzie substancje antybakteryjne. Pomagają redukować ilość bakterii, a tym samym ułatwiają utrzymanie zębów i dziąseł w czystości. Niektóre płyny formułowane są przez producentów z myślą o łagodzeniu powstających podrażnień. Poza tym przywracają równowagę pH w jamie ustnej i zapobiegają próchnicy (generalnie dlatego, że znajduje się w nich fluor).

5) Jedz zdrowo, unikaj używek, wysypiaj się

Na kondycję zębów ma wpływ szeroko rozumiany zdrowy styl życia. Kluczowe jest ograniczenie cukru w diecie i unikanie palenia papierosów. Ważne jest też wysypianie się. Jeśli chcesz zapewnić swojej jamie ustnej optymalne warunki do regeneracji, pracuj nad higieną snu i dobrze wyposaż sypialnię. Wysokiej jakości naturalny materac 90×200 cm sprawi, że Twój sen będzie głębszy, a utrzymanie czystości w łóżku stanie się zdecydowanie łatwiejsze. Wtedy komórki będą się efektywnie odbudowywały, a ciało zyska dodatkowe siły do walki z bakteriami.

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna w życiu każdego z nas. Nie zastąpi jednak regularnych wizyt u dentysty. Kontroluj stan swoich zębów w gabinecie stomatologicznym przynajmniej raz w roku, a w razie potrzeby nawet częściej.

Przeczytaj też: Jakie łóżko specjalne jest najlepsze?