Mięso to stały element diety wielu osób, a jego odpowiedni wybór może być w szczególności ważny dla tych, którzy pragną zadbać o swoje zdrowie. Na sklepowych półkach chłodniczych możemy bowiem znaleźć naprawdę wiele różnych gatunków mięsa. Eksperci często zalecają, aby unikać konkretnych rodzajów, które nie do końca posiadają dobry skład i mogą zawierać nawet tzw. „zapychacze”, a z drugiej strony podpowiadają, jakie gatunki są zdrowszym rozwiązaniem. W tym artykule również dowiesz się, które rodzaje mięsa są najlepszym wyborem w trosce o nasze zdrowie.

Kurczak

Kurczak bez wątpienia jest jednym z najbardziej popularnych i dostępnych rodzajów mięsa spożywanego na całym świecie. Ponadto jest uważany za naprawdę zdrowy gatunek, który dostarcza wysoką ilość białka (na 100 g kurczaka występuje aż 22 mg białka). Kurczak posiada także niższy poziom tłuszczu w porównaniu do innych rodzajów mięsa. Warto więc wiedzieć, że spożywanie niskotłuszczowych białek jest bardzo wartościowe dla ludzkiego organizmu i pomaga nawet obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca. Poza tym kurczak nie ma zbyt wielu węglowodanów, zwłaszcza jeśli spożywamy go bez panierki czy sosów. Jest to zatem ten rodzaj mięsa, który zdecydowanie powinniśmy wybierać. Kurczaka można także łatwo i szybko przygotować, w zależności od własnych preferencji może to być np. gotowanie, smażenie czy grillowanie. Należy być jednak uważnym, gdyż obecnie hodowla kurczaków nierzadko wiąże się z wykorzystywaniem hormonów wzrostu i antybiotykami, a to z kolei może wpływać na wartość odżywczą mięsa kupowanego w sklepie.

Jakie mięso jest najzdrowsze? Poznaj właściwości każdego rodzajuIndyk

Indyk to kolejny rodzaj mięsa drobiowego, który wiele osób uważa za zdrowsze rozwiązanie niż kurczak. Dlaczego? Bynajmniej właśnie ze względu na warunki hodowlane kurczaków. Poza tym nie odbiega on znacznie smakiem i cechuje się bardzo podobnymi właściwościami. Niektórzy sądzą nawet, że indyk jest chudszym mięsem od kurczaka, zwłaszcza jeśli chodzi o mięso z piersi. Są też takie osoby, które lepiej tolerują indyka. Ponadto zawiera on wiele wartościowych składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B, żelazo czy cynk. Oczywiście równie bogaty jest także w białko niezbędne do budowy i naprawy tkanek w organizmie. Co ciekawe, tutaj też znajdą się osoby, które uważają indyka za bardziej delikatnego w smaku i łatwiejszego do strawienia niż białko z kurczaka.

Dziczyzna

Okazuje się jednak, że najzdrowszym rodzajem mięsa wcale nie jest kurczak czy indyk, a dziczyzna. W wyborze najlepszego mięsa powinniśmy bowiem brać pod uwagę przede wszystkim środowisko, w jakim żyło zwierzę, a także sposób jego odżywiania. Dieta dzikich zwierząt w odróżnieniu od tych hodowlanych opiera się wyłącznie na nieprzetworzonym pokarmie i dlatego też dziczyznę uważa się za lepszy wybór. Jelenie, sarny czy dziki podczas swojego życia zdobywają pożywienie niezanieczyszczone antybiotykami i innymi dodatkami obecnymi w paszach komercyjnych, co jest z kolei istotne dla naszego zdrowia. Poza tym warto zauważyć, że nierzadko współczesne warunki hodowlane charakteryzujące się ciasnymi halami są stresujące dla zwierząt, a to także wpływa na jakość uzyskiwanego mięsa. Wbrew też pozorom, dziczyzna zazwyczaj zawiera mniej tłuszczu niż mięso hodowlane. Co więcej, jest bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, które są ważne dla zdrowia naszego serca. Dziczyzna może również dostarczać większą ilość składników odżywczych, takich jak żelazo, cynk, witaminy z grupy B i D. Należy jednak pamiętać, że jest to rodzaj mięsa o bardziej wyrazistym smaku, który niekoniecznie odpowiada wszystkim gustom. Ponadto ze względu na naturalne pochodzenie dzikich zwierząt istnieje ryzyko zakażenia pasożytami czy chorobami przenoszonymi przez te zwierzęta, dlatego ważne jest, aby mięso dzikich zwierząt było odpowiednio przygotowane.

Wieprzowina, wołowina i baranina

Co z kolei można powiedzieć o mięsie czerwonym? Warto je spożywać czy może niekoniecznie? Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że jego dzienna ilość nie powinna przekraczać 50-70 g. Ogólnie też zaleca się, aby unikać zbyt częstej konsumpcji czerwonego mięsa. Zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych w tym rodzaju mięsa jest bowiem dość wysoka, szczególnie jeśli chodzi o kwas palmitynowy i stearynowy. Poza tym niektóre badania sugerują, że spożywanie dużych ilości mięsa czerwonego może być powiązane z wyższym poziomem cholesterolu we krwi, co z kolei może zwiększać ryzyko chorób serca. Nie inaczej jest w przypadku ryzyka wystąpienia nowotworów – mięso czerwone posiadające takie substancje jak heterocykliczne aminy aromatyczne (HAA) i związki N-nitrozowe, może być niestety potencjalnym czynnikiem rakotwórczym Z drugiej strony jednak wieprzowinę, wołowinę czy baraninę zalicza się do zdrowych gatunków mięs. Są one źródłem pełnowartościowego białka, którego poziom może też znacznie wzrosnąć podczas gotowania.

Ryba to również mięso!

Choć różne wierzenia i przekonania zakładają, iż ryba to odrębny produkt spożywczy, to jednak z biologicznego punktu widzenia niczym nie różni się ona od mięsa. Dlatego też można przypuszczać, że ryba jest jednym z najzdrowszych jego rodzajów. Przede wszystkim jest ona doskonałym źródłem białka oraz zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3. Ryby są również bogate w wapń, fosfor, selen, jod czy w witaminę D, która odgrywa istotną rolę w zdrowiu kości i układu odpornościowego. Co ciekawe, ich spożywanie może się też wiązać ze zmniejszaniem ryzyka wystąpienia cukrzycy. Nie powinniśmy więc zapomnieć, aby uwzględniać ryby w swojej codziennej diecie. Może to być łosoś, tuńczyk, makrela czy inne gatunki, które po prostu najbardziej preferujemy.

Aby jednak jeszcze lepiej zadbać o swoje zdrowie, powinniśmy wyposażyć się w wygodny materac, który zapewni nam treściwy wypoczynek. Materac piankowy 80×200 cm może być tutaj doskonałym wyborem! Więcej świetnych modeli znajdziemy także w sklepach we Wrocław.

Jakie jest zatem najzdrowsze mięso? W tym burzliwym starciu na wygranej pozycji niewątpliwie lokuje się dziczyzna. Należy jednak pamiętać, że jej spożywanie także może wiązać się z pewnymi wadami i ryzykiem. Wybór najlepszego rodzaju mięsa zależy też od naszych własnych potrzeb i preferencji. Dla jednych kurczak może być jedynym słusznym rozwiązaniem, zaś inni lubią próbować różnych gatunków i nie skupiają się na jednym konkretnym mięsie.

Przeczytaj także: Poduszka i jej rodzaje