Ciąża z jednej strony jest niezwykle pięknym doświadczeniem, a z drugiej może być szczególnie ciężkim okresem w życiu kobiety. Jest to bowiem czas, w którym szczególnie należy zadbać o zdrowie zarówno przyszłej mamy, jak i dziecka. Każdy przypadek jest jednak indywidualny i to, czego powinna przestrzegać jedna kobieta, niekoniecznie musi druga. Mimo wszystko należy być świadomym wszelkich aspektów związanych z okresem ciąży, aby w jej trakcie móc dobrze funkcjonować i reagować na ewentualne problemy. Powyższe wskazówki pozwolą Ci przejść przez ten okres możliwie jak najzdrowiej i bezpieczniej.

Ochrona przed infekcjami

Unikanie infekcji w czasie ciąży jest jednym z najbardziej kluczowych elementów, który pozwala zachować zdrowie mamy i dziecka. Infekcje mogą prowadzić bowiem do różnych powikłań mających również wpływ na przebieg ciąży i rozwój płodu. Warto być świadomym tych konsekwencji i tym samym trzymać się z dala od wszelkich wirusów i bakterii. Najistotniejsze jest to, aby przyszła mama ograniczała kontakt z osobami chorymi oraz unikała tłumów ludzi. Ciężarne kobiety nie powinny zapominać także o regularnej higienie rąk, najlepiej po każdym powrocie do domu i przed spożywaniem posiłku. Nierzadko zaleca się też, aby przyszłe mamy wykonały test sprawdzający obecność przeciwciał w organizmie, zwłaszcza jeśli nie mają one pewności, czy były wcześniej szczepione. Takie badanie może wykazać ewentualne problemy, a dzięki temu odpowiednio szybko będziemy mogli zareagować.

Dbałość o aktywność fizyczną

Na co zwrócić szczególną uwagę w czasie ciąży?Raz na zawsze warto to sobie wyjaśnić, że ciąża nie jest żadną chorobą. Jest to po prostu okres, w którym przyszła mama musi zadbać o swoje zdrowie w szczególny sposób. Dlatego też tak istotna jest m.in. regularna aktywność fizyczna. W rzeczywistości w wielu przypadkach nie istnieją żadne przeciwskazania dotyczące ruchu u ciężarnej kobiety. Odpowiednia aktywność wspiera zdrowie matki, jak i płodu, oczywiście pod warunkiem, że jej intensywność jest dostosowana do możliwości kobiety. Regularne, umiarkowane ćwiczenia pozwalają pozostać w formie i kontrolować masę swojego ciała. Ważne jest jednak to, aby wszelkie działania skonsultować wcześniej ze swoim lekarzem.

Poza tym nie należy zapominać o wysokiej jakości wypoczynku. Sen w czasie ciąży odgrywa szczególnie istotną rolę i gwarantuje zdrowie matki i dziecka. Aby jednak ciężarna kobieta mogła cieszyć się treściwym snem, musi ona wyposażyć się w odpowiedni i wygodny materac. Z pewnością znajdzie go w sklepie abcsnu.pl lub w salonach stacjonarnych we Wrocław.

Zapobieganie urazom

Dlaczego zbyt intensywne treningi fizyczne nie są wskazane w przypadku ciąży? Przede wszystkim ze względu na konieczność zapobiegania wszelkim urazom. Choć umiarkowany ruch jest oczywiście zdrowy, to jednak kobiety w ciąży powinny uważać na sytuacje, w których może dojść do wypadku. Pamiętajmy, że ciało przyszłej mamy stanowi bezpieczny domek dla płodu. Jeśli zostanie on naruszony, istnieje ryzyko, iż łożysko się odklei, a to zawsze stan zagrożenia zdrowia i życia dziecka. Ciężarne kobiety nie powinny więc wystawiać się na niepewne sytuacje oraz duży wysiłek. Nie powinny dźwigać ciężkich zakupów czy stać w autobusie podczas jazdy.

Stosowanie lekarstw tylko pod nadzorem lekarza

Ciąża to także czas wielu ,,banalnych” dolegliwości, a w walce z nimi aż kusi, aby zażyć odpowiedni preparat. Powinniśmy być jednak świadomi, że wiele stosunkowo bezpiecznych lekarstw nie jest jednak wskazanych w okresie ciąży. Dlatego też nie należy sięgać po medykamenty, których wpływu na nasz organizm i płód nie jesteśmy pewni. Najlepiej, abyśmy w ogóle zrezygnowali z samodzielnego stosowania lekarstw, a wszelkie kroki konsultowali po prostu z naszym lekarzem. Niekiedy bowiem bywa też tak, iż środki, które są raczej zakazane, lekarz zaleca ich przyjmowanie i w drugą stronę – środki, które są stosunkowo bezpieczne, mogą dla nas okazać się nieodpowiednie. Należy więc być uważny i przestrzegać odgórnych zaleceń.

Odpowiedni dobór kosmetyków

Kolejną kwestią, na którą powinniśmy uważać w czasie ciąży, jest stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych. Okazuje się bowiem, że podobnie jak w przypadku lekarstw pewne produkty pielęgnacyjne mogą być niewskazane dla kobiet w ciąży. W tym okresie przede wszystkim powinniśmy unikać kwasu glikolowego, migdałowego, azelainowego, kwasów owocowych czy retinolu. Są to główne składniki wielu kosmetyków nie tylko tych dostępnych w drogeriach, ale także aptekach. Niestety wiele kobiet nie jest świadomych złego wpływu tych środków, a mogą mieć one przecież duży wpływ na przebieg ciąży i zdrowie płodu. Dlatego też tak istotne jest czytanie etykiet kosmetyków, po które sięgamy. Najbezpieczniejszą opcją może być natomiast stosowanie wyłącznie produktów przeznaczonych dla kobiet w ciąży.

Zrównoważona dieta

W czasie ciąży bez znaczenia nie pozostaje również to, co spożywamy. Tutaj ponownie przeciwwskazań i niedozwolonych produktów jest naprawdę wiele. W głównej mierze zaleca się, aby kobiety ciężarne nie spożywały kofeiny, alkoholu, surowych ryb, jaj i niepasteryzowanej żywności, np. serów pleśniowych. Poza tym oczywiście nie należy sięgać po tytoń i inne używki. Dieta w trakcie ciąży powinna być zbilansowana i bogata w owoce oraz warzywa. Nie może też brakować w niej takich składników jak kwas foliowy, żelazo czy wapń. Istotne jest spożywanie różnorodnych posiłków, bogatych w witaminy, aby zapewnić prawidłowy rozwój płodu i utrzymanie zdrowia matki.

Niewątpliwie okres ciąży może stanowić spore wyzwanie, jeśli chodzi o dbałość o zdrowie własne i dziecka. Przyszła mama musi zwrócić szczególną uwagę na wiele aspektów, m.in. na to, co na co dzień spożywa czy na zapobieganie ryzykownym sytuacjom i wypadkom. Jednak świadomość tych poszczególnych czynników jest już dużym krokiem w celu zachowania zdrowia i odpowiedniego przebiegu ciąży. Z pomocą powyższych wskazówek możesz być pewna, że Twoje dziecko rozwija się w prawidłowy sposób!

Przeczytaj także: Materac – najważniejszy element sypialni