Rozsądnie zbilansowana dieta to podstawa dobrego samopoczucia. W różnych regionach świata można dostrzec odmienne zwyczaje kulinarne. Jednak pewne praktyki dotyczące dostarczania do organizmu niezbędnych składników odżywczych są podobne. Jak do kwestii zdrowej diety podchodzą przedstawiciele różnych kultur? Sprawdź nasze inspiracje na pełnowartościowe posiłki z rozmaitych zakątków świata!

Dieta śródziemnomorska najzdrowsza na świecie!

Tradycyjna dieta śródziemnomorska to jeden z najkorzystniejszych sposobów odżywiania na całym świecie. Jest liderem wśród elementów profilaktyki chorób serca i cukrzycy. Jak skomponowane są tradycyjne przepisy pochodzące z Hiszpanii, Grecji czy Włoch? Ich podstawą są świeże owoce i warzywa. Nie brakuje pełnoziarnistych produktów zbożowych, nasion roślin strączkowych, ziół, orzechów i oliwy z oliwek. Charakterystyczne są też ryby i owoce morza. W krajach śródziemnomorskich czerwone mięso nie cieszy się popularnością, a główny napój to woda.

Jednym z klasycznych dań śródziemnomorskich jest risotto. Jak przygotować je w wariancie z dodatkiem krewetek? Ulubione warzywa należy w pierwszej kolejności umyć i drobno pokroić, a jednocześnie ugotować bulion. Na rozgrzanej patelni warzywa powinny zostać podsmażone. Później trzeba do nich wrzucić krewetki i ryż. Opcjonalnym krokiem jest zalanie całości winem. Później przychodzi czas na dolanie bulionu. Całość należy gotować tak długo, aż ryż stanie się kremowy. Do risotto warto dodać masło i ulubione przyprawy. Jest to zdrowy, pełnowartościowy posiłek pełen witamin.

Meksykańskie przepisy – które z nich wybrać?

Zdrowa dieta na świecie - przepisy z różnych kulturKuchnia meksykańska stanowi połączenie potraw charakterystycznych dla Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych. Sztuka kulinarna tej części świata jest pełna słodkich i ostrych aromatów. Niektóre przyprawy korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu trawiennego i na przemianę materii. Bardzo często wykorzystuje się mąkę kukurydzianą.

Pyszna kolacja przygotowana w stylu meksykańskim może być nie tylko przyjemnością dla podniebienia, ale również korzyścią dla zdrowia. Bardzo szybko można przyrządzić np. hummus z domowymi nachosami. Do wykonania pasty niezbędna jest ugotowana ciecierzyca, pasta tahini, zielona papryczka jalapeno (najlepiej marynowana), kolendra, kmin, sok z limonki lub cytryny, czosnek, sól i pieprz. Wszystko to wystarczy zblendować. Nachosy z kolei można zrobić, po prostu wykorzystując tortillę pełnoziarnistą. Takie danie jest pełne składników odżywczych w szczególności wówczas, gdy zostaną do niego dodane świeże warzywa. Szybszą wersją może być też zakup gotowego hummusu – obecnie można znaleźć go w praktycznie każdym markecie, w miastach takich jak Wrocław.

Tel Awiw skarbnicą wegetariańskich pyszności!

Tel Awiw to prawdziwy raj dla wegan i wegetarian. Tutejsza kuchnia składa się z wielu dań bezmięsnych. Ma sporo cech wspólnych z daniami meksykańskimi. W przepisach znajduje się wiele warzyw i wyraźnych przypraw – choć są zdecydowanie inne. Przed posiłkiem podaje się warzywa i przekąski, wśród których królują bakłażan, cieciorka i tahina w różnorodnych wariantach.

Popularnym przepisem pochodzącym właśnie z tego regionu świata jest szakszuka. Są to sadzone jajka, przyrządzone w pikantnym sosie pomidorowym. Z reguły danie doprawia się kuminem. Wiele osób lubi też akcent w postaci sera feta. Doskonale smakuje z dodatkiem pełnoziarnistego pieczywa.

Azjatycka dieta, a zdrowie

Dietę azjatycką uznaje się za jeden z najzdrowszych sposobów odżywiania na świecie. Jej podstawą są owoce i warzywa, ryby, owoce morza, jajka i ryż. Można stwierdzić, że jest ona podobna do wspomnianej już diety śródziemnomorskiej. Wiele potraw przygotowuje się na grillu – tym samym ograniczona jest ilość tłuszczów i cukrów w składzie najpopularniejszych dań.

W ostatnich latach popularnością wśród Europejczyków cieszy się japoński ramen. Przygotowuje się go na bulionie – zarówno drobiowym i warzywnym, jak i wieprzowym. Zawiera sos sojowy i charakterystyczne wodorosty kombu, a także makaron. Bardzo często dodaje się do niego jajka i mięso wieprzowe.

Nie tylko dieta – jak jeszcze można dbać o zdrowie?

W różnych regionach świata o zdrowie dba się nie tylko poprzez dietę. Jakie inne aktywności wpływające na stan zdrowia można zaobserwować w różnych częściach świata?

  • Japonia – bardzo popularne są tam kiszonki. Tej formie konserwacji poddawane są rozmaite warzywa i owoce. W słoikach można znaleźć rzodkiew, imbir czy śliwki. Takie produkty to prawdziwa skarbnica witamin.
  • Kraje śródziemnomorskie – wysoka temperatura sprawia, że dużą wagę przywiązuje się tam do wypoczynku. Popołudniowa siesta jest tam na porządku dziennym. Warto wziąć przykład z mieszkańców tego regionu europy i za ich przykładem szukać równowagi w codziennym życiu. W szczególności należy zwrócić uwagę na sen. Pierwszym krokiem w tym aspekcie może być zakup nowego, wygodne materaca z asortymentu marki sleepmed.pl.
  • Indie – to kraj osób w dobrej kondycji fizycznej. Hindusi cieszą się zdrowiem m.in. ze względu na popularność jogi. Jest to idealna forma ruchu, która pozwala polepszyć postawę, poprawić kondycję kręgosłupa i obniżyć ryzyko chorób w obrębie układu krążenia.

Szukając pomysłów na skomponowanie zdrowego jadłospisu, warto wypróbować nietypowe przepisy, pochodzące z odległych regionów świata. Jest to niezastąpione źródło inspiracji. Nowe doznania kulinarne mogą być zarówno źródłem zdrowia, jak i przyjemności.

Przeczytaj też: Jaki materac jest odpowiedni dla osób cierpiących na choroby kręgosłupa