W czystym domu człowiek czuje się o wiele lepiej. Niestety, większość z nas nie przepada za sprzątaniem, gdyż jest to czasochłonna i często ciężka czynność. A czy można ułatwić sobie tę nieprzyjemną pracę? Jak się okazuje – tak! Efektywne sprzątanie domu, w tym sypialni, odnosi się przede wszystkim do dokładnego zaplanowania czynności oraz podziału obowiązków. Zatem zabrać się za porządki?

Jak przygotować się do sprzątania?

Mało kto z nas lubi sprzątać. Jednak nie ma nic przyjemniejszego, niż zasypianie w czystej sypialni, w której nie ma powodującego reakcje alergiczne kurzu. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów na utrzymanie czystości w tym pomieszczeniu, a wszystkie one bazują na regularności! Jeśli codziennie będziemy odkładać rzeczy na swoje miejsce, a wszelkiego rodzaju śmieci wyrzucać na bieżąco, to z pewnością w naszej sypialni zawsze będzie panował porządek! A co w przypadku, gdy nasze pomieszczenie wymaga dokładnego wysprzątania? Najlepiej nie czekać, tylko zaplanować odpowiednio swój czas i przygotować się do sprzątania. Przyda nam się tutaj płyn do mycia podłóg oraz płyn do szyb, a także wszelkiego rodzaju ściereczki zwykłe i z mikrofibry. W wielu przypadkach warto wykorzystać stare sposoby z sodą lub octem na plany znajdujące się na tkaninach w sypialni. Oprócz tego przygotujmy worek na śmieci oraz nowy worek do odkurzacza. Tak przygotowaniu możemy rozpoczynać sprzątanie!

Porządki w sypialni nie tylko od święta - jak się za nie zabrać?Jak zabrać się za sprzątanie?

Sypialnia to miejsce, w którym mamy wiele prywatnych rzeczy oraz każdego dnia kładziemy się do łóżka w celu wypoczęcia. Z uwagi na to, jak ważną funkcję pełni, warto odpowiednio zaplanować sporządzanie sypialni. A od czego zacząć?

Zacznij od harmonogramu sprzątania

Zanim przystąpimy do sprzątania, warto odpowiednio sobie wszystko zaplanować. Szczegółowy plan powinien zawierać co kiedy będziemy sprzątać oraz ile czasu planujemy na to przeznaczyć. Wynika to z faktu, iż jedne czynności zajmują więcej czasu, a inne mniej. W pierwszej kolejności zacznijmy od miejsc zajmujących nam najwięcej czasu, jak np. porządek w szafach czy umycie okien, a następnie przechodzimy do tych łatwiejszych.

Zabierzcie się za sprzątanie razem

Sprzątanie samodzielnie zajmuje zdecydowanie więcej czasu, dlatego w przypadku sypialni warto zaangażować swojego partnera! Co więcej, wówczas można podzielić się obowiązkami, których nie jesteśmy w stanie wykonać. Tak jest, chociażby ze sprzątaniem wysokich półek w przypadku niskich osób.

Przejrzyj swoje rzeczy

Wielu z nas ma takie rzeczy, które znajdują się w szafie, szufladzie czy komodzie przez lata. Są nieużywane, jednak szkoda ich wyrzucić, bo kto wie – może kiedyś się przydadzą. Jednak w przypadku dokładniejszych porządków, warto zastanowić się, czy aby na pewno to wszystko jest nam potrzebne. Jeśli są to pamiątki, to zostawmy je. Natomiast w przypadku, gdy wiemy, że nie będą więcej używane – sprzedajemy je, oddajmy lub po prostu wyrzućmy.

Wykorzystaj pudełka do segregowania rzeczy

Czasem w naszej sypialni jest wiele małych przedmiotów, które szkoda nam wyrzucić, ale tak naprawdę nie wiemy też, gdzie je położyć. W takim przypadku najmniej sprawdzą się pudełka do segregowania rzeczy. W zależności od ich rozmiaru, możemy je schować do szafy, szuflady czy komody! Co więcej, ich obecność ułatwi szukanie rzeczy oraz zapobiega powstawaniu bałaganu.

Dopasuj sposób mycia okien do pogody

Mycie okien w dużej mierze zależy od tego, jaka pogoda panuje za oknem. Dlatego w przypadku mrozów warto odłożyć tę czynność na cieplejsze dni. Jeśli natomiast musimy już to zrobić zimą, to wykorzystajmy w tym celu zimowy płyn do spryskiwaczy lub wodę z dodatkiem denaturatu – wówczas nie będziemy ona zamarzać! Oprócz tego unikajmy mycia ram.

Odkurzaj i czyść metodycznie

Sprzątanie w sypialni, ale także w innych pomieszczeniach, ma swoją specyficzną kolejność, którą warto zachować. Odnosi się ona do kolejności czyszczenia poszczególnych elementów w sypialni. Zaczynajmy zatem od góry pomieszczenia, np. ściągnięcia zasłon, a później odkurzenia sufitu. Następnie umyjmy żyrandol, usuńmy kurz z kaloryfera, umyjmy żaluzje, a potem okna. Na samym końcu jest podłoga.

Czy nasze łóżko też wymaga posprzątania?

Sprzątając sypialnię, nie można zapomnieć o uwzględnieniu łóżka. To właśnie w nim spędzamy aż ⅓ doby, przez co gromadzi się w nim kurz, pot, martwy naskórek i innego rodzaju zanieczyszczenia, które są niewidoczne na pierwszy rzut oka. Jak zatem zabrać się za sprzątanie łóżka? Zaczynamy od wyczyszczenia ramy – zarówno łóżka tapicerowanego, jak i drewnianego czy metalowego. W tym celu posłuży nam mokra ściereczka. Następnym krokiem będzie rozebranie całej pościeli i wypranie jej razem z prześcieradłem w zalecanej przez producenta temperaturze. Następnie:

  • porządnie wstrząsamy poduszkę, rozbijając wypełnienie i wietrzymy ją na dworze,
  • wstrząsamy kołdrę i wietrzymy ją na dworze,
  • odsłaniamy materac, odkurzamy go i również wietrzymy.

Wietrzenie umożliwi całkowite odparowanie zgromadzonej wewnątrz wymienionych wyżej produktów wilgoci. Warto również zaznaczyć, że kołdra, poduszka i pokrowiec do materaca powinny być regularnie prane. Pozwoli na wyeliminowanie roztoczy i innych zanieczyszczeń, a także przełoży się na zdrowy sen.

Bez dwóch zdań, sprzątanie to czynność, która wykonujemy bez większego zapału. Jednak okazuje się, że istnieje wiele sposobów, jak szybko posprzątać sypialnię. Wymienione tutaj zasady można stosować także w innych pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy łazienka.

Przeczytaj także: