Istnieje szereg rzeczy, które są wręcz niezbędne w każdej sypialni. I nie chodzi to przecież o łóżko czy szafę na ubrania. Są takie rzeczy, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy, że ich potrzebujemy, a stanowią nieodłączną część dobrze zorganizowanej i zaplanowanej sypialni. W tym artykule dowiesz się, na co byś może nie zwróciłeś uwagi lub czego brakuje w twojej sypialni.

Stolik nocny

Stolik nocny mógłby wydawać się również klasykiem, bez którego nie istnieje sypialnia. W rzeczywistości nie każdy z nas posiada przy swoim łóżku taki stolik. Często wynika to ze złej aranżacji pokoju i w efekcie tego nie mamy wystarczająco miejsca przy łóżku na postawienie stolika. Taki mebel jest jednak niezwykle przydatny i każda dobrze zorganizowana sypialnia go wymaga. Wielu z nas przed snem lubi jeszcze poleżeć dłuższą chwilę w łóżku, wypić herbatę i poczytać książkę. W takiej sytuacji wręcz nie obejdzie się bez stolika nocnego. Przechowa on wszystko, co potrzebne przed snem. Dzięki niemu mamy także wszystko pod ręką bez wychodzenia z łóżka. Jest to niezwykle użyteczne i funkcjonalne.

Dobrej jakości materac

Dobrze przemyślana sypialnia to także odpowiednio dopasowany materac do twojego łóżka i do Ciebie. Wielu z nas omija tę kwestię i przy organizacji swojej sypialni materac najczęściej kupuje w komplecie razem z łóżkiem. Jest to błąd, gdyż taki materac w wielu przypadkach nie jest dostosowanych do naszych potrzeb oraz indywidualnych wymogów. Nic dziwnego więc, że nie wysypiamy się w należyty sposób, rano budzimy się w złym humorze i tak często bolą nas plecy. Dobry materac to podstawa każdej sypialni, więc przy jej aranżacji nie warto tego aspektu pomijać!

Pościel, poduszki oraz kołdra

Przy temacie odpowiedniego materaca warto wspomnieć również o dobrej pościeli oraz poduszkach czy kołdrze. Mają one bowiem też znaczący wpływ na jakość naszego snu. Szczególnie istotny jest materiał pościeli, którym niestety rzadko kierujemy się przy jej wyborze. Powinien on być miękki, składać się z naturalnych tworzyw oraz nie uczulać. To samo tyczy się wyboru poduszek oraz kołdry. Najlepiej, żeby posiadały właściwości antyalergiczne i nie zawierały pierza. Okazuje się, że coraz więcej osób jest alergikami, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Pościel to w rzeczywistości zbieracz kurzu oraz roztoczy i innych bakterii, więc tak ważne jest to, aby była ona dobrej jakości. Nie wspominając już o regularnym jej wymienianiu oraz praniu.

Podstawowe rzeczy, które musisz mieć w swojej sypialniKomoda

Komoda jest świetnym i wygodnym rozwiązaniem dla każdej sypialni. Zapewnia ona więcej miejsca na przechowywanie dodatkowych rzeczy. Szczególnie przydatna staje się wtedy, gdy Twoja szafa nie jest wyposażona w szuflady, lub gdy twoje łóżko nie posiada pojemnika na pościel. Jest idealną opcją na trzymanie w niej bielizny, piżamy czy ręczników, czyli w skrócie rzeczy, po które sięgamy przed snem, czy po wstaniu rano z łóżka. Każda komoda powinna składać się z przynajmniej kilku szuflad, niezbyt głębokich, aby łatwo było w nich utrzymać porządek i znaleźć to, czego potrzebujemy.

Mały dywanik pod łóżko

Zimna podłoga o poranku i gołe stopy to najgorsze spotkanie po każdym przebudzeniu. Dlatego też dobrze zaopatrzyć się w mały i miękki dywanik, który położysz przy swoim łóżku i będzie wybawieniem dla Twoich stóp. Na pewno sobie za to podziękujesz, a poranne wstawanie z łóżka stanie się o wiele przyjemniejsze.

Lampka nocna

Lampka nocna, czy to na stoliku, czy taka dokręcona do ściany nad twoim łóżkiem, to także “must-have” każdej sypialni. Szczególnie przydatna jest właśnie wtedy, gdy lubisz czytać książkę przed snem. Poza tym chyba każdy z nas woli najpierw wygodnie usadowić się w swoim łóżku, zanim wyłączy światło. Lampka nocna jest także dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią spać w ciemności. Najlepsza będzie taka z regulowanym poziomem jasności, aby optymalnie pod własne preferencje dopasować intensywność światła. Lampka przydaje się też zwłaszcza wtedy, gdy budzimy się w nocy, aby wstać do toalety czy iść do kuchni napić się szklanki wody.

Zasłony w oknach

Przeróżne źródła światła na zewnątrz domu czy mieszkania, na przykład latarnie uliczne lub przejeżdżające auta, często przeszkadzają nam w spokojnym śnie oraz ogólnie w zaśnięciu. Dobrze jest więc zainwestować w zasłony okienne, nie tylko w firanki, które praktycznie w ogóle nie zapewniają ciemności w pokoju. Najlepsze są zasłony zewnętrzne, które gwarantują stuprocentową ciemność nawet w środku dnia. Jednakże takie rozwiązanie jest na pewno kosztowniejsze niż proste zasłony wewnętrzne czy rolety. Wszystko zależy od tego, jaki poziom jasności preferujemy. Niektórzy właśnie w ogóle nie przepadają za ciemnością i potrzebują nawet zapalonej lampki w nocy. Inni, aby zasnąć, muszą mieć całkowitą ciemność. Tak czy inaczej, zasłony to rzecz, której potrzebujesz w swojej sypialni.

Termofor

Termofor to świetny gadżet do twojej sypialni, który zapewni ci ciepło i dobrze rozgrzeje. Przydatny okazuje się być zwłaszcza wtedy, gdy chorujesz i cały dzień leżysz w łóżku. Zalany gorącą wodą potrafi utrzymywać ciepło nawet przez kilka dobrych godzin. Najlepsze termofory to te w futrzanych pokrowcach, które są dodatkowo przyjemne w dotyku i wręcz nie ma się ochoty z nimi rozstawać. Dodatkowo termofor jest świetnym rozwiązaniem na bolący brzuch czy inne dolegliwości. Warto go mieć w swojej sypialni, szczególnie jeśli jesteś zmarzluchem i ciągle ci zimno.

Sypialnia to miejsce relaksu i odpoczynku, więc powinna być zwłaszcza dobrze wyposażona i zorganizowana. Tych kilka powyższych wskazówek może sprawić, że z o wiele większą ochotą będziesz do niej wracał, a rano łatwiej będzie Ci wstać z łóżka. Poza tym na pewno będziesz lepiej wypoczęty oraz dobrze wyspany.

Przeczytaj także: