W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas zmaga się z problemem pod tytułem – chciałbym/chciałabym coś robić, ale nie wiem co lub coś bym zrobił/a, ale nie wiem co. W innych przypadkach szukamy pomysłów do rozwinięcia swoich pasji lub stworzenia czegoś nowego. W każdej z tych kwestii pomóc nam może inspiracja. A czym ona dokładnie jest i gdzie można jej szukać? 

Na czym polega inspiracja? 

Najprościej mówiąc, inspiracja jest stanem, który można opisać jako nagły przypływ kreatywności. Stanowi jedno z ulubionych doświadczeń wielu twórców, gdyż daje niezliczone pomysły na to, co jeszcze mogą stworzyć. Sprawa, że mamy natchnienie do rozwijania się i pójścia naprzód. Stanowi swego rodzaju siłę, która jest niezwykle potężna, a jednocześnie intrygująca i prowadzi do przezwyciężenia słabości. Tak naprawdę każdy z nas może mieć inną definicję inspiracji jednak, dlaczego jest ona ważna? Jak się okazuje, pcha ona nas w konkretnym kierunku, dzięki któremu:

  • malarze tworzą arcydzieła, które wywołują w nas wiele emocji i niosą za sobą przesłanie,
  • artyści są w stanie odnaleźć się w swoim zawodzie sprawiając, że tworzą unikalne piosenki czy spektakle.

Jednak inspirację odczuwają nie tylko osoby utalentowane. Tak naprawdę możemy ją spotkać w codziennym życiu i w wielu zawodach. Nawet tworząc coś dla siebie, czujemy ją w sobie. Niestety, czasami szukamy inspiracji i nie możemy jej znaleźć, gdyż utrudnia nam to bariera twórcza. A na czym ona polega?

Czym jest blokada twórcza?

Gdzie szukać inspiracji?Blokadę twórczą definiuje się jako stan, w którym subiektywnie odczuwamy niemoc tworzenia. Możemy tutaj siedzieć przy biurku lub leżeć na wygodnym, wyposażonym w materace piankowe łóżku, a i tak nie jesteśmy w stanie przekuć myśli na działanie. Stanowi również zjawisko, w którym wiemy, co mamy zrobić oraz jak to wykonać, jednak po prostu nie jesteśmy w stanie stworzyć niczego konkretnego. Zatem, co może być przyczyną blokady twórczej? Do najczęstszych czynników zalicza się:

  • zmęczenie,
  • stres,
  • nadmierna pewność siebie,
  • wewnętrzny krytyk,
  • bezruch.

Na szczęście z blokadą twórczą można łatwo walczyć i znów wpaść w kojące objęcia inspiracji. Jednak, jak to osiągnąć?

Jak się zainspirować? 

Bez dwóch zdań bycie zainspirowanym to jedno z najlepszych uczuć na świecie. Niestety, nie zawsze wiemy, gdzie szukać inspiracji, aby móc korzystać z dobrodziejstw tego stanu. Oto 7 sposobów na jej odnalezienie!

Po pierwsze – przerwa od codzienności 

Kreatywność blokuje się, gdy ciągle skupiamy się na problemach życia codziennego. Właśnie dlatego na powrót do stanu inspiracji wpływa oderwanie się od tych czynności i przełamanie rutyny, np. poprzez medytację, domowe spa czy rozmowę ze sobą. W końcu czas spędzony samemu w domu, bez zbędnych rozpraszaczy może zdziałać cuda.

Po drugie – spacer na łonie natury

Długie spacery w otoczeniu przyrody sprawiają, że stajemy się uważni. Obserwujemy przyrodę, wsłuchujemy się w dźwięki nas otaczające i po prostu oglądamy to, co aktualnie dzieje się wokół nas. Wówczas nasze ciało uwalnia się od stresu, a także złych emocji.

Po trzecie – oglądanie prac innych

W tym momencie nie odkryjemy niczego nowego, więc dlaczego by nie spojrzeć na prace innych. Oglądanie wystawy czy przeglądanie np. Pinteresta może nam znacząco pomóc w znalezieniu inspiracji.

Po czwarte – spędź czas z pupilem lub znajomymi 

Wyróżnia się wiele korzyści płynących z opiekowania się i zabawy z małym futrzakiem. Podobnie jest z rozmową czy spędzaniem czasu ze znajomymi. Są to kwestie, które skutecznie odciągają naszą uwagę od problemów oraz redukują poziom stresu.

Po piąte – aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna charakteryzuje się licznymi zaletami, w tym pozwala oczyścić organizm z zastałej energii czy umożliwia szybki odstresowanie się. Tak naprawdę każda forma będzie miała pozytywny wpływ na ciało i duszę, przez co pomoże inspiracji wrócić do nas.

Po szóste – zrelaksuj się 

Czasem warto po prostu zamknąć oczy i wypocząć. Pomóc w tym mogą masaże, po których czuje się odświeżenia i łatwiej nam znaleźć inspirację. Jednak czasem wystarczy się po prostu wyspać, a zdrowy sen gwarantują materace z kokosem. Ich ofertę znajdziesz tutaj: https://sennamaterace.pl/18-materace-z-kokosem.

Po siódme – książki

Być może nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, ale za źródło inspiracji uważa się także książki. Pozwalają one zanurzyć się w świat wykreowany przez autora, który często podsuwa i nam wiele wspaniałych pomysłów.

Wielu z nas zastanawia się, gdzie jest inspiracja, kiedy jej najbardziej potrzebujemy. Jak się okazuje, czasem warto dać sobie trochę czasu i odpocząć. Blokada twórcza może dopaść każdego, jednak czasem nie jesteśmy w stanie pozwolić sobie nawet na kilka godzin zwłoki. Z uwagi na to, warto już dziś wiedzieć, gdzie szukać inspiracji!

Przeczytaj także: