Meal prep to jeden z dietetycznych trendów, które zyskują coraz większą popularność. Ta forma przygotowywania posiłków wiąże się z wieloma korzyściami. Dzięki niej można zadbać o zdrowie, środowisko, domowy budżet, a także ograniczyć ilość czasu spędzanego w kuchni. Czym tak naprawdę jest meal prepowanie i jak zacząć przygodę z gotowaniem na zapas?

Gotowanie na zapas – na czym polega?

Meal prep to termin pochodzący od dwóch angielskich słów. Meal – oznacza posiłek, a preparation – przygotowanie. Główną ideą tego sposobu gotowania jest przygotowywanie posiłków na zapas. Z reguły kluczowe znaczenie ma wcześniejsze przygotowywanie półproduktów, składników, a także pewnych części dań. Wcześniejsze ugotowanie kaszy i makaronu, posiekanie cebuli, czy przygotowanie sosu pomidorowego, może znacznie przyspieszyć tworzenie dań podczas kilku kolejnych dni. Półprodukty można z powodzeniem przechowywać przez dłuższy okres w lodówce, zamrażarce lub pasteryzowanej formie. Domowa dieta pudełkowa zyskuje popularność przede wszystkim ze względu na to, że pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Cenią ją sobie przede wszystkim osoby prowadzące intensywny tryb życia, które nieustannie zmagają się z niedoborami wolnego czasu, który mogłyby przeznaczyć na gotowanie. Meal prepowanie to idealne rozwiązanie dla mam, zapracowanych osób, czy studentów.

Najważniejsze zasady meal prepowania

Gotowanie na zapas może okazać się niezwykle korzystne. Należy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad, dzięki którym przygotowywanie posiłków będzie szybkie, tanie, a jednocześnie zdrowe i bezpieczne.

  • Meal Prep - wygodna forma przygotowywania posiłkówPrzechowywanie w lodówce – większość posiłków może spędzić w lodówce 3 dni.
  • Kwaśne środowisko – kiszonki zachowują świeżość przez długi okres czasu. Składniki w octowej zalewie to idealny składnik domowej diety pudełkowej.
  • Mrożenie – do zamrażalnika powinny trafić wszelkie dania, które mają przed spożyciem przeleżeć przez okres dłuższy niż 3 dni.
  • Pleśń – pod żadnym pozorem nie należy jeść spleśniałych produktów. Wydzielają niebezpieczne toksyny, które czasem są nawet rakotwórcze!
  • Warzywa i owoce – w świeżej formie powinny być dodawane do dania na samym końcu – bezpośrednio przed spożyciem.
  • Wilgotne produkty – mają dość krótką przydatność do spożycia. Wilgoć to środowisko idealne dla rozwoju bakterii.
  • Planowanie – z wyprzedzeniem należy planować posiłki i zakupy. Jest to niezwykle ważne! Źle zaplanowana dieta pudełkowa to prosta droga do zbędnego marnowania żywności.

Meal prep to idealne rozwiązanie dla zabieganych osób. Najbezpieczniejsze jest przygotowywanie dań na 3 dni do przodu. Dłuższy okres może doprowadzić do zepsucia przygotowanych posiłków. Warto przemyśleć też to, czy konkretne dania nadają się do odgrzania! Nie wszystko będzie smaczne po ponownym usmażeniu, ugotowaniu, upieczeniu, czy wrzuceniu do mikrofali.

Jakie pojemniki wybrać?

Aby meal prep był praktyczną i wygodną formą przygotowywania jedzenia, należy dobrze przemyśleć kwestię wyboru pojemników. Obecnie wskazuje się, że plastik może być szkodliwy w połączeniu z niektórymi produktami (dotyczy to w szczególności mrożenia). Nawet dbając o zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną i regularny sen na wygodnym materacu – takim, jak Hilding Dobranocka, można nabawić się słabego samopoczucia spowodowanego jedzeniem przechowywanym w plastiku. Dlatego chcąc prowadzić zdrowy tryb życia, warto zainwestować w szklane pojemniki. Najwygodniejsze są te w kwadratowym kształcie. Zajmują mniej miejsca w lodówce, niż ich okrągłe odpowiedniki. Warto wybierać pojemniki żaroodporne. Dzięki temu można wygodnie piec w nich ciasta i owsianki, bez konieczności przekładania gotowego dania do innego pudełka.

Planując gotowanie na zapas, warto zaopatrzyć się też w butelki i słoiki. Domowy barszcz lub żurek, zupy krem, soki i koktajle, a także domowy jogurt – wszystko to można wygodnie przechowywać właśnie w słoikach i butelkach. Są one bardziej praktyczne niż tradycyjne pudełka, gdyż zajmują niewiele miejsca. Przydatne często okazują się również silikonowe woreczki. Doskonale sprawdzają się m.in. w celu przechowywania pokrojonego i przyprawionego mięsa.

Meal prep – wady i zalety

Jakie są najważniejsze zalety wynikające z przygotowywania domowej diety pudełkowej?

  • Zmniejszenie marnowania żywności – kupowanie tylko tych produktów, które są przeznaczone do przygotowania konkretnych posiłków, pozwala uniknąć psucia się i wyrzucania jedzenia.
  • Zdrowe posiłki – z reguły przygotowywanie posiłków skłania do trzymania się zasad zdrowej diety. Meal prep w połączeniu z aktywnością fizyczną i spaniem na wygodnym materacu – np. od marki http://www.hilding.pl/ – to sposób na dobre samopoczucie.
  • Mniejsze prawdopodobieństwo podjadania – świadomość obecności gotowych posiłków w lodówce zmniejsza prawdopodobieństwo sięgania po dania typu fast-food.
  • Oszczędność – przygotowywanie określonych posiłków zmniejsza wydatki ponoszone w sklepie spożywczym.

Jednak meal prep to nie tylko zalety, ale również pewne kwestie, które dla niektórych osób stanowią niedogodność.

  • Kilka godzin w kuchni jednego dnia – przygotowanie posiłków na kilka dni do przodu wymaga spędzania w kuchni kilku godzin co parę dni.
  • Systematyczne planowanie – konieczne jest regularne tworzenie planu dań, które mają zostać przygotowane w danym tygodniu.
  • Brak spontaniczność – domowa dieta pudełkowa odbiera możliwość spontanicznego wybierania dań w konkretnym dniu.

Meal prep to wygodny, szybki i tani sposób przygotowywania posiłków. Warto spróbować gotowania na zapas i przekonać się o jego zaletach na własnej skórze.