Poczucie bezpieczeństwa u dziecka jest niezwykle ważne, gdyż pozwala na prawidłowe rozwijanie się i funkcjonowanie naszej pociechy w otaczającym ją świecie. Jednak nie każdy rodzić wie, w jaki sposób można je zapewnić. Nie martwmy się – jest to normalne i właśnie dlatego w tym artykule znajdziemy 7 cennych porad!
Sposobu na wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa u dziecka
Z pewnością zastanawiasz się, jak zwiększyć poczucie bezpieczeństwa u swojego dziecka. Nie jest to proste, gdyż należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Oto siedem sposobów, które mogą nam w tym pomóc!
Nawiązywanie więzi i kontakt z rodzicem
Jest to pierwszy krok w budowaniu poczucia bezpieczeństwa u dziecka. Tworzenie więzi emocjonalnej oraz stały kontakt z rodzicem daje dziecku świadomość, że w każdej chwili może zwrócić się do niego o pomoc. Wie również, że może przyjść i poskarżyć się na wszystko, a i tak zostanie wysłuchane.
Jasne zasady i granice
Nie ma co ukrywać – poczucie bezpieczeństwa jest silnie powiązane z warunkami środowiska rodzinnego. Właśnie dlatego oprócz relacji ważny jest także styl życia i sposób wychowania. Poprzez wyznaczenie jasnych granic i zasad pokażemy dziecku, co jest dopuszczalne społecznie, a co nie.
Stały rytm dnia
Przewidywany harmonogram, rytuały oraz rutyna sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie. Wie, co w danym momencie dnia będzie się ciało i nie czuje zagrożenia związanego z nieznanymi czynnikami.
Kontrolowana wolność
Od pewnego wieku warto pozwolić dziecku na bycie samodzielnym i niezależnym. Jednak danie wolności nie oznacza, że mamy pozostawić młodego człowieka samemu sobie. Pomóc w tym mogą proste urządzenia wyposażone w moduł GPS pozwalające na zlokalizowanie dziecka i dające mu możliwość wysłania sygnału SOS jeśli potrzebuje pomocy.
Okazywanie uczuć
Drobne gesty, takie jak buziak w czoło czy trzymanie za rękę podczas spaceru są niezwykle ważne. Pokazują, jak bardzo kochamy swoje dziecko i pozwalają na budowanie zaufania.
Chwalenie
Nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni, gdyż wielu z nas myśli, że nie chwalenie zapobiega lenistwu. Jest jednak na odwrót – to właśnie pochwała daje nam motywacje do rozwoju. Chwalmy zatem swoje dziecko i pokazujmy dumę, gdy jest to uzasadnione.
Szanowanie dziecięcych talentów oraz wyborów
Często jest tak, że rodzice chcą realizować swoje niespełnione marzenia kosztem dziecka. Niestety to błąd. Każde dziecko ma swoje talenty i upodobania, które należy szanować. Wspierajmy je zatem w rozwoju, a nie podcinajmy skrzydła!
Jak skomponować łóżko, aby dziecko czuło się w nim bezpiecznie?
Wydawać by się mogło, że sen nie wpływa na poczucie bezpieczeństwa. Prawda jest jednak inna – w końcu to zdrowy wypoczynek odpowiada za regenerację ciała pod kątem fizycznym i psychicznym. Pozwala na właściwy rozwój oraz daje energię do odkrywania nowych rzeczy. Warto zatem już dziś zainwestować w odpowiednio dopasowane do potrzeb naszego malucha łóżko. Składa się ono głównie z materaca, jakim może być np. Hilding Safety Smyk, który gwarantuje bezpieczny wypoczynek z uwagi na swoją unikalną budowę. Na stronie www.hilding.pl znajdziemy wiele ciekawych modeli, które również mogą nas zainteresować. Oprócz tego nie zapominajmy o akcesoriach sypialnianych, takich jak poduszka, kołdra czy pościel!
Dlaczego warto wzmacniać poczucie bezpieczeństwa u dziecka?
Wiele się mówi na temat tego, jak wzmacniać poczucie bezpieczeństwa u dziecka, jednak czy zastanawialiśmy się kiedyś, dlaczego warto to robić? Zacznijmy od tego, że dajemy naszemu maluchowi spokój psychiczny i fizyczny, który stanowi ważny filar w rozwoju oraz dobrym samopoczuciu. Dziecko, które czuje się bezpiecznie i pewnie, jest szczęśliwym ufne oraz otwarte na nowe doświadczenia czy na nowych ludzi. Chce nabywać różnego rodzaju umiejętności, poznawać świat czy budować relacje z innymi. Również lepiej radzi sobie z wszelkimi niepowodzeniami lub wyzwaniami. Można zatem powiedzieć, że o wiele szybciej staje się samodzielne. Wie też, że niezależnie od problemu czy sytuacji, może udać się do nas po poradę.
Jakie mogą być skutki braku poczucia bezpieczeństwa w dzieciństwie?
Niezależnie od wielu lubimy czuć się bezpiecznie. Jednak w przypadku dzieci jest to wyjątkowo ważne, a niezaspokojenie jej może znacząco wpłynąć na funkcjonowanie w otaczającym świecie. Zaburzone poczucie bezpieczeństwa pozostawia ślad na całe życie i odbija się na zdrowiu psychicznym pociechy. Może to skutkować brakiem pewności siebie, zaniżonym zaufaniem do własnych sił oraz trudności w nawiązywaniu czy podtrzymaniu relacji z innymi ludźmi. Sprzyja to także rozwijaniu się wszelkiego rodzaju zaburzeń emocjonalnych czy objawów nerwicowych.
Każdy rodzic dba i chroni swoje dziecko najlepiej jak umie. Niestety, nie jesteśmy w stanie ochronić go przed wszystkimi problemami czy niepowodzeniami. Lepiej dać coś cenniejszego – poczucie bezpieczeństwa, dzięki któremu nasza pociecha poradzi sobie z wszelkimi przeciwnościami losu.