Rozmowa kwalifikacyjna stanowi formę dialogu z przyszłym pracodawcą. Ma na celu poznanie kandydatów do pracy oraz nawiązanie z nimi bezpośredniego kontaktu. Jednak nie ma co ukrywać – wiąże się z nią dość duży stres. A czy można go uniknąć? Oto 10 skutecznych kroków, które pozwolą nam przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej!
Zapoznanie się z profilem firmy
Jedni z nas myślą, że rekruter zapoznano nas z celami i działaniami firmy, a inni chcą się zawczasu przygotować, czytając zakładkę historia lub o nas. A czy ma to sens? Jak się okazuje, wielu rekruterów szuka kandydatów, którzy nie rozsyłają swoich CV i listów motywacyjnych przypadkowo. Właśnie dlatego, jeśli zależy nam na posadzie w danym przedsiębiorstwie, to warto zapoznać się z profilem firmy.
Ponowne zapoznanie się z ofertą pracy
Często zdarza się tak, że telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną przychodzi po kilku dniach czy tygodniach. W tym czasie mogliśmy przejrzeć wiele innych ofert pracy, przez co nie do końca kojarzymy dokładnych wymagań na dane stanowisko. Świetnym rozwiązaniem jest tutaj ponowne zapoznanie się z daną ofertą. Wówczas będziemy wiedzieć, czym mielibyśmy się zajmować lub o co warto się dopytać.
Przygotowanie odpowiedzi na typowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej
Jest to jeden z najważniejszych etapów przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej. Warto tutaj zaznaczyć, że wielu rekruterów stale powtarza większość pytań. Dotyczą one kwoty, jaką chcielibyśmy zarabiać, jakie są nasze mocne i słabe strony, co do tej pory osiągnęliśmy, jakie mamy cele zawodowe czy co możemy wnieść do firmy. Przygotowując odpowiedzi na te pytania, jesteśmy w stanie zmniejszyć poziom stresu w czasie rozmowy.
Zadbanie o swój wizerunek w internecie
Obecnie każdy z nas ma profil w social mediach, takich jak Instagram czy Facebook. Dla rekrutera jest to kopalnia wiedzy o danym kandydacie do pracy. Właśnie dlatego przed rozmową kwalifikacyjną wpiszmy swoje imię i nazwisko w Google i sprawdźmy, czy nie pojawiają się tam treści negatywnie wpływające na nasz wizerunek. Dobrą opcją jest zmienienie ustawień prywatności w mediach społecznościowych oraz zaktualizowanie LinkedIn lub GoldenLine, aby był spójny z naszym curriculum vitae.
Przygotowanie swojego CV oraz portfolio
Najczęściej rekruter ma wydrukowany nasz życiorys zawodowy, który został wysłany np. mailem. Warto jednak wziąć je ze sobą, gdyż mogło się zdarzyć tak, że w biurze zepsuła się drukarka. Pamiętajmy także, że aplikując na stanowisko kreatywne, warto wziąć ze sobą kilka wybranych prac, np. grafik, artykułów czy fotografii.
Zapisanie pytań, które chcemy zadać rekruterowi
Nie tylko rekruter może mieć do nas pytania. Zazwyczaj na koniec rozmowy kwalifikacyjnej przychodzi czas na zadanie pytań odnośnie interesujących nas kwestii. Warto je zapisać, aby nic nam nie umknęło. Do przykładów takich pytania zaliczyć można zakres obowiązków na danym stanowisku, ilość osób pracujących w danym zespole czy jakie wyzwania czekają na nas na danym stanowisku.
Przygotowanie ubrań
Mówi się, że jak nas widzą, tak nas piszą. Właśnie dlatego należy mieć na uwadze odpowiedni wygląd. Najlepiej sprawdzi się formalny, schludny i wygodny ubiór, nawet jeśli w danej firmie nie obowiązuje dress code. Wówczas sprawiamy wrażenie osoby pewnej siebie oraz kompetentnej. Aby móc uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z brudnymi ubraniami, najlepiej przygotować je co najmniej dzień przed spotkaniem. Kwestia ta dotyczy także obuwia oraz biżuterii.
Zaplanowanie dojazdu
Spóźnienie się na rozmowę kwalifikacyjną zarówno dostarcza nam sporo niepotrzebnego stresu, jak i niedobrze wygląda z perspektywy rekrutera. Można tego uniknąć poprzez ówczesne zaplanowanie trasy z uwzględnieniem korków, objazdów, robotów drogowych czy spóźnionego autobusu. Warto również uwzględnić co najmniej 15 minut zapasu czasu.
Ograniczenie poziomu stresu
WIele z powyższych kwestii pozwoli nam ograniczyć stres przed rozmową kwalifikacyjną, jednak nie oznacza to, że się on nie pojawi. Warto zatem wiedzieć, jak się skutecznie uspokoić i nie wpaść w panikę. Po pierwsze – spróbujmy się wyciszyć poprzez ćwiczenia fizyczne, ciepłą kąpiel, napar z melisy czy techniki oddechowe.
Wyspanie się
Zdrowy sen gwarantuje regenerację organizmu zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Odpowiada także za spore pokłady energii w ciągu dnia oraz dobre samopoczucie. Sami dobrze wiemy, jak rozmowa kwalifikacyjna wpływa na nasze ciało – zaczynamy się stresować czy odczuwamy lekki strach. Zmęczenie zdecydowanie nie jest tutaj mile widziane i właśnie dlatego należy się dobrze wyspać! A co odpowiada za efektywny wypoczynek? Najważniejszą rolę odgrywa tutaj komfortowe łóżko, które składa się z wysokiej jakości materaca do spania. Warto zwrócić tutaj uwagę na produkty od Hilding, dostępne na https://hilding.pl/. Jednak jednocześnie nie można zapomnieć o akcesoriach sypialnianych! Zaliczyć do nich można m.in. poduszki, kołdry, stelaże czy ochraniacze na materac. Są dostępne w sklepach internetowych, takich jak SleepingHouse, gdzie również znajdziemy wysokiej jakości materace Hilding, w tym Hilding Tivano. Każdy z element powinien być dopasowany do osobistych potrzeb oraz preferencji użytkownika.
Każdy z nas zależy na tym, aby jak najlepiej wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak się odpowiednio do niej przygotować, by nie dać się zaskoczyć, a także zmniejszyć swój poziom stresu.