Codzienne funkcjonowanie alergika może być utrudnione ze względu na pojawiający się katar, kaszel, wysypkę, trudności z oddychaniem. Wielu alergików skarży się na nawracające problemy ze snem oraz nasilenie się objawów alergii wieczorem i w nocy. Właśnie dlatego warto wiedzieć, czym charakteryzują się materace się materace dla alergików i gdzie kupić odpowiedni model.

Dlaczego wybór materaca dla alergika jest tak ważny?

Alergie i uczulenia pojawiają się nawet u 40% społeczeństw. Zdecydowanie najwięcej osób z alergiami i uczuleniami mieszka w dużych miastach i aglomeracjach. Warto wiedzieć o tym, że wśród przyczyn alergii wyróżnia się nie tylko smog i zanieczyszczenie powietrza, nieodpowiednie produkty żywieniowe oraz pyłki kwiatów, ale także roztocza i bakterie, znajdujące się w sypialni. Materac antyalergiczny to skuteczne rozwiązanie problemów takich jak katar, kaszel, zaczerwienione oczy, zapalenie spojówek. W przypadku osób cierpiących na różnego rodzaju uczulenia ważne jest zadbanie o odpowiednia higienę snu. Właśnie dlatego warto wybrać dobry materac dla alergika, który spełni wymagania zdrowotne i higieniczne. Dlaczego wybór takiego materaca jest tak ważny w przypadku alergików? Przede wszystkim dlatego że nieodpowiednio dobrany model materaca może potęgować alergię i sprawiać, że pojawią się problemy ze snem oraz wypoczynkiem w sypialni. Materace dla alergików mają sporo zalet, ponieważ minimalizują ryzyko pojawienia się uczuleń oddechowych i skórnych, a także są odpowiednie dla osób w każdym wieku (w tym także dzieci).

Jakie materace są niewskazane dla alergików?

Hilding - materac dla alergikaZacznijmy od tego, jakich materacy powinni wystrzegać się alergicy. Okazuje się, że zdecydowanie najgorsze pod tym względem są materace sprężynowe, ponieważ to właśnie w nich znajduje się sporo wolnej przestrzeni, w której gromadzi się kurz i roztocza. Należy unikać także materacy wykonanych z naturalnych materiałów takich jak gryka, trawa morska i wełna. Tego typu substancje nie sprzyjają osobom z różnymi uczuleniami. Warto także zaznaczyć, że materace z dodatkiem substancji chemicznych nie są dobrym wyborem, ponieważ także mogą działać alergizująco.

Najważniejsze rodzaje materacy dla alergików

Można wyróżnić dwa główne rodzaje materacy dla alergików. Pierwszym z nich są modele lateksowe, które już od pewnego czasu zyskują coraz większą popularność. W przypadku alergików lateks powinien być sztuczny, a nie naturalny. Oczywiście należy wykluczyć stosunkowo rzadką, ale pojawiającą się czasami, alergię na lateks. Warto wiedzieć o tym, że materace lateksowe skutecznie ograniczają rozwój różnego rodzaju alergenów, a więc kurzu, roztoczy, bakterii, innych mikroorganizmów. Materace lateksowe odprowadzają także wilgoć i ciepło. Lateks to tworzywo o zbitej i zwartej strukturze, dzięki czemu nie chłonie kurzu. Drugim rodzajem materacy dla alergików są modele piankowe, wykonane z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej. Warto wiedzieć o tym, że pianka ma strukturę wysokoprzepuszczającą wilgoć, co zapewnia wysoki poziom higieny i komfortu snu. Dodatkowo modele z pianką wysokoelastyczną są bardzo zdrowe dla kręgosłupa, ponieważ ten typ pianki jest elastyczny, wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Z kolei pianka termoelastyczna dopasowuje się do temperatury ciała i układa w odpowiedni dla użytkownika sposób. W przypadku alergii skórnych szczególne znaczenie ma także pokrowiec do materaca. Zdecydowanie najbardziej polecane są pokrowce antyalergiczne i antybakteryjne. Oczywiście można zakupić dwa pokrowce do danego materaca i wymieniać je regularnie. W ten sposób zapewniona jest jeszcze lepsza higiena snu. Materac antyalergiczne powinny mieć także specjalny wkład z nacięciami, które sprawiają, że wentylacja jest na bardzo wysokim poziomie.

Jak wybrać materac dla alergika i gdzie go kupić?

Jaki materac dla alergika wybrać i gdzie go kupić? W sklepach stacjonarnych we Wrocławiu można znaleźć naprawdę spory wybór dobrych jakościowo modeli. Warto także zwrócić uwagę na ofertę sklepów internetowych, która jest zwykle szersza i bardziej atrakcyjna cenowo niż w przypadku zakupów stacjonarnych. Wybierając materac dla alergika, można sprawdzić ofert marki Hilding. Model Hilding Modern polecany jest alergikom, ponieważ został wykonany z pianki wysokoelastycznej i pianki hybrydowej. Ten drugi typ materiału charakteryzuje się otwarto komórkową strukturą, co zapewnia optymalny przepływ powietrza oraz wysoką higienę snu. W materacu dodatkowo wykorzystano nowoczesne rozwiązanie, polegające na nacięciach i profilowaniach wkładu, dzięki czemu zapewniona jest optymalna wentylacja, a wewnątrz materaca nie gromadzi się kurz, bakterie, roztocza i inne alergeny. Do materaca dołączony jest pokrowiec Cashmere, który izoluje przed zimnem oraz chłonie nawet do 40% wilgoci z otoczenia. W ten sposób środowisko snu staje się zdrowe i higieniczne. Pokrowiec można prać w 40 stopniach Celsjusza w pralce, co jest sporą zaletą. Innym modelem wartym uwagi jest Hilding Boogie, który został wykonany z pianki lateksowej, pianki wysokoelastycznej i pianki FlexiFoam, czyli z materiałów odpowiednich dla alergików. Dodatkowo materac ten posiada specjalny, dedykowany pokrowiec Tencel NEW, który wykonany został z nowoczesnych włókien wiskozowych. Włókna te nie wywołują podrażnień, a dodatkowo zapobiegają rozwojowi kurzu i roztoczy w sposób naturalny. Pokrowiec ten kontroluje także wilgotność materaca i absorbuje ją z ciała użytkownika. Oba prezentowane modele materacy posiadają certyfikat AEH, przyznawany przez instytut szwajcarski. Certyfikat ten wskazuje na to, że materac posiada cztery ważne cechy, tj. odpowiedni klimat, wysoki poziom higieny snu, jest ergonomiczny i trwały. Warto pamiętać o tym, że w przypadku alergików szczególne znaczenie ma wentylacja materaca oraz regularne pranie pokrowca. W ten sposób można zwiększyć higienę snu i zapewnić odpowiednie środowisko dla alergika.