Jakość i komfortu snu nie mają ceny. Od tego, czy się wyśpimy, zależy, jak będziemy funkcjonować. Niemniej nie da się nie zauważyć, że niektóre materace we Wrocławiu są tańsze, inne droższe. Przyjrzeliśmy się, co wpływa na cenę materacy i dlaczego to nie jego koszt powinien być kryterium zakupu.

Co wpływa na cenę materaca?

Dlaczego ceny materacy znacząco się od siebie różnią? Dobry materac nie będzie kosztował mało, ale też nie oznacza to, że dobre materace są bardzo drogie.

Cena materaca to wypadkowa wielu składowych. Weźmy pod uwagę najważniejsze:

– wielkość materaca – z oczywistych powodów im większy, tym wyższa będzie jego cena. Najmniejsze dostępne materace mają zaledwie 80 cm szerokości. Największe – 220. Jednak warto zauważyć, że materac, który ma dwukrotnie większą szerokość od minimalnej, wcale nie kosztuje dwa razy więcej.

– rodzaj materaca – tu do wyboru mamy piankowe, sprężynowe i hybrydowe.

Najtańsze są materace sprężynowe bonellowe, ale też ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Połączone ze sobą sprężyny obłożone pianką lub gąbką dają efekt falowania łóżka przy każdym ruchu. Raczej nie warto interesować się takimi materacami dla dwóch osób.

Materace sprężynowe kieszeniowe są droższe, ale komfort spania jest nieporównywalnie większy. Podobnie dobre są materace piankowe, które dzielą się na trzy podkategorie: materac z pianki termoelastycznej, materac z pianki wysokoelastycznej, materac z pianki lateksowej. Najdroższe są materace hybrydowe, które są połączeniem sprężynowych kieszeniowych i piankowych. Ale też trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że komfort spania jest naprawdę wysoki.

– liczba warstw pianki w materacu – jedna to niewiele, dlatego też materace z jednej warstwy pianki będą najtańsze. Dwie warstwy pozwalają wyodrębnić strefy twardości, które podnoszą jakość snu. Dobre materace mają kilka różnych warstw pianki, które można przekładać w razie potrzeby i tym samym dobrać optymalną twardość materaca.

– rodzaj pokrowca – pokrowce na materace mogą mieć różne właściwości. Za antyalergiczny lub nieprzemakający zapłacimy więcej.

A co nie wpływa na cenę materaca? Koszt materaca jest niezmienny niezależnie od regionu Polski, w którym chcemy go kupić. Ceny w sklepach sieciowych są ujednolicone, podobnie jest gdy mieszkamy we Wrocławiu i chcemy kupić materac online. Zapłacimy tyle samo, ile zapłacą mieszkańcy Szczecina lub Suwałk.

Ile kosztuje dobry materac?

Hilding - koszt dobrego materacaNie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o cenę dobrego materaca. Powód jest prosty – jest więcej niż jeden dobry materac i każdy z nich ma swoją cenę. Jeśli uprzemy się zdefiniować dobry materac, to jego określenie będzie brzmiało mniej więcej tak: dobry materac to taki, który odpowiada potrzebom swojego właściciela. A jak wiadomo, każdy człowiek ma inne potrzeby.

Materac dobiera się do wagi, wzrostu, ale też własnych upodobań i stanu zdrowia. Dlatego też ustalając cenę dobrego materaca, warto przyjrzeć się osobie, która będzie na nim spała.

Dorosła osoba samotna na pewno postawi na komfort snu. Być może będzie spała z psem lub kotem. Potrzebuje więc dużo miejsca. Na pewno nie zadowoli się materacem w najmniejszym rozmiarze. Bardzo często takie osoby wybierają materac szeroki na 160 cm. Jego cena będzie się różniła w zależności od tego, czy będzie to materac sprężynowy, piankowy (tu ważna jest też liczba warstw pianki), czy hybrydowy. Za najtańszy materac trzeba będzie zapłacić około 1000 zł, za najdroższy około 3000 zł.

Materac małżeński najczęściej ma 160 cm szerokości (ceny będą analogiczne jak dla osób śpiących samotnie) lub 220 cm. Tu ceny nieco wzrosną. Przy wyborze dobrego materaca dla małżeństwa trzeba wziąć pod uwagę potrzeby dwóch osób. Jeśli obie są podobnej wagi i wzrostu, nie będzie problemu. Jednak często różnice są dosyć wyraźne, trzeba szukać materaca, który uwzględni potrzeby obojga, i tu ceny nieco poszybują w górę. Przy dużych dysproporcjach wagowych najlepiej jest postawić na materac hybrydowy, zapłacimy za niego ponad 3000 zł.

Materac dla nastolatka będzie stosunkowo tani, bo i rozmiar będzie nieduży (80×180 cm) i liczba warstw pianki ograniczy się do dwóch. Ponadto materac musi wystarczyć zaledwie na kilka lat. Producenci szacują, że nastolatek po maksymalnie pięciu latach użytkowania będzie potrzebował dorosłego materaca. Za piankowy materac dla nastolatka zapłacimy około 1000 zł.

Materac dla osoby z problemami o charakterze reumatycznym musi być bardzo wygodny, miękki (nie może powodować ucisku) i ciepły. Ideałem jest materac lekko otulający ciało i dający dodatkowe źródło ciepła. Za najlepszy uznaje się materac z pianki termoelastycznej, która dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem temperatury. Taki materac będzie bardzo wygodny, wręcz idealny, ale tylko dla osoby, która na co dzień na nim śpi. Każda inna uzna go za bardzo niewygodny, bo nie będzie do niej dopasowany. Dobre materace termoelastyczne kosztują około 2500 zł. Cena będzie się różniła w zależności od wielkości i grubości materaca.

Materac dla alergika musi spełniać rygorystyczne wymogi – w całości zbudowany z komponentów niepowodujących uczuleń, przewiewny, by zapobiec rozwojowi pleśni i grzybów oraz gromadzeniu się roztoczy, z antyalergicznym pokrowcem. Alergikom poleca się materace z pianki lateksowej, nieco droższej od poliuretanowej. Ich cena zależy od jakości pianki – im więcej w niej naturalnego kauczuku, tym cena materaca będzie wyższa. Trzeba przygotować się na koszt materaca lateksowego w przedziale 1500 – 2500 zł.

Czy powyższe ceny są wygórowane? Raczej nie. Trzeba pamiętać, że materac kupujemy na wiele lat, więc cena, nawet wyglądająca na wysoką, rozkłada się na lata. Dobre materace służą swoim właścicielom kilkanaście lat, więc warto zapłacić więcej, by kupić materac naprawdę dobry.

Co ma wpływ na wyższą cenę materaca?

Zdarzają się sytuacje, w których dwa pozornie takie same materace mają dwie zupełnie inne ceny. Co zatem wpływa na wyższą cenę materaca?

Warto na koniec zwrócić uwagę na przykład na długość gwarancji. Dłuższa gwarancja na ogół oznacza wyższą cenę, ale też zapewnia spokój na wiele lat: – jeśli materac odkształci się przy prawidłowym użytkowaniu, dostaniemy nowy. Producenci dobrych materacy dają nawet 15 lat gwarancji na swoje wyroby. To naprawdę dużo i dlatego nie powinna dziwić wyższa cena.

Kolejną cechą materaca, która podniesie jego cenę,są uzyskane przez producenta certyfikaty. I nie chodzi tu wcale o certyfikowanie wyrobów medycznych, bo chociaż uzyskanie certyfikatu jest możliwe po spełnieniu określonych, bardzo rygorystycznych wymogów, to cena takiego materaca nie musi być wyższa, ponieważ wyroby medyczne objęte są niższą stawką VAT.

Certyfikat medyczny nie jest jedynym, jakie możne uzyskać producent materacy. Innym przykładem może być Oeko-Tex®. Świadczy on o użyciu do produkcji materaca komponentów wolnych od szkodliwych substancji. Tym samym mamy pewność, że kupujemy produkt wygodny, dopasowany do potrzeb i bezpieczny w użytkowaniu.

Natomiast nie można powiedzieć, że wyższa cena pojawi się w momencie kupowania materaców np. do hoteli we Wrocławiu. Materace hotelowe powinny być uniwersalne i wytrzymywać wysoką wagę, więc najlepiej sprawdzą się hybrydowe, które faktycznie są droższe od piankowych i sprężynowych. Jednak przy zakupach hurtowych, zarówno stacjonarnie, jak i online, można negocjować rabaty, więc ostatecznie wrocławscy hotelarze powinni być usatysfakcjonowani zarówno jakością materacy, jak i ich ceną.