Mieszkając w jednopokojowym mieszkaniu nie zawsze ma się możliwość spania na oddzielnym łóżku, dlatego wiele osób wybiera wielofunkcyjne kanapy czy wersalki. Odbija się to jednak na jakości snu – w wyniku niedostatecznego podparcia kręgosłupa, mięśnie nie mają okazji się zregenerować, co znacząco odbija się na efektywności i samopoczuciu danej osoby. W szybki i wygodnym podniesieniu komfortu codziennego, nocnego wypoczynku pomaga materac nawierzchniowy. Dzięki zastosowaniu pianek termo- i wysokoelastycznych materac nawierzchniowy doskonale sprawdzi się jako nakładka na niewygodną powierzchnię. Sprawdź, na jaki materac nawierzchniowy warto się zdecydować i czym wyróżniają się one na tle innych konstrukcji.
Materac nawierzchniowy – czym jest i z czego został wykonany?
Podczas snu niezwykle ważne jest zapewnienie właściwego podparcia kręgosłupa na całej jego długości. W ciągu dnia odpowiadają za to mięśnie, jednak po wielu godzinach wzmożonej aktywności muszą się one zregenerować, a zdrowy i komfortowy sen wspomaga ten proces. Pod tym względem działanie materaca nawierzchniowego nie różni się zanadto od innych popularnych konstrukcji dostępnych na rynku. Warto zauważyć jednak, że materac nawierzchniowy pełni jedynie rolę nakładki, przez co nie może być stosowany samodzielnie. Mimo to znajduje on zastosowanie w wielu sytuacjach i pomaga w szybki sposób podnieść jakość snu.
Podobnie jak inne modele dostępne na rynku, omawiana konstrukcja ma za zadanie podpierać kręgosłup i utrzymywać go we właściwej, zalecanej przez lekarzy pozycji. Materac nawierzchniowy jest jednak znacznie mniejszy – jego główną część stanowi kilkucentymetrowy wkład wykonany z pianki wysokoelastycznej lub lateksowej, która na nacisk reaguje punktowo. Oznacza to, że ugina się tylko w tym miejscu, w którym przyłożono siłę, co zapobiega przenoszeniu się drgań. Dużą popularnością cieszą się również materace nawierzchniowe z wkładką reagującą na temperaturę ciała użytkownika – nakładka termoelastyczna na materac pozwala w jeszcze większym stopniu dostosować się do krzywizn sylwetki danej osoby, zapewniając lepsze podparcie jej kręgosłupa.
Dobór materaca nawierzchniowego – o czym należy pamiętać?
Podczas przeglądania ofert kolejnych sklepów z materacami nawierzchniowymi warto wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów, a jednym z nich jest poziom twardości konstrukcji. Materace nawierzchniowe twarde doskonale sprawdzą się w sypialni użytkowników, którzy chcą zwiększyć stabilność swojego snu. Eliminują również nieprzyjemne uczucie zapadania się, które często towarzyszy starym łóżkom, a także kanapom, sofom czy wersalkom. Czymś, co pomoże utwardzić bazową powierzchnię, jest materac nawierzchniowy Hilding Bass, który został wykonany z wysokoelastycznej pianki Velvet Touch cechującej się wysoką przepuszczalnością powietrza.
Inną kwestią decydującą o tym, jaki materac nawierzchniowy wybrać, jest odpowiednie dostosowanie konstrukcji do tego, na jakim stelażu będzie ona zazwyczaj użytkowana. Osoby decydując się na materac nawierzchniowy chcą w szybki sposób podnieść komfort swojego snu, dlatego niezwykle istotne jest to, by jego wymiary pasowały do powierzchni, na jakiej zostanie umieszczony. Warto również pamiętać o tym, że materac nawierzchniowy jest odwracalny, oferując tym samym dwa różne stopnie twardości. Nie tylko pozwala to na lepsze dostosowanie konstrukcji do potrzeb danej osoby, ale zapobiega nadmiernym uszkodzeniom i zapewnia lepszą wentylacją, co pozwala na zachowanie wysokiej higieniczności.
Ze względu na mniejszą grubość (wkładka modelu Hilding Alt ma 7,5 cm), materac nawierzchniowy może być częściej narażony na uszkodzenia mechaniczne czy przetarcia. Z tego właśnie powodu podczas doboru nowego materaca nawierzchniowego warto pamiętać o dokładnym sprawdzeniu materiałów, a także okresu gwarancji. Materace nawierzchniowe marki Hilding Anders mają 15 lat gwarancji.
Materac nawierzchniowy z pianki termoelastycznej – w jaki sposób sprzyja on alergikom?
Osoby wrażliwe czy z osłabionym systemem odpornościowym są szczególnie narażone na szkodliwe działanie grzybów, pleśni, roztoczy czy innych chorobotwórczych drobnoustrojów. Stąd dobrze jest zadbać o to, by materac nawierzchniowy był dobrze wentylowany, a powietrze mogło swobodnie przepływać przez pokrowiec, dostając się do wnętrza konstrukcji. Materac nawierzchniowy z pianki termoelastycznej został odpowiednio dostosowany do potrzeb alergików – dzięki temu, że materiał cechuje się wysoką oddychalnością, skutecznie hamuje on rozwój szkodliwych alergenów.
Materac nawierzchniowy w formie nakładki termoelastycznej na materac główny dobrze sprawdzi się również w sypialni dziecięcej. Nie dość, że będzie we właściwy sposób podpierał kręgosłup młodego człowieka, przekształcając stare łóżko czy wersalkę w wygodne miejsce do spania, to dodatkowo zapobiegnie namnażaniu się roztoczy. Warto również zwrócić uwagę na to, by materac nawierzchniowy miał łatwo odczepiany pokrowiec (zapięcie na suwak, tak jak w konstrukcjach marki Hilding Anders).
W jakich warunkach dobrze sprawdzi się materac nawierzchniowy?
Choć omawiana konstrukcja pełni rolę nakładki termoelastycznej na materac główny bądź też inną powierzchnię płaską przeznaczona do spania, to warto pamiętać, że wybór materaca nawierzchniowego również ma ogromne znaczenie i w znaczący sposób potrafi wpłynąć na jakość snu. Na materac nawierzchniowy powinny zdecydować się przede wszystkim osoby cierpiące na poranne bóle pleców, ramion czy karku. Osoby będące w trakcie rehabilitacji powinny rozważyć zakup materaca nawierzchniowego ortopedycznego, który zapewnia doskonałe podparcie dla kręgosłupa i dobrze współgra z łóżkami z opcją regulacji kąta nachylenia zagłówka.