Urządzanie domu polega na odpowiednim zaplanowaniu i zagospodarowaniu dostępnej przestrzeni, uwzględniając jej wystrój końcowy. Aby spełniała oczekiwania domowników, musi być oparta na indywidualnych potrzebach i preferencjach, a także dopasować się do gustu. Pomieszczenia codziennego użytku, jak kuchnia czy łazienka nie wymagają godzinnego głowienia się. A jak to jest w przypadku sypialni dziecka?

Na czym polega aranżacja sypialni dziecięcej?

Aranżacja sypialni dziecięcej dla wielu rodziców stanowi wyzwanie. Nic dziwnego, w końcu powinna uwzględniać liczne elementy, które będą przystosowywać się do nowych potrzeb i preferencji dziecka, gdy będzie dorastać. Oznacza to, że pokój dziecięcy powinien uwzględniać cztery zasadnicze strefy:

  • snu – wyposażonej w wygodne i praktyczne łóżeczko,
  • nauki – z ergonomicznym krzesłem i biurkiem,
  • zabawy – do rozwijania swoich zdolności manualnych i zabawy,
  • przechowywania – dotyczy wszelkiego rodzaju szafek na ubrania zabawki, książki itp.

Strefa snu – o czym należy pamiętać?

Łóżko w dziecięcej sypialni odpowiada za zdrowy i spokojny sen maluszka. Dzięki niemu jest w stanie się prawidłowo rozwijać i uczyć nowych rzeczy każdego dnia. A o czym powinniśmy pamiętać przy jego komponowaniu? Oto cztery najważniejsze kwestie!

Jak urządzić sypialnię dziecięcą?Po pierwsze – materac

Materac – niezależnie od wieku użytkownika, ma za zadanie wspierać sylwetkę oraz prawidłowy rozwój. Co więcej, dzięki innowacyjnej budowie i właściwościach, korzystnie wpływa na zdrowy wypoczynek dziecka. Materac dziecięcy powinien charakteryzować się przede wszystkim:

  • właściwościami antyalergicznymi,
  • higienicznością,
  • wysokim stopniem cyrkulacji powietrza,
  • ergonomicznością,
  • bezpieczeństwem.

Na rynku znajdziemy różnego rodzaju modele, które między sobą różni się cechami oraz właściwościami. Z uwagi na to, przy ich wyborze powinniśmy uwzględnić aktualny wzrost dziecka, a także wagę czy wzrost.

Po drugie – poduszka

Przyjmuje się, że dziecko nie powinno spać na poduszce do 2. roku życia. Wynika to z faktu, iż istnieje większe ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej, czuli SIDS. W końcu mały człowiek nie ma pełnej kontroli nad swoim ciałem, oraz nie posiada żadnych odruchów odsuwania przedmiotów z okolic twarzy. Natomiast dla starszych maluchów sprawdzi się model odznaczający się właściwościami antyalergicznymi. Stawiając na poduszki syntetyczne, mamy pewność, że są one odporne na rozwój grzybów, pleśni czy roztoczy. Co więcej, można ją bez obaw wyprać w pralce. W dziecięcym łóżeczku zdecydowanie unikajmy poduszek naturalnych, czyli z puchu lub pierza, gdyż są zbyt miękki i grożą wystąpieniem reakcji alergicznych.

Po trzecie – kołdra

Kołdra odpowiada za właściwy komfort termiczny użytkownika. W sklepach internetowych oraz stacjonarnych znajdziemy takie produkty, jak kołdra puchowa dziecięca, zaliczana do produktów naturalnych, czy modele syntetyczne, zbudowane na bazie, np. włókien poliestrowych. Niezaprzeczalnie, przy wyborze wysokiej jakości kołdry niemowlęcej czy dziecięcej, należy kierować się co najmniej kilkoma różnymi czynnikami. A co dokładnie można do nich zaliczyć?

  • upodobania,
  • wiek,
  • porę roku,
  • temperaturę panującą w pokoju,
  • alergie dziecka.

Po czwarte – prześcieradło

Ostatnim, ale równie ważnym elementem wyposażenia łóżka dziecięcego jest prześcieradło. Współcześnie wyróżnić można wiele modeli, które między sobą różnią się takimi parametrami, jak rozmiar, rodzaj wykorzystanego materiału czy budowa. Jego rolą jest ochrona materaca przed zabrudzeniem. W dziecięcej sypialni zdecydowanie sprawdzi się prześcieradło wodoodporne. Jego powłoka została stworzona w taki sposób, aby żadne substancje nie przenikały w głąb materaca, przez co zapobiega zawilgoceniu. Co więcej,  w ten sposób chroni przed rozwojem groźnych bakterii, grzybów czy pleśni. Oprócz tego warto zaznaczyć, że można go z łatwością ściągnąć i wyprać w domowych warunkach. A dlaczego prześcieradło wodoodporne będzie najlepszym rozwiązaniem? Otóż małe dzieci mogą moczyć się w nocy lub przypadkowo rozlać coś na łóżku. Tego rodzaju produkt ochroni materac, tym samym zwiększając jego trwałość i żywotność.

Pokój dziecięcy łączy ze sobą wiele funkcji – stanowi zarówno miejsce do zabaw, jak i nauki czy wypoczynku. Z uwagi na to, jego aranżacja powinna być odpowiednio dopasowana do aktualnych potrzeb dziecka, uwzględniając także liczne elementy, takie jak prawidłowo dopasowanie biurko, krzesło czy łóżko.