Czy w dzieciństwie miałeś pudełko, w którym chowałeś różne przedmioty? Pamiątki z wakacji, kolorowe bransoletki, zabawki i inne drobiazgi… Choć teraz to może wydawać się jako nic takiego, wtedy podobna skrytka stanowiła jeden z najcenniejszych przedmiotów w pokoju. W dorosłym życiu robimy to samo. Może nie są to już muszelki znad morza, ale wciąż chowamy cenne dla siebie rzeczy i pilnujemy, by miały swoje miejsce. Dzięki temu, kiedy tylko przyjdzie nam ochota, możemy je wyciągnąć i przywołać dobre wspomnienia. 

Miejsce dla wartościowych przedmiotów 

Obecnie prowizoryczne pudełka możemy przemienić na piękne szkatułki, które będą pasować do naszego wnętrza. Eleganckie, minimalistyczne, nowoczesne… Dostępne są wszystkie rodzaje, dzięki czemu każda osoba odnajdzie coś dla siebie. Zawsze możemy zakupić również schowki większych rozmiarów, w których zmieścimy wiele przedmiotów. Piękne szkatułki znajdziemy też w innych miejscach, takich jak antykwariaty czy targi vintage. W tym wypadku będziemy mieć pewność, że nasza szkatułka jest wyjątkowa.

Stanowi to też dobry pomysł na prezent. Misternie zdobiona, solidna szkatułka może okazać się trafionym upominkiem, który z pewnością przyda się drugiej osobie. W szkatułce możemy schować też coś jeszcze, dzięki czemu zaskoczenie i radość będą jeszcze większe.

Szkatułki świetnie sprawdzą się jako artykuły sypialniane. Udając się na spoczynek, mamy gdzie schować noszoną biżuterię, zegarek czy okulary, dzięki czemu następnego dnia nie stracimy czasu, gorączkowo ich szukając. Ponadto, kiedy wyznaczymy konkretną przestrzeń danym przedmiotom, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo zgubienia ich. Przydatne to okaże się szczególnie dla osób, które są zapominalskie – jeśli wyrobią w sobie nawyk chowania rzeczy w jedno miejsce, a nie kładzenia ich gdzie popadnie, na pewno ułatwi im to życie.

Szkatułki, w których schowasz swoje skarbyKreatywna okazja 

Miejsce dla naszych skarbów możemy przygotować również sami. Warto wykorzystać tę okazję i wykazać się inwencją twórczą. Znalazłszy odpowiednie pudełko bądź skrzynkę, udekorujmy je własnoręcznie, tak, aby idealnie pasowało do naszego wnętrza. Dzięki temu odczujemy większą satysfakcję, niż gdybyśmy kupili gotowy przedmiot w sklepie.

Inne sposoby na przechowywanie rzeczy 

Niestety, niektóre z posiadanych przez nas przedmiotów są za duże, by zmieściły się w drobnych szkatułkach. W tym przypadku musimy wpaść na to, jak sprytnie je schować, by się nie zniszczyły, ale też nie zaburzyły całej przestrzeni.

Opcja, którą coraz częściej widzimy w sklepach, to wykorzystanie kartonów bądź plastikowych pudeł. Ze względu na dużą dostępność wzorów i rozmiarów, mamy mnóstwo możliwości na to, jak je dopasować do naszego mieszkania.

Możemy w nich schować sezonowe ubrania, w których aktualnie nie chodzimy, dawno przeczytane książki lub dodatkową pościel. Wypełnione pudła dobrze jest ustawić tak, by nie przeszkadzały. Jeśli mamy dużo miejsca pod łóżkiem, wsuńmy je tam, dzięki czemu pozostaną niezauważone, a my będziemy cieszyć się większą przestrzenią.

Ponadto warto, aby zainwestować w szafę sporych rozmiarów, ponieważ w niej również możemy wiele zmieścić. Ułożywszy rzeczy w pudłach, a następnie schowawszy je do szafy, utrzymujemy porządek i unikamy chaosu. Poza pudełkami przydatne okażą się wieszaki, na których zawiesimy ulubione ubrania, zapewniając sobie do nich łatwy dostęp.

Podobne uporządkowanie przestrzeni sprawdzi się też w łazience. Obowiązkowa pozycja to kosz na pranie, do którego wrzucimy brudne ciuchy. Często się zdarza, że z powodu zbyt dużej ilości kosmetyków, na szafkach w łazience panuje bałagan. Można to zmienić, układając przedmioty do małych skrzyneczek. Możemy nawet je pogrupować, dzięki czemu zawsze będziemy wiedzieli, gdzie szukać dany produkt.

Istotną przestrzenią jest również nasz stolik nocny, ponieważ to tam mamy w zwyczaju zostawiać dużo przypadkowych rzeczy. Biżuteria, książki, ładowarki do telefonu, okulary… Zwróćmy uwagę na to, by tam też pojawił się porządek – na biżuterię przeznaczmy specjalną szkatułkę, wszelką elektronikę chowajmy do szuflady, a okulary do etui. Zaowocuje to estetycznym wyglądem naszej sypialni, a do tego my sami nie będziemy irytować się z powodu nieładu. Wtedy w pełni możliwe stanie się skupienie na porządnym odpoczynku. Poza porządkiem pomóc w tym może dobry materac, który odpowiada naszym preferencjom i zapewnia komfortowy sen.

Poskromienie chaosu jest możliwe

Mimo że większość z nas lubi być otoczona wieloma rzeczami i ciężko nam odmówić okazji na kolejne zakupy, istnieją sposoby na to, jak uporządkować te wszystkie zdobyte przedmioty. Kluczem jest wyznaczenie im swojego miejsca. Nie popadajmy w skrajność – wcale nie musimy wystawiać na pokaz całego naszego mienia. Znajdźmy odpowiednią przestrzeń, dzięki czemu nasze wnętrza staną się przejrzyste i estetyczne. Tak jak to mówi dobrze znana fraza – mniej znaczy więcej!