W dzisiejszych czasach coraz więcej mężczyzn zapuszcza brodę, która zarówno stanowi charakterystyczny element, jak i nieco zmienia ogólny wygląd twarzy. Nie zapominaj również, że dodaje męskości oraz u wielu panów ma spory wpływ na pewność siebie. Jednak o brodę należy odpowiednio dbać, aby przyciągała uwagę płci przeciwnej, a także odpowiednio spełniała swoją funkcję. A na czym dokładnie polega pielęgnacja brody?

Krok pierwszy – pielęgnowanie brody

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że włosy na ciele lubią przyciągać wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia – zarówno te bardziej widoczne, jak i mniej. Dotyczy to nie tylko włosów na głowie, ale także brody. Wielu posiadaczy długiej brody zmaga się z tym problemem i zadaje sobie pytanie, jak skutecznie je usunąć. Otóż dokładne oczyszczenie brody to krok pierwszy dotyczący jej prawidłowej pielęgnacji. Sprawdzą się tutaj specjalne szampony lub mydełka, które bazują na naturalnych składnikach. Gwarantują one:

 • dokładne oczyszczenie brody,
 • ochronę przed bakteriami,
 • piękne i mocne włosy.

Po osuszeniu brody, np. poprzez ręcznik 30×30, przychodzi czas na rozczesanie. Dla niektórych osób wydaje się to abstrakcyjne – czesanie brody, jednak jak się okazuje, regularne szczotkowanie poprawia ukrwienie skóry, umożliwia pozbycie się martwego naskórka oraz łupieżu. Co więcej, przyczynia się do poprawy kształtu czy ogólnego wyglądu brody. Czynność ta powinna być wykonana odpowiednim narzędziem, a najlepiej sprawdzi się tutaj kartacz. Broda czysta, wyczesana, to teraz przychodzi czas na przycinanie! O ile oczyszczanie, rozczesanie i stylizacja będą Twoją codziennością, tak przycinanie możesz wykonywać raz na jakiś czas. Ustalasz tutaj długość oraz kształt swojego zarostu, poprzez wykorzystanie specjalnych nożyczek i trymera.

 

Krok drugi – układanie brodyJak wygląda pielęgnacja brody?

Układanie brony, niezależnie od pory dnia musi być poprzedzone dokładnym jej oczyszczeniem. Następnie wystarczy tylko:

 • rozczesać brodę za pomocą karteczek lub grzebienia do brody,
 • wetrzeć we włosy kilka kropel olejku nawilżającego (pozwoli on na zmiękczenie zarostu oraz nawilżenie skóry pod nim),
 • wetrzeć odrobinę balsamu we włosy,
 • nadać pożądany kształt,
 • utrwalić a pomocą wosku do brody.

Jeśli są tutaj panowie, których zarost jest niesforny, tzn. włosy skręcają się w różne strony, to warto wyprostować brodę. Wystarczy tylko po oczyszczeniu brody, w wilgotny zarost wetrzeć olejek lub balsam z woskiem, a następnie wysuszyć włosy. Na koniec za pomocą szczotki prostujesz włosy, które wcześniej zostały podzielone na sekcje.

 

Krok trzeci – odpowiednie kosmetyki

Na współczesnym rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków do pielęgnowania i stylizowania brody. Większość z nich była wymieniona w krokach opisanych wyżej, jednak czy zdajesz sobie sprawę, co powinny zawierać oraz na jakie produkty zwrócić uwagę? Ostatnim etapem w prawidłowym dbaniu o zarost są kosmetyki do brody wyróżniające się wysoką jakością. Warto tutaj inwestować w:

 • bakteriobójcze mydła czyszczące zawierające oliwę z oliwek, olejek kokosowy czy ekstrakt z pokrzywy,
 • szampony zawierają prowitaminę B5, glicerynę, pantenol czy wyciąg z nagietka,
 • odżywczy olej arganowy, makadamia lub ze słodkich migdałów,
 • balsam zawierający woski roślinne, aloes lub masło shea,
 • ułatwiające układanie włosów woski, zawierające wosk pszczeli, oliwię z oliwek lub olej z nasion słonecznika.

 

Inne czynniki wpływające na zdrowy zarost

Niezaprzeczalnie – odpowiednie kosmetyki oraz prawidłowe przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych przyczynia się do pięknego i zdrowego zarostu. Niestety, czasem mogą być one niewystarczalne, gdyż na ogólną kondycję skóry oraz włosów wpływa wiele innych czynników. W pierwszej kolejności musisz pamiętać o odpowiedniej diecie. Oznacza to zbilansowane posiłki, zawierające witaminy, a także wszelkie niezbędne minerały. Wszelkie niedobory można oczywiście uzupełniać suplementami diety, jednak najlepiej jest postawić na zdrowe posiłki. Oprócz tego dużą rolę odgrywa prawidłowe wysypianie się. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak sen oddziałuje na nasz organizm. Jak się okazuje, wysokiej jakości wypoczynek o odpowiedniej długości przyczynia się do:

 • prawidłowej regeneracji całego ciała,
 • poprawy kondycji skóry i włosów,
 • usprawnienie procesów metabolicznych,
 • zwiększenie zdolności poznawczych,
 • poprawę kondycji fizycznej i psychicznej.

Aby się wyspać, musisz stworzyć w swojej sypialni odpowiednie warunki, zaczynając od prawidłowo dopasowanego do swoich potrzeb i preferencji materaca. To właśnie on odpowiada za ułożenie ciała w czasie snu oraz wpływa na jego jakość, długość i efektywność.

 

Jak się okazuje, pielęgnacja zarostu nie ogranicza się tylko do przycinania i dbania o zachowanie kształtu brody. Musisz tutaj uwzględnić szereg zabiegów kosmetycznych, które poprawią stan włosów oraz ich wygląd.