Dowiedz się, jakie są zalety takiego łóżka i czym różni się od tradycyjnego.

Czym jest łóżko kontynentalne?

Łóżka kontynentalne to łóżka, które są w stanie zapewnić Ci niezmącony i najbardziej regenerujący sen, jak to tylko możliwe. Po nocy budzisz się bez bólu pleców, bez zdrętwiałych rąk i nóg, bez napięcia w szyi. To wszystko zasługa unikatowej budowy tych łóżek. Na samym ich dole znajduje się skrzynia, tzw. spring box, w której umieszczony jest materac sprężynowy. Na jej górze jest materac właściwy, a na samym topie materac nawierzchniowy, z racji swojego położenia zwany topperem.

W łóżku kontynentalnym najlepsze jest to, że wszystkie jego warstwy możesz dobierać indywidualnie pod swoje potrzeby. Taką możliwość daje już marek, w tym Hilding. Jeśli masz problemy z kręgosłupem, możesz wybrać materac właściwy oraz nawierzchniowy na bazie pianek, jeśli zależy Ci na trwałości – materac z jak największą ilością sprężyn. Przekonaj się, jak krok po kroku wybrać idealne łóżko kontynentalne i jakie są jego plusy oraz minusy.

Zalety i wady łóżka kontynentalnego

Hilding - łóżka dla każdegoŁóżka kontynentalne, jak wszystkie inne typy łóżek, mają zalety oraz wady. Największą ich zaletą jest zdecydowanie to, że dzięki znajdującym się w nich wyspecjalizowanym materacom, stanowią bardzo dobre wsparcie dla kręgosłupa. Dzięki temu skutecznie relaksują mięśnie oraz je regenerują, zapewniają równomierny ucisk ciała, dbają o prawidłowe krążenie w trakcie nocy. Gwarantują jednak nie tylko dobry sen, ale też wypoczynek. Wszystkie łóżka kontynentalne są wyposażone w tapicerowane nagłówki. Dzięki temu można w nich spędzać wiele godzin czytając książki, oglądając seriale czy pracując na laptopie, bez obaw o nieprzyjemne napięcia w karku czy szyi. Takie łóżka uznawane są też za bardzo wytrzymałe i żywotne, co gwarantuje ich nietypowa budowa. Sposób ułożenia materacy zapewnia dużą elastyczność, a także przewiewność.

Takie łóżka nie są naturalnie pozbawione wad. Porównując z innymi typami łóżek, mają dość wysokie ceny. Należy jednak pamiętać o ich dużej wytrzymałości. Wysoki wydatek może się więc zamortyzować, bo łóżko kontynentalne będzie inwestycją na lata. Łóżka kontynentalne są też bardzo wysokie.
Z jednej strony zapewnia to wygodę wypoczynku, z drugiej powoduje, że łóżko może wyglądać masywnie w małej lub niskiej sypialni.

Jaki materac wybrać do łóżka kontynentalnego?

Materac na łóżko kontynentalne powinien stanowić idealne wsparcie dla Twojego kręgosłupa, ale także gwarantować wygodę wypoczynku.

Sprawdź, jakie materace kontynentalne na jakie potrzeby doradzają eksperci od zdrowego snu:

  • Dla partnerów o różnym rytmie nocy – Twój partner lub partnerka kładzie się o innej porze niż Ty, wstaje wcześniej lub zmienia średnio kilkanaście razy pozycję w ciągu nocy? Możesz się tym w ogóle nie przejmować, jeśli zdecydujesz się na materac kontynentalny kieszeniowy lub multipocket. To odmiany materacy sprężynowych, w których każda sprężyna jest zamknięta w kieszeni. Powoduje to całkowitą amortyzację drgań. Jeśli więc ruszasz się na łóżku, taki materac kontynentalny ugina się tylko pod Tobą, a śpiąca z Tobą osoba w ogóle tego nie odczuwa. Materace kontynentalne multipocket oraz kieszeniowe są też bardzo elastyczne i przez to wytrzymałe.
  • Dla seniorów – najlepsze będą materace kontynentalne medyczne wykonane z pianki termoelastycznej Visco. Taka pianka powoduje punktowe podparcie ciała oraz kręgosłupa. Dzięki temu w różnych jego partiach nie gromadzą się napięcia, a wszystkie mięśnie wokół kręgosłupa są po nocy równomiernie zregenerowane. Taki typ materaca jest więc idealny dla wszystkich osób z problemami z kręgosłupem. Materace ortopedyczne znajdziesz m.in. w ofercie Hilding.
  • Dla sportowców – najlepszy będzie materac kontynentalny z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej, z siedmioma strefami twardości, który zagwarantuje najszybszą regenerację mięśni.
  • Dla osób o wysokiej wadze – idealny będzie materac kontynentalny wysokoelastyczny, termoelastyczny lub sprężynowy, z dodatkiem filca lub kokosa, które zwiększą jego wytrzymałość. Taki jest na przykład materac Hilding Pasodoble.

Zwróć też uwagę na to, aby materac kontynentalny miał twardość odpowiednio dobraną do Twojej wagi (osoby powyżej 90-100 kg powinny spać na twardych materacach, oznaczanych jako H4), a także odpowiednie wymiary. Partnerom o drobnych sylwetkach wystarczy materac o szerokości 140 cm. Dla par o większych wymiarach lepsza będzie szerokość 160-180 cm. Długość łóżka kontynentalnego,
o ile każde z Was ma nie więcej niż 180 cm wzrostu, powinna wynosić około dwóch metrów.

Łóżko kontynentalne a tradycyjne – podobieństwa i różnice

Łóżko kontynentalne od standardowego różni się przede wszystkim wysokością. Łóżka kontynentalne przez wielość warstw są wyższe od łóżek tradycyjnych o średnio 20-30 cm. Do tego mogą mieć wbudowane pojemniki na pościel, których nie mają zazwyczaj standardowe łóżka. Takie łóżka są też przeważnie przeznaczone dla dwóch osób, przez co są szersze od łóżek standardowych. Warto brać to pod uwagę podczas dopasowywania łóżka do sypialni. Oba typy łóżek są jednak szeroko dostępne, oba są też wytrzymałe i dzięki zróżnicowanemu designowi, można je łatwo dopasować do wyglądu swojej sypialni, niezależnie od tego, czy jest ona w stylu boho, vintage, glamour czy bardzo nowoczesnym.