Czy łóżko drewniane to dobry wybór? Jeśli właśnie stajesz przed trudnym etapem finalnego urządzenia swojej sypialni to pewnie wiesz, jak spore jest to wyzwanie. Podczas aranżacji tego wnętrza trzeba będzie zdecydować się na konkretne kolory ścian, dobrać do tego materiał na podłogę, a ponadto wyposażyć sypialnię w określone i dedykowane temu pomieszczeniu meble.

Przed tak sporym wyzwaniem, funkcjonalnego, ale i dekoracyjnego urządzania sypialni staje wiele osób. Bo przecież większość z nas posiada w swoim domu oddzielną sypialnię. Co ciekawe, gdy przychodzi moment, w którym trzeba zdecydować o zakupie łóżka zwykle rozkładamy ręce. Jakie łóżko sprawdzi się w Twojej sypialni?

Sypialnia pełni z naszym codziennym życiu rolę pomieszczenia do wypoczynku, regeneracji i relaksu. To drugie takie wnętrze w domu, bezpośrednio po łazience, co do którego mamy spore oczekiwania. Zapalone świece, przyjemna muzyka i kojące zapachy nie zdziałają cudów, jeśli wyposażenie nie zostanie wybrane zgodnie z potrzebami użytkowników.

Każdy ma oczywiście swoje wyobrażenie o idealnie zaadaptowanym miejscu do wypoczynku. Tymczasem, jak potem okazuje się w praktyce, marzenia o urządzeniu tego wnętrza, połączone z pełną wizualizacją, nie zawsze idą w parze z praktycznością, funkcjonalnością i możliwościami pomieszczenia. Często dobieramy wyposażenie niedbale, bez wcześniejszego rozeznania i w rzeczywistości nie do końca jesteśmy zadowoleni z finalnego efektu. Działania po omacku niestety nigdy nie przynoszą zamierzonych efektów.

Warto zdać sobie bowiem sprawę z faktu, że w sypialni poza odpowiednią paletą kolorystyczną oraz dodatkami w postaci określonego oświetlenia, dużą, jeśli nie najważniejszą rolę odgrywa łóżko. To od jego wyboru zależy to, jak będziemy wypoczywać i czy nasze ciało będzie odpowiednio zregenerowane. Na źle dopasowanym łóżku, będziemy spać niespokojnie, a poranki przywitamy z bólami w plecach i zupełnym roztargnieniem. To dlatego przygotowaliśmy ten poradnik, w którym wskażemy, jakie łóżko wybrać, by spać spokojnie i w zdrowiu.

Czy łóżko drewniane to dobry wybór do sypialni?

Wybór mebli do sypialni jest ogromny. Z pewnością każdy zgodzi się z tym faktem, co do którego nie ma wątpliwości. Ogromny asortyment produktów dedykowanych sypialni nie zawsze ułatwia jednak podjęcie słusznej decyzji zakupowej. Bo choć poszczególne modele łóżek kuszą ceną, pięknym wykończeniem, czy też kolorem, to nie każdy mebel będzie tak samo praktyczny oraz funkcjonalny.

Łóżka mogą być wykonane z drewna, metalu lub płyty MDF. W sypialniach odnajdziemy również meble tapicerowane, które ostatnio świetnie dopasowały się do stylu glamour.

Zdaniem producentów mebli wypoczynkowych, jednym z najtrwalszych rodzajów komponentu, z którego będzie wykonane łóżko, jest jednak drewno. Ten fakt nie podlega żadnej dyskusji. Łóżka drewniane, nie są podatne na zniszczenia, są stosunkowo uniwersalnie wykończone, a dodatkowo także utrzymają naprawdę sporą wagę. Trudno odnaleźć na rynku łóżek przeznaczonych do sypialni, produkt konkurencyjny, który wykazywałby podobne właściwości.

Łóżka drewniane od wielu lat pięknie akcentują sypialniane wnętrza, wspaniale wyglądają, a o ich solidności rozpisują się najlepsze marki.

Czy łóżko drewniane to dobry wybór do sypialni? Tak, jeśli poszukujesz mebla:

  • Na wiele lat,
  • pięknym wykończeniu,
  • Oryginalnym zabarwieniu,
  • Uniwersalnym zastosowaniu.

Jakie są rodzaje łóżek drewnianych?

Łóżka do sypialni dobieramy względem indywidualnych preferencji. Swoje poszukiwania powinniśmy rozpocząć od wyboru konkretnego komponentu. Dla niektórych osób, idealne będzie łóżko dębowe o dość klasycznym zabarwieniu i wykończeniu. Dla innych dużo bardziej sprawdzi się łóżko z drewna egzotycznego o wyraźnie kolonialnym charakterze. Nie każde drewno ma także tożsame właściwości. Spośród najbardziej popularnych gatunków można bowiem odnaleźć drewno twardsze, jak dąb, czy buk oraz olchowe, o pięknym jasnym zabarwieniu, ale bardziej plastyczne i elastyczne.

Przyjrzyjmy się każdemu z rodzajów drewna wykorzystywanego w produkcji łóżek, by wyjaśnić niektóre z wątpliwości:

Drewno dębowe – uchodzi za najtrwalsze, dość ciężkie i twarde. Jest to jeden z najbardziej tradycyjnych  i powszechnie dostępnych materiałów, który z powodzeniem wykorzystuje się przy produkcji mebli drewnianych już od wielu lat! Każde łóżko wykonane z drewna dębowego będzie solidne i bardzo stabilne. Nie musimy się martwić, że nawet pod wpływem dużego ciężaru łóżko straci swoją stabilność. Łóżko dębowe bez dwóch zdań okaże się inwestycją na długie lata. Trudno będzie takie łóżko zniszczyć, a dzięki swojemu uniwersalnemu wykończeniu wkomponuje się w najróżniejsze aranżacje.

Pamiętaj, że naturalne drewno dębowe ma odcień brązowo-zielonkawy lub brązowy. Takie łóżko idealnie będzie prezentować się w sypialni urządzonej w stylu vintage lub rustykalnym.

Drewno bukowe – jest delikatnie mniej twarde od drewna dębowego, ale wciąż uchodzi za bardzo wytrzymałe. Buk jest bardzo mocno podatny na obróbkę, dzięki czemu można z niego wyczarować piękne modele łóżek, odpowiednie dla każdego wnętrza. Sprężyste drewno bukowe ma odcień jasnobeżowy lub lekko wpadający w róż, ale jest jednocześnie łatwe do barwienia.

Można go z powodzeniem dowolnie bejcować lub pokryć woskiem, bez obawy o jego właściwości. Ten ładny i ciepły kolor drewna zaprezentuje się ciekawie przede wszystkim w pokoju dziecięcym.

Drewno olchowe – to komponent dość lekki i plastyczny. Łatwo się go obrabia, przez co w ofercie producentów nie brakuje łóżek wykonanych właśnie z niego. Ma przyjemny, jasny kolor, dzięki czemu każdej sypialni nada przytulnego charakteru. Najczęściej stosuje się je w przypadku łóżek dedykowanych nowoczesnym sypialniom.

Drewno orzechowe – to materiał przede wszystkim bardzo łatwy w obróbce. To sprawia, że łóżka z orzecha mają wyjątkowo fantazyjne wezgłowia. Jeśli w ofercie określonego sklepu widzisz łóżko o finezyjnych kształtach to z pewnością jest to mebel wykonany z tego komponentu.

Drewno sosnowe – największym atutem tego rodzaju drewna jest odporność na osadzanie się kurzu. To dlatego ma swoje zastosowanie przede wszystkim w sypialni dziecięcej. Wiele osób decyduje się na zakup łóżka sosnowego, ponieważ taki mebel jest uniwersalny (sosna ma ładny, jasny odcień pasujący praktycznie do każdej aranżacji) i niedrogi. 

Drewno brzozowe – trudno porównać ten rodzaj drewna do jakiegokolwiek innego. Pięknie mieni się złotem i ma do tego wyjątkowo naturalny wygląd. Łóżko brzozowe doskonale będzie pasować do sypialni urządzonych w stylu art deco.

Drewno egzotyczne – stosowane w produkcji łóżek stylizowanych na kolonialne. Komponentem jest tutaj mahoń lub heban, które uchodzą za wyjątkowo szlachetny i luksusowy materiał.

Jakie są zalety i wady łóżek z drewna?

Trudno wyobrazić sobie łóżka bardziej solidne niż te, wykonane z drewna. Zwykle ten sam mebel jest w stanie przetrzymać w sypialni lata intensywnego użytkowania, a piękne usłojenia tylko podkreślają monumentalny charakter materiału.

Drewniane łóżko warto traktować, jak korzystną inwestycję, która zwraca się bardzo szybko. Za większy wkład pieniędzy otrzymujemy bowiem mebel, który posłuży nam na wiele długich lat.

Drewniane łóżka będą też niebywale piękne, a wkomponowanie ich w jakikolwiek styl aranżacyjny nie sprawi żadnego problemu. Pięknie podkreślą sypialnię urządzoną w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym.

Czy tak solidny rodzaj mebla może mieć jakieś wady? Trudno o ich wylistowanie. Naszym zdaniem to jeden z piękniejszych i solidniejszych elementów wyposażenia naszych wnętrz!