Wybór odpowiedniego materaca dla dziecka może wydawać się sporym wyzwaniem. Jaki model zapewni maluchowi wygodę, komfort snu i będzie sprzyjać jego rozwojowi? Wbrew pozorom znalezienie dobrego materaca dziecięcego nie musi być trudne – musimy tylko wiedzieć, na jakie aspekty powinniśmy zwracać uwagę.

Dlaczego dziecko musi mieć dobry materac do spania?

Spanie na źle dobranym materacu może nieść ze sobą liczne konsekwencje, w tym bóle pleców, uczucie niewyspania się, brak energii oraz pogorszone samopoczucie. Nie pozostaje to bez wpływu nie tylko na nastrój dziecka czy jego efektywność w szkole, ale przede wszystkim na jego rozwój. Na prawidłowy przebieg tego procesu składa się wiele elementów – a jednym z nich jest zdrowy, spokojny, sprzyjający regeneracji sen. Jak zapewnić go dziecku? Dobierając dopasowany do jego potrzeb materac dziecięcy, posiadający odpowiedni rozmiar i twardość oraz wysokiej jakości wypełnienie.

Dobry materac dla dziecka – jaki powinien być?

Starannie dobrany materac dla dzieci pozwala im się wysypiać i cieszyć pełnią energii w ciągu dnia, a jednocześnie wspiera ich prawidłowy rozwój. Bezpieczny, zapewniający komfort nocnego wypoczynku materac dziecięcy spełnia kilka istotnych warunków:

 • jego rozmiar jest dostosowany do wzrostu dziecka;
 • twardość materaca jest dobrana do wieku i wagi dziecka, dzięki czemu właściwie podpiera każdą część jego ciała;
 • jest na tyle elastyczny, by umożliwiał dopasowanie podłoża do ciała i naturalnych krzywizn kręgosłupa;
 • jest przewiewny i umożliwia odpowiednią wentylację, tym samym zapobiegając przegrzaniu lub wychłodzeniu organizmu;
 • materiały wykorzystane do jego produkcji cechują się wysoką jakością i są antyalergiczne;
 • jest wyposażony w łatwy w czyszczeniu pokrowiec, z którego można bez większego trudu usunąć zabrudzenia.

Wybierając materac dla dziecka, zwróćmy też uwagę, czy posiada on atesty, certyfikaty lub opinie przyznawane przez stosowne instytucje, takie jak Instytut Matki i Dziecka. To ogromna zaleta zwłaszcza przy zakupie materaca dla niemowlaka.

Rozmiar materaca dziecięcego – jakie powinien mieć wymiary?

Dobry materac dla dziecka – jaki powinien być?Wymiary materaca dziecięcego to jeden z kluczowych aspektów, o jakim należy pamiętać podczas zakupu. O ile często może on być za duży – o czym za chwilę – o tyle w żadnym wypadku nie może być za mały. Materac dla dziecka powinien być dłuższy od jego ciała o przynajmniej 20 cm, choć przy szybko rosnących kilkulatkach, wartość ta może być znacznie większa. Kurczowe trzymanie się powyższej zasady przy takich maluchach wiąże się z koniecznością częstej wymiany materaca – podłoże szybko staje się dla niego za małe i niewygodne. Polecanym rozwiązaniem jest więc zakup materaca w większym rozmiarze, który będzie służył pociesze znacznie dłużej. Wówczas warto także postawić na lepszy jakościowo model, który odczuwalnie poprawi komfort snu dziecka.

Materace dziecięce mogą mieć różne rozmiary – ich szerokość najczęściej wynosi od 70 do 90 cm, a długość od 140 do 200 cm. Inaczej wygląda to jedynie w przypadku materacy dla niemowląt, których standardowe wymiary to 60 x 120 cm. Niezależnie jednak od tego, czy kupujemy materac dla noworodka, kilkulatka czy nastolatka, materac musi dokładnie pasować do łóżka – nie może być za mały lub zbyt duży, ponieważ nie zapewni ani wygody, ani bezpieczeństwa.

Jaką twardość powinien mieć materac dla dzieci?

Bardzo istotnym kryterium doboru materaca dla dziecka jest również jego twardość. Aspekt ten nie tylko w znacznym stopniu wpływa na komfort wypoczynku, ale też na podparcie oraz pozycję kręgosłupa podczas snu. Jaką twardość powinien więc mieć materac dla dziecka? W tym przypadku kierujemy się przede wszystkim wiekiem oraz masą ciała pociechy.

Jaki materac dla niemowlaka?

Dla najmłodszych dzieci z reguły polecane są materace o średniej twardości. Takie podłoże zapewnia optymalne podparcie dla całego ciała maluszka, wspierając jego prawidłowy rozwój oraz pozwalając zapobiegać wadom postawy. Są jednak rodzice, którzy chętniej wybierają twardsze materace – na przykład wyposażone w dodatkową utwardzającą matę kokosową. Najważniejsze jest, by podłoże nie było za twarde lub zbyt miękkie – w przeciwnym razie dziecku będzie niewygodnie lub może zacząć zapadać się w materacu.

Jaki materac dla przedszkolaka i ucznia?

Najczęściej przy starszych pociechach także sprawdzają się materace o średniej twardości. Ciekawszym, bardziej praktycznym rozwiązaniem może być jednak materac dwustronny, taki jak Hilding Safety Smyk czy Hilding Dobranocka. Ich cechą charakterystyczną jest to, że z każdej strony podłoże ma inną twardość. To najprostszy sposób, by uniknąć problemu, z którym zwykle borykają się rodzice, gdy dziecko rośnie – materac robi się niewygodny, a maluch zaczyna się w nim zapadać. W takim przypadku wystarczy go obrócić, by znów zapewnić dziecku odpowiedni komfort snu. Inną propozycją w takiej sytuacji może być utwardzana mata kokosowa.

Jaki materac dla nastolatka?

Przy zakupie materaca dla nastolatka, często polecane są modele przeznaczone dla osób dorosłych. To rozsądne rozwiązanie, biorąc pod uwagę, że nastolatkowie nierzadko dorównują swoim rodzicom wzrostem, a niekiedy i wagą. W związku z tym w przypadku nastolatków nie ma określonej rekomendowanej twardości – materac dla nastolatka dobieramy na podstawie jego wagi. Uwzględniając twardość podłoża, wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje materacy:

 • materace H1 – miękkie,
 • materace H2 – średnio miękkie,
 • materace H3 – średnio twarde,
 • materace H4 – twarde.

Materace H1 nadają się dla osób o wadze do 60 kg, materace H2 – od 50 do 80 kg, materace H3 – od 80 do 100 kg, a materace H4 – powyżej 100 kg.

Dodatkowym parametrem, z którym możemy spotkać się przy niektórych modelach, są strefy twardości. Posiadają je specjalnie profilowane modele, których konstrukcja została stworzona zgodnie z anatomiczną budową ciała człowieka oraz jego naturalnymi krzywiznami. Możemy wybrać materac 3-, 5- lub 7-strefowy, który doskonale dostosowuje się do sylwetki użytkownika i gwarantuje optymalne podparcie dla poszczególnych części ciała – głowy, szyi, barków, lędźwi, bioder, ud, łydek i stóp.

Jaki materac dla dziecka? Wybieramy wypełnienie materaca

Oprócz wymiarów i twardości niezwykle istotną kwestią jest również wypełnienie materaca. Wybierając materac dla dziecka, z powodzeniem możemy zdecydować się na model piankowy, na przykład Hilding Rock and Roll czy Hilding Breakdance. Powstają one z pianek lateksowych, wysokoelastycznych, termoelastycznych lub ich połączenia. Materace piankowe są odpowiednie dla dzieci w każdej grupie wiekowej – od niemowlaków, przez przedszkolaki i uczniów, po nastolatków.

Materace piankowe mają jednak więcej zalet, wśród których wymieniamy przede wszystkim:

 • wysoką elastyczność,
 • dużą wytrzymałość,
 • świetna wentylacja,
 • zdolność dopasowania do ciała osoby śpiącej,
 • lekkość.

Swobodna cyrkulacja powietrza w materacach piankowych jest zasługą ich otwartej, porowatej struktury. Dzięki niej w podłożu nie gromadzą się szkodliwe bakterie, roztocza czy grzyby, więc może być ono bez obaw stosowane nawet przez alergików.

Materace piankowe wykazują też dodatkowe właściwości – ma to związek z materiałem, z jakiego zostały wykonane. Materace lateksowe są bardzo trwałe, znakomicie wchłaniają i odparowują wilgoć, a jednocześnie są ekologiczne. Materace wysokoelastyczne cechują się większą sprężystością i elastycznością punktową. Materace termoelastyczne natomiast reagują na nacisk i temperaturę ciała człowieka – dzięki tej zdolności, doskonale dostosowują się do sylwetki i gwarantują jeszcze lepsze podparcie dla kręgosłupa.

Kupujemy materac dla dziecka – dodatkowe wskazówki

Przy zakupie materaca dziecięcego, ważnym aspektem jest także jego pokrowiec. Dla własnej wygody warto postawić na łatwy w czyszczeniu wariant – najlepiej taki, który można prać w pralce. W ten sposób szybko i bez większego wysiłku pozbędziemy się zabrudzeń czy drobnoustrojów gromadzących się na powierzchni pokrowca. Przed wrzuceniem go do pralki sprawdźmy tylko zalecenia dotyczące konserwacji – w przeciwnym razie ryzykujemy uszkodzeniem pokrowca.

Materace dziecięce we Wrocławiu – gdzie kupić i ile kosztują?

Poszukiwania najlepszego materaca dla dziecka we Wrocławiu nie muszą oznaczać wielogodzinnych wędrówek po sklepach stacjonarnych. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest zakup materaca przez Internet, co pozwoli nam oszczędzić zarówno sporo czasu, jak i energii. Wystarczy kilka kliknięć, by znaleźć wszystkie dostępne w danym sklepie modele i na spokojnie porównać ich parametry oraz właściwości. Nie musimy się spieszyć – możemy w dowolnym tempie przeanalizować wszystkie zalety i wady każdego interesującego nas wariantu.

Jeśli dopadną nas wątpliwości lub będziemy potrzebować porady, możemy skonsultować się z obsługą sklepu telefonicznie lub za pośrednictwem czatu. Nie obawiajmy się też, że wybierzemy niewłaściwy model – gdy tak się stanie, po przetestowaniu materaca możemy go zwrócić i zamówić inny, bardziej odpowiadający potrzebom i oczekiwaniom dziecka.

Ile natomiast trzeba zapłacić za dobry materac dziecięcy? Ich ceny są uzależnione od kilku czynników – rodzaju wypełnienia, jakości zastosowanych komponentów czy wielkości. Mniejsze, podstawowe modele najczęściej możemy kupić za 300-400 zł, a te większe – za 700-800 zł. Z wyższymi kosztami musimy się liczyć, jeśli decydujemy się na model dla osób dorosłych, co często jest polecane nastolatkom – w tym przypadku ceny rozpoczynają się od kilkuset złotych, ale mogą wynosić także ponad 2000 zł.

Zakup materaca dla dziecka nie musi być wyzwaniem – wystarczy wiedzieć, na jakie aspekty należy zwracać uwagę. Włożony w to wysiłek jest jednak tego wart – dobry materac dziecięcy w odpowiednim rozmiarze, o właściwej twardości i z wysokiej jakości wypełnieniem, zapewni pociesze optymalny komfort i będzie sprzyjać jej rozwojowi.