Zaburzenia snu to bardzo przykra przypadłość. Niestety, nie tylko dorośli się z nią zmagają. Również dzieci cierpią na różnego rodzaju trudności ze snem. Mogą one wynikać z różnych przyczyn. Jeśli zauważymy niepokojące objawy u własnych pociech, dowiedzmy się, co zrobić w tej sytuacji. 

Z czego wynikają zaburzenia snu u dzieci? 

Wpływ na trudności ze snem u dziecka mają różne elementy. Niektóre z nich mogą być naprawdę banalne – na przykład dziecko nie może zasnąć bez obecności rodzica lub bez swojej ulubionej przytulanki.

Zdarza się jednak, że bezsenność u dziecka ma poważniejsze podłoże. Często świadczy o innych dolegliwościach – dziecko nie może spać z powodu bólu brzucha czy głowy. Nawet jeśli nasze dziecko nie do końca potrafi powiedzieć, co mu jest, porozmawiajmy z nim, a następnie udajmy się do lekarza, aby skonsultować problem.

Nie ma wątpliwości, że trudne i traumatyczne wydarzenia oddziałują na naszą psychikę. Jeśli dziecko przeżyło różne ciężkie sytuacje, dotyka je to jeszcze bardziej. Nierzadko na skutek przykrych doświadczeń dzieciom śnią się koszmary. Przyczynia się to do tego, że dzieci nawet boją się zasnąć, przerażone, że znowu przyśni im się coś strasznego.

Podobnie wygląda sytuacja ze stresem – gdy dziecko jest narażone przez długi czas na stres i nie ma jak się go pozbyć, może to doprowadzić do trudności ze snem.

Zaburzenia snu u dzieciJakie są skutki niewysypiania się przez dzieci? 

Niewysypianie się niezwykle negatywnie wpływa na dzieci. Problemy ze snem zaburzają ich cały rytm dobowy, przez co dziecko czuje się zmęczone i pozbawione energii. Występują też wtedy trudności z koncentracją, co może skutkować nieprzyjemnymi sytuacjami w szkole.

Brak odpowiedniej ilości snu utrudni prawidłowy rozwój dziecka, przez co negatywne skutki zaburzeń snu mogą przełożyć się nawet na ich przyszłość.

Jak poradzić sobie z zaburzeniami snu u dzieci?

Należy jak najszybciej zaradzić trudnościom ze snem u dzieci. Nie zwlekajmy z czekaniem, aż problem rozwiąże się sam – jeśli zauważymy jakieś niepokojące objawy, koniecznie udajmy się do pediatry. Może on wypisać skierowanie do neurologa, który kompleksowo zajmie się problem naszego dziecka. Pamiętajmy o tym, aby samodzielnie nie podawać żadnych leków nasennych naszemu dziecku.

Warto zadbać o wieczorną rutynę naszego dziecka. Powtarzalne, znajome czynności mogą mu się wyciszyć i przygotować do snu. Gdy zauważymy, że nasze dziecko stresuje się jakąś kwestią, porozmawiajmy z nim o tym i postarajmy się rozwiązać problem. Dla zrelaksowania się poczytajmy mu bajkę lub puśćmy kołysankę, która pomoże mu się wyciszyć i odprężyć.

Niezwykle istotne jest zapewnienie odpowiedniego komfortu. Zadbajmy o to, by nasze dziecko czuło się komfortowo i bezpiecznie w swoim łóżku. Przyda się wtedy odpowiedni materac, który będzie dopasowany do ciała i potrzeb naszej pociechy. Miękkie, wygodne podłoże sprawi, że dziecku zdecydowanie łatwiej będzie się zrelaksować. Zainwestujmy w ochraniacz na materac, który pomoże nam zachować nasz model na dłużej.

Jeśli zależy nam, by sen naszego dziecka był higieniczny i zdrowy, zatroszczmy się o naturalne materiały, które cechuje antybakteryjność i antyalergiczność. Higienę pozwoli nam zachować też  poduszka dziecięca antyroztoczowa, która ochroni przed roztoczami.

Zaburzenia snu coraz częściej dotykają nie dorosłych, a dzieci. Wszyscy wiemy, że skutki niewysypiania się mogą być bardzo poważne. Gdy zauważymy, że nasze dziecko ma kłopoty z zaśnięciem, nie bagatelizujmy tego problemu. Wiedza na temat tego, jak poradzić sobie z zaburzeniami snu u dziecka, bardzo nam pomoże.