Paraliż nocny, nazywany również paraliżem sennym lub porażeniem przysennym, jest zjawiskiem, które może być nie tylko przerażające, ale także tajemnicze dla tych, którzy doświadczają go po raz pierwszy. Jest on bardzo niezwykłym zjawiskiem i takie same są jego objawy. Czym dokładnie jest paraliż nocny? Jakie mogą być przyczyny jego występowania? Jakie są objawy porażenia przysennego? W tym artykule poznasz także diagnostykę oraz leczenie tego zjawiska! Jeśli więc jesteś ciekawy tego tematu, to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu!

Czym dokładnie jest paraliż nocny?

Paraliż nocny to rodzaj zaburzenia snu, które charakteryzuje się chwilowym brakiem zdolności do ruchu lub mówienia podczas przejścia między snem a stanem pełnej świadomości. Można powiedzieć, że umysł już się obudził, jednak ciało wciąż śpi. To doświadczenie może być niezwykle realne i wprowadzać w stan paniki. Zazwyczaj jest to krótkotrwałe zjawisko, które ustępuje po kilku minutach. Co ciekawe, ten stan może przerwać osoba trzecia, która podczas jego występowania nas dotknie.

Jakie mogą być przyczyny paraliżu sennego?

Niestety, ale do dziś nie wiadomo, jakie są dokładne przyczyny występowania paraliżu nocnego. Naukowcy wciąż badają to schorzenie, jednak można już określić najbardziej możliwe przyczyny porażenia przysennego:

  • Zaburzenia snu i rytmu snu – pierwszym z nich są nieprawidłowości związane z cyklem snu. Może to być nieregularny harmonogram zasypiania, nadmierna ilość stresu czy zmiany w trybie życia. Niektóre osoby doświadczają paraliżu nocnego w wyniku zaburzeń snu, takich jak bezdech senny czy zaburzenia rytmu snu, takie jak zespół narkolepsji.
  • Stres i lęk – paraliż nocny może pojawić się także wtedy, kiedy w naszym życiu nagromadzi się zbyt wiele różnych emocji, a w szczególności sen i lęk. Stresujące sytuacje życiowe, problemy emocjonalne lub trudności z radzeniem sobie z codziennym stresem mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia paraliżu sennego.
  • Genetyka – wielu badaczy zjawiska paraliżu nocnego uważa, że może mieć ono swoje podłoże w genetyce i być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
  • Zmiany hormonalne – niektóre badania sugerują, że zmiany hormonalne, które występują w życiu człowieka, mogą mieć wpływ na ryzyko wystąpienia paraliżu nocnego. Dotyczy to szczególnie kobiet, które są w ciąży lub przechodzą menopauzę.

Wszystko, co musisz wiedzieć o paraliżu nocnym!Warto zauważyć, że paraliż senny może być wynikiem interakcji wielu różnych czynników, a dokładne przyczyny mogą się różnić w zależności od osoby. Osoby doświadczające paraliżu nocnego powinny skonsultować się z lekarzem, aby dokładnie ocenić swoją sytuację i uzyskać odpowiednie wsparcie oraz porady dotyczące tego zjawiska.

Jakie są objawy porażenia przysennego?

Objawy paraliżu sennego mogą być różnorodne i obejmują zarówno doznania fizyczne, jak i emocjonalne. Co dokładnie może się dziać z naszym ciałem i umysłem podczas porażenia przysennego?

  • Niemożność poruszania się – jednym z głównych objawów paraliżu sennego jest uczucie całkowitego lub częściowego unieruchomienia ciała. Osoba może mieć świadomość otoczenia, ale nie jest w stanie wykonać żadnych ruchów swoim ciałem.
  • Niemożność mówienia – podczas paraliżu nocnego osoba może mieć trudności z porozumiewaniem się werbalnie. Nawet jeśli próbuje mówić, dźwięki mogą być zniekształcone lub w ogóle niewypowiedziane.
  • Uczucie duszności – niektórzy ludzie doświadczają uczucia duszności lub ucisku na klatce piersiowej podczas paraliżu nocnego, co może wywoływać dodatkową panikę.
  • Halucynacje – osoby doświadczające paraliżu sennego bardzo często mówią także o halucynacjach wzrokowych, słuchowych oraz dotykowych. Mogą to być bardzo realistyczne wrażenia, które mogą dodatkowo nasilać uczucie strachu i lęku.
  • Silne uczucie lęku lub paniki – paraliż nocny często wywołuje silne emocje, takie jak lęk, panika lub poczucie zagrożenia. Może to być spowodowane niezdolnością do poruszania się lub mówienia oraz halucynacjami, które mogą być przerażające dla osoby doświadczającej paraliżu sennego.

Oczywiście powyższe objawy mogą występować razem lub osobno i często mogą się różnić w zależności od osoby. Mogą mieć one także różny stopień nasilenia. Niektóre osoby mogą doświadczać paraliżu nocnego tylko sporadycznie, podczas gdy inne mogą mieć częstsze epizody występujące nawet kilka razy w tygodniu.

Poznaj diagnostykę i leczenie paraliżu nocnego!

Na samym początku, jeśli zgłosisz się do lekarza po pomoc, to musi on wykluczyć inne możliwe zaburzenia dotyczące snu. Następnie po postawieniu odpowiedniej diagnozy, czyli paraliżu sennego, uzgodni z Tobą najlepsze sposoby leczenia. Może to być coś podstawowego jak lepsze zadbanie o higienę snu, unikanie nadmiernego stresu oraz używek. Jeśli chodzi o farmakologiczne leczenie paraliżu sennego, to stosuje się je jedynie w najcięższych przypadkach oraz w przypadku współwystępowania paraliżu sennego i narkolepsji. W tych wyjątkowych przypadkach stosuje się selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) oraz trójcykliczne leki przeciwdepresyjne. Mają one za zadanie działać tłumiąco na fazę snu REM. Innymi lekami, które może przepisać lekarz, są te, które działają także w przypadku narkolepsji, np. klomipramina, protryptylina lub fluoksetyna. Pamiętaj także o różnych technikach relaksacyjnych, takich jak medytacja, świadome oddychanie czy joga.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz wszystko, co chciałeś o paraliżu sennym. Jest to w znacznej większości przypadków bardzo przykre doświadczenie, ale na szczęście istnieją sposoby, aby ograniczyć lub całkowicie zniwelować występowanie paraliżów nocnych. Pamiętaj także o zakupie doskonałej jakości materaca, który znacznie poprawi jakość Twojego snu. Dowiedz się, jak dbać o materac, aby przez kilka lat pozostawał w doskonałej formie. Nowe podłoże do spania możesz kupić zarówno w sklepie internetowym, jak i stacjonarnie, np. w mieście Wrocław. Tam z całą pewnością znajdziesz to, czego szukasz!