Nie można ukryć, że solarium to temat, który wzbudza pewne kontrowersje. Dla jednych to szansa na szybkie zdobycie opalenizny, dla drugich ogromne ryzyko, na które należy uważać. Mimo tych odmiennych poglądów solaria wciąż są odwiedzane. Czy wizyta w nich to dobry pomysł? Dowiedz się więcej!

Jak działa solarium?

Solarium to stosunkowo nowa rzecz. Lampy, które powszechnie stosuje się w tym miejscu, wynaleziono w latach 70 poprzedniego wieku, w Ameryce. Na przestrzeni lat niezwykle popularne stało się posiadanie brązowej, opalonej skóry. Uznano to za niejaki ideał piękna, do którego ludzie pragną dążyć. Solarium było odpowiedzią na to pragnienie. Technologia, którą opracowali twórcy tego wynalazku, polegała na tym, aby w lampach wykorzystywanych do opalania skóry emitowano jedynie promieniowanie UVA. Okazało się jednak, że nie jest to możliwe. Produkty te posiadają zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB. Dla skóry wystawionej na ich działanie przez dłuższy czas obydwa są niebezpieczne, ponieważ wywołują negatywne skutki, jak na przykład poparzenia czy przyspieszenie procesu starzenia się skóry. Lampy w solarium bazują na naturalnej reakcji, jaką wywołuje skóra w zetknięciu z tymi rodzajami promieniowania. Promieniowanie UVB przyspiesza produkcję melanocytów, które odpowiadają za wytwarzanie pigmentu. W ten sposób powstaje opalenizna.

Wizyta w solarium - czy to dobry pomysłWidzimy więc, że korzystanie z solarium łączy się z pewnym ryzykiem. Pamiętajmy o tym, że największe niebezpieczeństwo pojawia się wtedy, kiedy używamy lampy w nieodpowiedni sposób. Wówczas może dojść do znacznego przyspieszenia procesu starzenia się skóry. Wynika to z tego, że promieniowanie dociera do wnętrza skóry i niszczy włókna kolagenowe, które odpowiadają za młody wygląd. Oprócz tego skóra w dotyku staje się bardziej szorstka i zrogowaciała. Opalanie w taki sposób może również przyczynić się do poparzenia lub powstania poważnych schorzeń skórnych. W najgorszym przypadku prowadzi do nowotworów skóry.

Przeciwwskazania do wizyt w solarium

Jeśli nawet pomimo świadomości na temat tego, z jakim ryzykiem wiąże się solarium, wciąż pragniemy z niego skorzystać, powinniśmy zapoznać się z zasadami, dzięki którym nasza wizyta przebiegnie bezpieczne. W naszej kwestii leży przede wszystkim to, aby dowiedzieć się, jakie istnieją przeciwwskazania do tego zabiegu. Okazuje się, że z solarium nie należy korzystać w razie:

  • posiadania bardzo jasnej karnacji,
  • ciąży,
  • chorób serca,
  • zapalenia skórno-mięśniowego
  • urazów,
  • zażywania leków, w tym antykoncepcyjnych, przeciwbólowych, antybiotyków.

Jak bezpiecznie korzystać z solarium?

Wiemy już, w razie jakich przeciwwskazań nie należy korzystać z solarium. Jeśli żadne z nich nas nie dotyczy, wciąż powinniśmy upewnić się, co trzeba zrobić, aby nasza wizyta przebiegła bezpiecznie. W pierwszej kolejności należy zająć się tym, do jakiego salonu chcemy się udać. Od tego, jakie miejsce wybierzemy, będzie zależeć bardzo wiele. Postawmy najlepiej na sprawdzone, zaufane solarium, które będzie posiadało dobre opinie innych klientów. Gdy już tam będziemy, możemy jeszcze dopytać się o niezbędne parametry, które salon musi spełnić, aby mógł działać. Ważne jest to, aby stosować się do wskazówek i zaleceń personelu – wtedy będziemy pewni, że zabieg minie zgodnie z naszą myślą.

Powinniśmy pamiętać również o tym, czego należy unikać przed samą wizytą. Konieczne jest zrezygnowanie z wszelkich dezodorantów, perfum czy makijażu. Jeśli tego nie zrobimy, istnieje ryzyko, że doprowadzimy do powstania reakcji alergicznej. Możemy za to stosować specjalistyczne kremy SPF, które zapewnią naszej skórze dodatkową ochronę. Przed wejściem do kabiny trzeba ściągnąć wszelką biżuterię czy zegarki. Upewnijmy się, że dostępne są okulary, którymi będziemy mogli chronić nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania. Samo zamknięcie ich nie wystarczy. Przed rozpoczęciem opalania możemy porozmawiać z pracownikiem salonu, aby czas opalania był dostosowany do naszego typu skóry. Ustala się to na bazie fototypu, których jest sześć. Pierwszy z nich, najjaśniejszy, to tzw. celtycki. Opisuje osoby z bardzo jasnymi lub rudymi włosami oraz piegami. Tutaj czas opalania powinien być jak najkrótszy. Dopiero w przypadku fototypu III, czyli tzw. europejskiego ciemnego, można zauważyć pewną odporność na oparzenia. Miejmy na uwadze, że dla naszej skóry korzystniejszy jest krótszy niż dłuższy okres opalania. Trzeba tu bardzo uważać, ponieważ długotrwała ekspozycja na promieniowanie wywołuje bardzo negatywne skutki.

Jak przygotować się do wizyty w solarium?

Pierwsza wizyta w solarium wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Zanim zapiszemy się na zabieg, upewnijmy się, że nie posiadamy żadnych przeciwwskazań. Na kilka dni przed sesją powinniśmy nie wykonywać zabiegów depilacyjnych czy peelingów, które mogłyby urazić skórę. Miejmy na uwadze to, że pierwsza wizyta w solarium nie powinna trwać dłużej niż 5 min. Nie ma wątpliwości, że bezpośrednio po sesji będziemy potrzebować trochę czasu, aby wrócić do siebie. Powinniśmy wtedy zatroszczyć się o swoją skórę i posmarować ją specjalnym kremem bądź balsamem. Pozwólmy kosmetykom się wchłonąć, a następnie załóżmy szlafrok, który przyjemnie nas otuli. O wyborze idealnego szlafroka możemy przeczytać w interesującym artykule https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/203_szlafroki-reczniki-oraz-posciel-czyli-niezbedne-akcesoria-sypialniane-w-kazdym-domu. Aby jeszcze dłużej zapewnić sobie wysoki komfort, zainwestujmy w nowy materac, dzięki któremu każdej nocy będziemy mogli cieszyć się niezwykłą wygodą. Ciekawe modele znajdziemy na stronie https://sennamaterace.pl/108-materace-90×200.

Wizyta w solarium wiąże się z pewnym ryzykiem. To od nas zależy, czy je przyjmiemy, czy też nie. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie decydować się na taką sesję w momencie, w którym mamy przeciwwskazania, ponieważ to sprawia, że cały proces staje się jeszcze bardziej niebezpieczny. Zachowajmy niezbędną ostrożność.