Otyłość i nadwaga to duże problemy dzisiejszego społeczeństwa. Wynika to m.in. z powszechnego dostępu do niezdrowej żywności i siedzącego trybu życia. W związku z tym wiele osób decyduje się na przechodzenie na różnorodne diety, wprowadzanie restrykcji żywieniowych i eliminowanie z jadłospisu określonych grup produktów. Jakie fakty i mity warto poznać przed przejściem na dietę redukcyjną, aby odchudzać się zdrowo?
Kiedy konieczne jest przejście na dietę redukcyjną?
Istnieją sytuację, w których przejście na dietę redukcyjną staje się koniecznością. Z reguły decyzja ta wiąże się z potrzebą dbania o zdrowie lub chęcią poprawy wyglądu. Główna sytuacja kojarzona z odchudzaniem to nadwaga lub otyłość. Dieta ma wtedy za zadanie umożliwić zmniejszenie masy ciała, a tym samym obniżenie ryzyka zachorowania na niektóre choroby, takie jak nadciśnienie czy cukrzyca. Również osoby z zaburzeniami metabolicznymi znajdują się czasem w sytuacjach, w który odchudzanie staje się koniecznością. Wszelkie pobudki zdrowotne, potwierdzone podczas konsultacji z lekarzem, należy traktować poważnie. Nadmiar tkanki tłuszczowej stanowi często zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia.
Odchudzanie może wiązać się nie tylko ze zdrowiem fizycznym, ale również psychicznym. Nadwaga może być czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na depresję — wpływa bowiem w ogromnym stopniu na sposób myślenia o sobie i swoim ciele. Dodatkowo, problemy z wagą mogą wynikać z różnych zaburzeń odżywiania — wtedy często wraz z psychoterapią wdrażana jest dieta pod kontrolą specjalisty w dziedzinie psychodietetyki. Wszystkie korzyści związane z dietą redukcyjną mogą zostać zmaksymalizowane m.in. przez wprowadzenie do swojego życia aktywności fizycznej oraz zadbanie o regenerację — np. poprzez wyposażenie sypialni wygodny materac, taki jak jeden z dostępnych w sklepie https://sennamaterace.pl/107-materace-80×200.
Dieta redukcyjna — najpopularniejsze mity
Istnieje szereg przekonań, które są bardzo powszechne w naszym społeczeństwie. Wiele mitów stanowi podstawę działań niektórych osób podczas odchudzania. Warto raz na zawsze rozprawić się z tymi fałszywymi przekonaniami, aby nie wprowadzać szkodliwych praktyk do codziennej diety.
- Dieta redukcyjna to głodówka i całkowita rezygnacja z przyjemności — w diecie redukcyjnej mogą znaleźć się praktycznie wszystkie produkty. Ceniona jest zasada 80/20 – 80% jedzenia to zdrowe i zbilansowane posiłki, a 20% to przysmaki i ulubione smakołyki.
- Wagę można stracić szybko i trwale — proces utraty wagi powinien być długotrwały. Tylko wówczas będzie możliwe uzyskanie trwałego efektu.
- Im mniejsza ilość kalorii, tym lepiej — ilość kalorii musi zostać ograniczona, ale nie może być zbyt mała. Doprowadzi to prędzej czy później to powstania niedoborów, spadku energii i pogorszenia zdrowia.
- Należy zrezygnować z węglowodanów — węglowodany to główne źródło energii. Wybierane produkty muszą je zawierać, ale powinny posiadać jak najniższy indeks glikemiczny.
- Konieczna jest całkowita eliminacja tłuszczu z diety — tłuszcze są istotnym elementem diety i nie można z nich zrezygnować! Chodzi raczej o zastąpienie tłuszczów nasyconych ich zdrowymi odpowiednikami, znajdującymi się np. w orzechach czy awokado.
Fakty na temat diety redukcyjnej — które z nich są najważniejsze?
Przed przejściem na dietę redukcyjną warto poznać podstawowe zasady, które pozwolą na zdrowe i trwałe pozbycie się nadmiarowych kilogramów.
- Nawodnienie to podstawa — picie odpowiednich ilości wody przyspiesza proces redukcji oraz sprawia, że odchudzanie nie odbija się negatywnie na samopoczuciu, zdrowiu i ilości energii.
- Kontrolowanie wielkości porcji — produkty wykorzystywane do przygotowania posiłku warto wcześniej zważyć, aby móc precyzyjnie określić ilość spożytych kalorii.
- Deficyt kaloryczny — mechanizm, który umożliwia chudnięcie to tworzenie deficytu kalorycznego. Należy spożywać mniej kalorii, niż organizm zużywa. Tylko wtedy możliwe będzie chudnięcie. Deficyt nie może być jednak zbyt duży, gdyż utrata wagi będzie niezdrowa, a kilogramy szybko wrócą.
- Regularność — posiłki należy spożywać w odpowiednich odstępach czasu. Ich częstotliwości powinna być dostosowana do planu dnia. Najczęściej poleca się jedzenie 3-5 razy w ciągu doby.
- Optymalne tempo utraty wagi — utrata wagi powinna odbywać się umiarkowanie. Wskazuje się, że optymalne jest gubienie od 0,5 do 1 kg w ciągu tygodnia. Jeśli kilogramy będą spadały szybciej, istnieje duże prawdopodobieństwo powstania zaburzeń metabolicznych, utraty mięśni i wystąpienia efektu jo-jo.
Aktywność fizyczna i regeneracja jako nieodłączne uzupełnieniem diety
Praktycznie niemożliwe jest uzyskanie wymarzonej wagi i sylwetki bez aktywności fizycznej i wypoczynku. Regularny ruch to podstawa! W parze z nim powinien iść efektywny sen. W nocy w organizmie zachodzą różne procesy metaboliczne, a nieprawidłowości w tym obszarze funkcjonowania mogą w znacznym stopniu utrudniać, a nawet uniemożliwiać gubienie wagi. Jeśli dieta nie przynosi oczekiwanych rezultatów, warto zastanowić się nad warunkami snu. Może okazać się, że rozwiązaniem problemu będzie wymiana materaca na nowy — jeśli nie wiesz, co jaki czas warto kupować wyposażenie do sypialni, przeczytaj tekst https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/230_co-jaki-czas-nalezy-wymieniac-materac. Konieczne jest też uprawianie sportu — jego dyscyplinę należy dopasować do indywidualnych preferencji i możliwości. Ruch powinien być przyjemny oraz bezpieczny dla zdrowia — tylko wtedy będzie mógł przerodzić się w zdrowy nawyk.
Dieta redukcyjna nie musi być nieprzyjemnym wyzwaniem. Możliwe jest komponowanie zdrowych posiłków, które jednocześnie są smaczne. W połączeniu z przyjemną aktywnością fizyczną z pewnością zostaną osiągnięte wymarzone efekty, a nowe zwyczaje będą mogły przerodzić się w styl życia na stałe.