Zdrowy sen to można poznać po tym, że rano budzimy się pełni energii i chęci do działania. Wszystko z uwagi na fakt, iż charakteryzuje się wysoką jakością, a także odpowiednią długością i głębokością. Można o niego zadbać na wiele sposobów, a jednym z nich jest urządzenie komfortowej sypialni, która składa się zarówno z akcesoriów sypialnianych, jak i elementów dekoracyjnych. A czym one się wyróżniają?

Styl sypialni a sen

Sypialnia niemalże w każdym aspekcie oddziałuje na sen użytkownika. Pierwsza, a także najczęściej pomijana kwestią są kolory ścian. Powinniśmy tutaj postawić przede wszystkim na stonowane barwy, które umożliwiają wyciszenie i zasypianie. Jednak nie zawsze mamy pomysł, jak je wykorzystać. Z pomocą tutaj przychodzą gotowe tyle, do których zalicza się:

 • styl skandynawski,

 • styl nowoczesny,

 • styl klasyczny,

 • styl rustykalny.

Każdy z nich charakteryzuje się minimalizmem, prostotą oraz odpowiednimi barwami. Co więcej, wykorzystują akcenty, takie jak drewno czy metal, które mogą dodatkowo nadać wnętrzu pazura. Wybór stylu może wskazać nam, czym możemy się kierować przy aranżacji sypialni, w tym pomóc w doborze kolor, a nawet dekoracji!

Elementy dekoracyjne a sen

 Sprawdź, jak akcesoria sypialniane oraz dekoracje wpływają na sen!Elementy dekoracyjne nadają sypialni charakteru. W pierwszej kwestii warto uwzględnić te, które znacząco wpływają na klimat i atmosferę, czyli świece i zapachy. Najczęściej zawierają olejki eteryczne, np. lawendowe czy różane, dzięki czemu mogą odprężać nasz organizm i umożliwiać zrelaksowanie się. Ponadto, do popularnych elementów dekoracyjnych w sypialni, które korzystnie wpływają na sen zalicza się:

 • rośliny – wybierajamy te, które produkują tlen w nocy, a także oczyszczają i nawilżają powietrze,

 • zasłony i rolety – ograniczają wnikanie światła do sypialni, a tym samym nie zaburzają wydzielania melatoniny,

 • ciepłe i delikatne oświetlenie – nie zaburza zegara biologicznego,

 • dywany, poduszki dekoracyjne i koce – nadają klimatu i komfortu, jednak powinniśmy dość często je czyścić, aby pozbyć się kurzu.

Ich dobór zależy oczywiście od naszych indywidualnych preferencji oraz wizji. Nie zapominajmy jednak, że wiele dodatków, w tym figurek, ozdobnych donic czy świeczników, jest dostępne w wielu formach. Z uwagi na to, możemy dopasować wygląd sypialni do pory roku czy aktualnie panującego stylu!

Materac a sen

Najważniejszym elementem w każdej sypialni jest łóżko – w końcu to od niego zależy zdrowy sen. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną funkcję pełni, przez co często wyposażamy to pomieszczenie w niehigieniczne i zbyt twarde sofy lub wersalki. Najlepszym rozwiązaniem do każdej sypialni jest materac do spania, który został stworzony specjalnie w celu zagwarantowania nam komfortowego wypoczynku. Wszystko z uwagi na wyjątkowe właściwości oraz unikalną budowę, dzięki której wybrany przez nas model może niemalże idealnie dopasować się od anatomicznych kształtów naszego ciała. W ten sposób wspiera kręgosłup oraz całą sylwetkę użytkownika. Przekłada się to na wysokiej jakości sen, a tym samym najlepszą regenerację, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Co więcej, na rynku znajdziemy materace ortopedyczne, które są w stanie znacząco zredukować dolegliwości bólowe ze strony pleców. Jednak, aby było to możliwe, to w pierwszej kolejności należy odpowiednio je wybrać. Aby to zrobić, powinniśmy uwzględnić osobiste potrzeby i preferencje, do których zalicza się wiek, rodzaj wypełnienia, stopień twardości czy rozmiar.

Kołdra i poduszka a sen

Wśród kolejnych elementów wyposażenia łóżka uwzględnia się dwie pozycje, bez których wielu z nas nie wyobraża sobie komfortowego wypoczynku. Pierwszym z nich jest kołdrą, w końcu to właśnie po nią sięgamy, aby się przykryć. Jej rolą jest zarówno przyjemne otulenie ciała w czasie snu, jak i zapewnienie właściwego komfortu termicznego. Oznacza to, że zapobiega zarówno wychładzaniu, jak i przegrzaniu ciała. Przy jej wyborze stawiamy przede wszystkim na rozmiar, rodzaj wypełnienia oraz gramaturę. Uznaje się, że im wyższa gramatura, tym kołdra cieplejsza, przez co lepiej sprawdza się zimą. Jednak nie wszystkie modele o niskiej gramaturze mogą sprawdzić się w upalne noce. Z uwagi na to, dobrą alternatywą są koce. Natomiast drugą kwestią, o której również nie można zapomnieć, jest poduszka do spania. To właśnie na nią kładziemy głowę i zamykając oczy, udajemy się do krainy snów. Główną funkcją poduszki jest zapewnienie najlepszego wsparcia dla górnych partii ciała, czyli głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym. Wybierając ją, warto uwzględnić takie kwestie, jak:

 • rozmiar,

 • wysokość,

 • rodzaj wypełnienia,

 • stopień twardości.

Akcesoria sypialniane a sen

Oczywiście łóżko nie składa się z trzech elementów – materaca, kołdry i poduszki. Uwzględnia się tutaj również mniej lub bardziej widoczne akcesoria sypialniane, które mają znaczący wpływ na zdrowy sen. Co więcej – są w stanie znacznie poprawić komfort wypoczynku! Wśród nich szczególną uwagę warto zwrócić na:

 • stelaż – konstrukcję składającą się z ramy i listewek, które odpowiadają za najlepsze wsparcie materaca oraz korzystnie wpływają na jego właściwości,

 • ochraniacz na materac – stanowi higieniczną nakładkę, która ma za zadanie ochraniać materac przed zabrudzeniami, zanieczyszczeniami oraz zawilgoceniem,

 • pościel i prześcieradło – stanowią pierwszą linię ochrony przed zanieczyszczeniem zarówno materaca, jak i kołdry czy poduszki.

Rzadko się o tym mówi, ale również samo łóżko może być wyposażona w dodatkowe elementy. Najczęściej mówi się tutaj o zagłówku Stanowi on zakończenie łóżka, które mogą być przymocowane do ramy lub ściany. Wiele modeli na współczesnym rynku wyposażonych jest w miękkie obicia, przez co możemy się o nie opierać plecami, np. w czasie czytania książki, oglądania telewizji czy przeglądania social mediów.

Średnio każdy z nas poświęca na sen ⅓ swojego życia, co stanowi około ośmiu godzin dziennie. Z uwagi na to, warto już dziś postawić na zdrowy i spokojny sen, który zapewnić może odpowiednio urządzona sypialnia. A na nią składa się przede wszystkim łóżko oraz elementy dekoracyjne.

Przeczytaj także: