Wszyscy chcemy mieć odżywioną i czystą cerę. Aby tak się stało, musimy zadbać o kompleksową pielęgnację skóry. Jeśli zmagamy się z niedoskonałościami, możemy sięgnąć po kosmetyki zawierające niacynamid. Czym wyróżnia się ten składnik i jakie ma działanie? Sprawdź!

Czym jest niacynamid?

W sklepach dostępnych jest wiele kosmetyków zawierających składniki aktywne, które mogą pomóc nam z różnymi niedoskonałościami. Jednym ze składników aktywnych często wykorzystywanych w produktach do Niacynamid - jakie ma działanie?twarzy jest niacynamid. To pochodna witamina B3, która składa się z dwóch związków, czyli kwasu nikotynowego oraz jego amidu. Niacynamid sam w sobie nie jest czystym kwasem. Sama witamina B3, od której pochodzi, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie procesów metabolicznych, obniżenie cholesterolu czy syntezę węglowodanów, aminokwasów, hormonów płciowych i kwasów tłuszczowych. Choć jest to składnik produkowany przez organizm, to w bardzo niskim stopniu, dlatego trzeba ją suplementować poprzez nabiał, ryby, mięsa, produkty pełnoziarniste czy zielone warzywa. Niacynamid jest z kolei pozyskiwany w warunkach laboratoryjnych. Rozpuszcza się w wodzie i łatwo wchłania się przez skórę.

Jakie właściwości ma niacynamid?

Działanie niacynamidu jest wszechstronne, dlatego jest chętnie stosowany w kosmetykach. Będzie odpowiedni dla wielu rodzajów skóry. Może być używany nawet przez tych, którzy mają bardzo wrażliwą cerę. Jednym z ogromnych plusów niacynamidu jest fakt, że pomaga w odbudowie lub wzmocnieniu bariery hydrolipidowej skóry. Wynika to z tego, że wspiera syntezę ceramidów i lipidów, składników odpowiedzialnych za uodpornienie skóry i zapewnienie jej wysokiej ochrony. Dzięki temu skóra traci znacznie mniej wilgoci. Jeśli nasza bariera hydrolipidowa jest zadbana, szanse na pojawienie się niedoskonałości znacznie się zmniejszają. Niacynamid pomaga w zredukowaniu stanów zapalnych, a do tego zmniejsza widoczność przebarwień i zaczerwienień, sprawiając, że możemy cieszyć się jednolitym kolorytem skóry. Oprócz tego reguluje produkcję sebum, ograniczając pojawianie się wyprysków i trądziku. Zwęża ujścia gruczołów łojowych, które są odpowiedzialne za wydzielanie sebum. Ma działanie antybakteryjne, co również przyczynia się do zachowania czystej cery. Dzięki niemu możemy znacząco przyspieszyć proces regeneracji skóry. Wszelkie uszkodzenia zostają niezwykle skutecznie zlikwidowane.

Niacynamid wykazuje ponadto działanie antyoksydacyjne. Oznacza to, że zawiera w sobie związki, takie jak antyoksydanty i polifenole, które eliminują wolne rodniki i niwelują ich szkodliwe działanie. W ten sposób możemy opóźnić proces starzenia się skóry i zredukować widoczność zmarszczek. Powoduje też, że cera staje się bardziej elastyczna i jędrna. Niacynamid pomoże w przypadku cery tłustej, ponieważ może skutecznie zmatowić strefę T. Przy regularnym stosowaniu nasza skóra stanie się znacznie gładsza i zdecydowanie bardziej odżywiona.

Dla kogo niacynamid?

Niacynamid będzie odpowiedni dla każdego typu skóry, oczywiście jeśli nie jesteśmy uczuleni na ten konkretny składnik. Jego działanie szczególnie docenią te osoby, które mają skórę problematyczną, skłonną do trądziku, łojotoku, zaskórników czy rozszerzonych porów. Pomoże również tym, którzy zmagają się z nierównym kolorytem skóry. Okazuje się skuteczny w przypadku przebarwień potrądzikowych, hormonalnych, posłonecznych czy też plam starczych. Do swojej pielęgnacji powinny wprowadzić go też osoby, które mają widoczne oznaki starzenia lub pragną im zapobiec.

Jak wprowadzić niacynamid do swojej pielęgnacji?

Niacynamid może zapewnić nam wiele korzyści, jeśli odpowiednio wprowadzimy go do naszej pielęgnacji. Kluczowe jest to, aby w pierwszej kolejności zacząć od składnika o niskim stężeniu – od 3% do 5%. Dopiero kiedy nasza skóra przyzwyczai się do tej substancji, możemy zwiększyć jej intensywność. Należy pamiętać też o tym, aby nie stosować niacynamidu codziennie – szczególnie w przypadku wrażliwej skóry może to doprowadzić do silnych podrażnień. Na początek wystarczy używać go 2/3 razy w tygodniu. Miejmy na uwadze również to, aby jednocześnie korzystać tylko z jednego kosmetyku zawierającego niacynamid – nadmiar w tym wypadku zdecydowanie nie będzie pomocny.

Warto doedukować się również na temat tego, jakie składniki możemy łączyć z niacynamidem, a jakich należy unikać. Niacynamid wspaniale współgra z kwasem hialuronowym, ceramidami, peptydami oraz retinolem. Nie łączmy go za to pod żadnym pozorem z kwasami AHA i BHA i witaminą C w formie kwasu askorbinowego. Powodem jest fakt, że związki te mają odmienne odczyny pH. Sprawia to, że w zestawieniu ze sobą osłabiają swoje działanie i mogą wywoływać podrażnienia.

Jak jeszcze zapobiec niedoskonałościom na twarzy?

Regularne stosowanie niacynamidu to dobry sposób na pozbycie się niedoskonałości i problemów z cerą. Musimy jednak pamiętać o tym, że jeśli nie wprowadzimy zdrowych nawyków i nie będziemy dbać o skórę również na innych poziomach, niechciane wypryski czy pryszcze wciąż mogą się pojawić. Jednym z dodatkowych elementów, o które należy zadbać, jest spanie w czystej pościeli. Na naszych poduszkach gromadzi się wiele szkodliwych drobnoustrojów – kurz, roztocza, wilgoć, a czasem nawet pleśń czy grzyby. W kontakcie ze skórą mogą wywołać różne niepożądane problemy. Aby temu zapobiec, pamiętajmy o regularnej wymianie pościeli. Powinniśmy dawać ją do prania co najmniej raz w tygodniu. Warto ponadto zainwestować w artykuły antyalergiczne, które niwelują mikroorganizmy i gwarantują świeżość i wysoką higienę snu. Takim działaniem może wyróżniać się nawet nasz materac. Jeśli pragniemy zaopatrzyć się w taki model, sprawdźmy ofertę sklepu stacjonarnego Wrocław. Tam znajdziemy wiele jakościowych produktów o niezwykle użytecznych właściwościach.

Kosmetyki z niacynamidem to idealne rozwiązanie dla tych, którzy zmagają się z wypryskami i innymi niedoskonałościami. Należy jednak pamiętać o tym, aby ostrożnie wprowadzać ten składnik do swojej pielęgnacji. Jednocześnie zadbajmy o odpowiednie nawilżenie i odżywienie, a będziemy mogli cieszyć się wspaniałym efektem.

Przeczytaj także: Materac klasyczny czy naturalny – który wybrać do swojej sypialni?