To, jak się odżywiamy, ma na nas o wiele większy wpływ, niż mogłoby nam się wydawać. Nie dotyczy to jedynie dostarczania składników odżywczych czy witamin. Zdrowa, zróżnicowana dieta może też mieć istotne znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego. Sprawdź, jak to się objawia!

Czy dieta wpływa na nasze samopoczucie?

Dieta w ogromnym stopniu oddziałuje na nasze samopoczucie. Jeśli nie odżywiamy się zdrowo, cierpi na tym nasz układ odpornościowy. W ten sposób narazić się na pojawienie się wielu różnych dolegliwości. Tak dochodzi też do niedoboru ważnych składników odżywczych i minerałów, co może utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Nieodpowiednia dieta przekłada się również na kłopoty z koncentracją czy energią – możemy odczuwać ciągłe zmęczenie. Z tego powodu nasze ogólne samopoczucie może się pogorszyć. Okazuje się, że niezdrowe odżywianie się oddziałuje ponadto na nasze zdrowie psychiczne. Istnieje silne powiązanie między sposobem żywienia się a dobrostanem psychicznym. Wynika to z kilku czynników.

Jak dieta oddziałuje na nasze zdrowie psychiczne?Niezwykle istotnym aspektem jest dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Możemy to zrobić wyłącznie za pomocą diety. Z tego względu powinniśmy dopilnować, aby spożywać produkty bogate w witaminy i minerały. Dzięki temu zapewnimy sobie efektywne działanie wielu ważnych procesów w organizmie. Mowa między innymi o utrzymaniu gospodarki hormonalnej na optymalnym poziomie. Hormony w dużym stopniu wpływają na nasz nastrój. Cenne składniki dostarczane przez pożywianie odpowiadają też za produkcję neurotransmiterów, takich jak na przykład serotonina. To tzw. hormon szczęścia, który jest odpowiedzialny za nasz nastrój. Jeśli nie jest prawidłowo wytwarzany, może to negatywnie odbić się na naszym zdrowiu psychicznym, a nawet przyczynić się do rozwoju poważnych chorób.

Dieta ma też kluczowe znaczenie ze względu na możliwość zniwelowania stanu zapalnego. Za pomocą pełnowartościowych, przeciwzapalnych i zdrowych produktów możemy pozbyć się miejsc zapalnych w organizmie. Ich obecność może bowiem prowadzić do zwiększenia ryzyka wytworzenia się depresji. Ważnym czynnikiem jest ponadto mikrobiom jelitowy, w którym znajduje się ogromna liczba różnych bakterii. Część z nich może negatywnie oddziaływać na nasz dobrostan psychiczny. Dlatego tak ważne jest, aby jelita funkcjonowały prawidłowo.

Co jeść, aby zadbać o samopoczucie psychiczne?

Nie można ukryć, że znaczenie diety dla samopoczucia psychicznego jest istotne. Jakie elementy powinny znaleźć się w naszym jadłospisie, abyśmy mogli pozytywnie wpłynąć na nasz dobrostan? Dla zachowania zdrowego mózgu niezbędne będą kwasy omega-3, które znajdziemy przede wszystkim w tłustych rybach, takich jak łosoś czy sardynki. Nie brakuje ich również w siemieniu lnianym, oleju rzepakowym, kukurydzianym oraz sojowym. Kwasy omega-3 oddziałują na substancje w mózgu, które odpowiadają za wzmocnienie hormonów i neuromediatorów. Wyróżniają się ponadto właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwzakrzepowymi.
Kolejnym niezwykle ważnym elementem w naszej diecie powinna być witamina B6, czyli pirydoksyna. To cenna substancja, która bierze udział w wielu różnych procesach. Ma znaczenie dla syntezy neurotransmiterów, czyli serotoniny, dopaminy czy neuroadrenaliny. Prawidłowa produkcja serotoniny jest kluczowa, ponieważ to hormon, który odpowiada między innymi za jakość snu. Jeśli jej ilość w organizmie jest niewystarczająca, możemy doświadczyć problemów z zaśnięciem, rozdrażnienia czy zwiększoną wrażliwość na ból.

W naszym jadłospisie nie może zabraknąć witaminy D3, nazywanej też cholekalcyferolem. To substancja, którą nasz organizm produkuje pod wpływem kontaktu z promieniami słonecznymi. Zimą jednak możemy doświadczyć jej niedoboru. Badania wskazują, że niski poziom witaminy D3 może przełożyć się na pogorszenie samopoczucia i zwiększenia ryzyka depresji. Składnik ten jest suplementowany również przez tych, którzy już cierpią na depresję. Oprócz tego witamina D3 oddziałuje na gospodarkę wapniowo-fosforową.

Dla zachowania prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego potrzebny będzie też kwas foliowy, czyli witamina B9. Substancja ta jest potrzebna do syntezy dopaminy czy adrenaliny. Odpowiada też za prawidłowy rozwój komórek ustrojowych. Produkty bogate w kwas foliowy to między innymi buraki, soczewica, zielone warzywa liściaste lub pomidory.

Co jeszcze wpływa na nasze zdrowie psychiczne?

Jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym, dieta to jeden z czynników, na który zdecydowanie powinniśmy zwrócić uwagę. Istnieją też inne elementy, które są niezbędne do zachowania pozytywnego nastroju. Istotną rolę odgrywa codzienna aktywność fizyczna. Jest to bowiem jeden z najprostszych sposobów, aby poprawić sobie nastrój. Podczas wysiłku fizycznego w organizmie produkowane są endorfiny, które odpowiadają za dobre samopoczucie i uczucie szczęścia. Niwelowany jest też stres i niepokój, a napięcie, które na ich skutek często gromadzi się w mięśniach, jest skutecznie eliminowane.

Oprócz tego należy zadbać też o jakość snu. Liczne badania wskazują, że brak relaksu i niewystarczająca ilość snu bezpośrednio wpływają na pogorszenie samopoczucia. Kiedy się nie wysypiamy, nasz organizm nie może się w pełni zregenerować. Wiąże się to również ze zwiększeniem ryzyka zachorowania na depresję. Aby tego uniknąć, warto zadbać o higienę snu. Wiele osób się nie wysypia, ponieważ nie jest w stanie się w pełni odprężyć z powodu odczuwanego stresu. W tym wypadku świetnie sprawdzi się wyciszająca praktyka jogi lub medytacja, które pomogą odciąć się od natrętnych myśli. Przydatnym elementem będzie również komfortowy materac, który zredukuje dyskomfort i zapewni nam wysoki poziom komfortu. Warto rozważnie wybrać model dla siebie. W tym celu odwiedźmy sklep stacjonarny Wrocław oraz zapoznajmy się z informacjami dostępnymi na stronie https://fit4sleep.pl/.

Sposób odżywiania się a samopoczucie psychiczne są znacznie bardziej powiązane, niż moglibyśmy sądzić. Jeśli nasza dieta składa się z wysokoprzetworzonych, niezdrowych produktów, nie dostarczamy organizmowi cennych składników odżywczych, które są niezbędne dla produkcji serotoniny czy innych neurotransmiterów odpowiedzialnych za nasz nastrój.

Przeczytaj także: Tajemniczy świat sennika – co oznaczają myszy we śnie?