Ciężko się nie zgodzić, że obecnie coraz trudniej jest zachować wysoką samoocenę. Jesteśmy zewsząd bombardowani zdjęciami idealnych sylwetek, twarzy, ubrań. Sprostanie niemożliwym wymogom Internetu i mediów społecznościowych narzuca na nas ogromną presję. W związku z tym wiele osób może czuć się gorzej. Czy da się to zmienić? Poznaj sposoby na to, jak poprawić swoją samoocenę. 

Czym jest samoocena?

Samoocena obrazuje sposób, w jaki postrzegamy siebie. Wpływ na nią ma wiele różnych czynników, w tym wychowanie czy osoby, którymi się otaczamy. Istotne jest również poczucie własnej wartości, czyli to, jak bardzo siebie cenimy. Zakłada ono również miłość i szacunek do własnej osoby. Samoocena może oddziaływać na wiele aspektów naszego życia, takich jak odczuwane przez nas zadowolenie, zawierane relacje czy umiejętność radzenia sobie z trudnościami. Wysokie mniemanie o sobie może zmotywować nas do niektórych działań, niska samoocena zaś będzie źródłem niepewności i narzucanych na siebie ograniczeń, co może bezpośrednio przełożyć się na komfort naszego życia. Jeśli nasza samoocena nie jest zbyt pozytywna, warto nad nią popracować. Proces ten nie jest łatwy i wymaga wielu zmian w myśleniu, ale może przynieść liczne korzyści.

Z czego wynika niska samoocena?

W obecnych czasach temat samooceny pojawia się znacznie częściej. Z czego tak naprawdę wynika to, że tak wiele osób ma problem z poczuciem własnej wartości? Okazuje się, że jednym z czynników jest Internet. Udostępniane zdjęcia, na których osoby prezentują tylko dobre strony życia, mogą znacznie zaburzyć nasze postrzeganie świata. Jeśli ciągle widzimy, że ktoś nieustannie odnosi sukcesy, jest szczęśliwy i posiada wiele rzeczy, możemy w porównaniu z nim poczuć się gorsi. Znaczenie ma również wygląd, jaki jest przedstawiany w mediach społecznościowych – tutaj też możemy odczuć kompleksy, kiedy nie posiadamy idealnej sylwetki ani perfekcyjnego makijażu.

Jak poprawić swoją samoocenę?Należy jednak pamiętać, że to, co widzimy w Internecie, wcale nie jest prawdą. Pokazywanie jedynie pozytywnych zdarzeń wcale nie oznacza, że ktoś nie mierzy się z jakimiś trudnościami. W przypadku wyglądu o uzyskanie pożądanego efektu jest niezwykle łatwo – wystarczy zadbać o dobre oświetlenie i ujęcie lub wykorzystać program, za pomocą możemy edytować swoje niedoskonałości. Taka możliwość manipulowania odbiorcami jest niezwykle niebezpieczna. Największą szkodę wyrządza to młodym osobom, które jeszcze nie do końca potrafią odróżnić prawdę od fałszu. Dorastając, widzą oni wyłącznie idealne wizerunki osób, którym próbują sprostać. To może negatywnie odbić się na poczuciu ich własnej wartości.

W przypadku samooceny istotne jest również to, w jaki sposób zostaliśmy wychowani. Nasze dzieciństwo może znacząco wpłynąć na naszą dorosłość i prowadzony przez nas styl życia. Jeśli będąc dzieckiem, często słyszeliśmy negatywne komunikaty, później sami nauczymy się tak mówić. Na przykład, gdy rodzic nie docenia swojego dziecka lub mówi, że jest za mało inteligentne czy niewystarczająco zdolne, ono zaczyna w to wierzyć i dorasta w takim przekonaniu.

Dlaczego warto zadbać o swoją samoocenę?

Kiedy przez całe życie żyliśmy w przekonaniu, że nie jesteśmy nic warci, zmiana tego myślenia może być bardzo trudna. Warto jednak podjąć ten wysiłek, ponieważ poprawa samooceny może znacznie polepszyć nasze codzienne funkcjonowanie. Mając wyższe poczucie wartości, będziemy odczuwali większe zadowolenie z życia. Przestanie rządzić nami lęk czy stres. Nie będziemy dłużej bali się podejmować nowych wyzwań. Staniemy się bardziej otwarci, a do tego odporni na krzywdzące słowa. Wpłynie to pozytywnie na nasze relacje, które przestaniemy dłużej sabotować. Wysoka samoocena przyniesie nam radość i spokój.

Poznaj swoją wartość 

Drogę do polepszenia samooceny warto zacząć od poznania swojej wartości. Musimy w końcu uświadomić sobie, jak wiele robimy i jak świetnie radzimy sobie z trudnościami. Nie bójmy się pochwalić samych siebie, nie unikajmy też otrzymywania komplementów od innych. Przyjmijmy do świadomości nasze osiągnięcia i zalety. Nie umniejszajmy sobie niczego – jeśli ciężko na coś zapracowaliśmy, należą nam się słowa uznania.

Takie pozytywne komunikaty możemy przekazywać sobie sami – regularne powtarzanie afirmacji pomoże nam uwierzyć w siebie i w to, co mówimy. Skupmy się na tym, co dobre, a negatywy odstawmy na bok. Zauważymy, że po czasie zbudujemy w sobie wiarę i przeświadczenie, którego wcześniej nam brakowało. Myśli przełożą się na rzeczywistość – a my będziemy mogli w pełni cieszyć się ze swoich sukcesów i osiągnięć.

Praktykuj wdzięczność

Poza pozytywnymi afirmacjami dobrze jest przyjrzeć się również temu, co już posiadamy. Zamiast gonić za tym, czego nie mamy, zatrzymajmy się na chwilę i uświadomijmy sobie, jak wiele udało nam się zdobyć. Praktykowanie wdzięczności wprawi nas w dobry nastrój i pomoże zrozumieć, że tak naprawdę już jesteśmy szczęśliwcami. Zacznijmy od małych rzeczy – codziennie wypisujmy sobie jakiś drobiazg, który wywołał u nas uśmiech. W ten sposób łatwiej będzie nam docenić i siebie.

Wyjdź ze strefy komfortu 

Chcąc poprawić samoocenę, musimy zmienić coś w naszym życiu. Nie możemy podążać ciągle tymi samymi schematami, ponieważ wtedy nie pojawi się żadna zmiana. Nie bójmy się stawić czoła naszym lękom, wychodząc ze strefy komfortu. Może się okazać, że dzięki temu odkryjemy w sobie nowe umiejętności czy cechy, które zwiększą nasze poczucie wartości. Próbowanie nowych rzeczy będzie świetnym sposobem na to, aby porzucić stare nawyki, które nam dłużej nie służą.

Nie wszyscy mogą zdawać sobie sprawę, jak bardzo samoocena wpływa na nasze życie. Niskie poczucie wartości może być uwarunkowane trudnym dzieciństwem czy zbyt wielkimi oczekiwaniami wobec siebie. Niezależnie od przyczyny, warto zadbać o to, aby ta samoocena była wysoka. Doceńmy to, jakimi wspaniałymi ludźmi jesteśmy, a nasze życie znacznie się poprawi.

Przeczytaj także: