Sytuacja epidemiologiczna na świecie pokazała, że praca zdalna nie tylko jest efektywna, ale i wygodna. Od tego czasu coraz więcej osób szuka tej możliwości — w końcu gwarantuje komfort pracownikowi oraz pozwala na zaoszczędzenie czasu, chociażby na dojazd! Nie ma się zatem co dziwić, że obecnie praca zdalna staje się coraz popularniejsza. Jednak, co dokładnie warto o niej wiedzieć, a także jakie są jej wady i zalety?

Na czym polega praca zdalna?

Portal https://elektrotrendy.pl/ daje nam wiele nowinek ze świata technologii. Dzięki temu wiemy, jakie karty graficzne kupić do swojego komputera i nie tylko. Wiedza ta z pewnością przyda się w czasie pracy zdalnej, którą obecnie oferuje coraz więcej firm. Mówi się o niej, jako o pracy na odległość. W praktyce polega na tym, że pracownik wykonuje swoje typowe obowiązki, m.in. z domu. Świetnie sprawdza się u osób pracujących jako np. specjalista ds. SEO, copywriter, montażysta filmów i animacji, programista czy grafik freelancer. Z pewnością różni się od pracy hybrydowej czy stacjonarnej, w której kolejno w wybrane dni lub wszystkie dni tygodnia pracownik musi pojawić się w firmie. A z czego wynika tak rosnąca popularność pracy zdalnej? Jak się okazuje, jest to idealna forma zarobku dla kobiet w ciąży, rodziców dziecka z niepełnosprawnością czy pracownika sprawującego opiekę nad najbliższymi. Jednak wiążą się z nią liczne wady i zalety. Zatem, o czym warto wiedzieć przed podjęciem takiej pracy?

Jakie są zalety pracy zdalnej?

Z pewnością praca zdalna nie byłaby tak popularna, gdyby nie wyróżniała się licznymi zaletami. Jak się okazuje, dla wielu z nas korzyści te są ostatecznym argumentem przemawiającym za podjęciem pracy w danej dziedzinie. Do głównych korzyści zalicza się przede wszystkim:

  • Dlaczego praca zdalna staje się popularna?poczucie wolności i elastyczny czas pracy — tak naprawdę pracownik ma tutaj swobodę działania, przez co nie musi pracować w określonych ramach czasowych . Bez problemu możemy w każdej chwili wyjść, na który spacer czy zrobić sobie ciepły posiłek. Co więcej, możemy pracować nie tylko z domowego biura, ale także w parku czy na plaży. Tak naprawdę obowiązują nas jedynie terminy oddawanych projektów, których musimy się trzymać,
  • oszczędność czasu oraz pieniędzy — w wielu sytuacjach jest tak, że miejsce pracy oddalone jest o kilka, a nawet kilkanaście kilometrów od miejsca zamieszkania. Wówczas musimy wstawać szybciej i poświęcać czas nie tylko na przygotowanie się, ale także dojazd. Ponadto dochodzi koszt paliwa lub biletów na komunikację. W przypadku pracy zdalnej wystarczy odpowiednio wcześnie wstać i się ogarnąć,
  • skupienie i efektywność — nie da się zaprzeczyć, że dla niektórych z nas warunki w miejscu pracy są niekorzystne. Głośno rozmawiający kolega z pracy, dźwięk stukania w klawiaturę czy po prostu niedogodne miejsce. Każdy z tych czynników przekłada się na naszą efektywność. Pracując z domu, możemy zapewnić sobie dogodne warunki, dzięki którym nie tylko będziemy czuć się dobrze, ale także nasza praca będzie bardziej wydajna.

Czy praca zdalna ma jakieś wady?

Każdy medal ma dwie strony. Tak też jest w przypadku pracy zdalnej. Pomimo swoich ogromnych zalet, znajdziemy się kilka wad, które również musimy wziąć pod uwagę. Co prawda wiele z nich można wyeliminować lub uniknąć. Do nich zalicza się głównie:

  • brak bezpośredniego kontaktu z innymi pracownikami — dla jednych to wada, dla innych zaleta. Nie da się jednak zaprzeczyć, że w pracy spędzamy znaczną część swojego życia, więc warto znać swoich współpracowników i mieć z nimi dobre relacje. Ponadto w późniejszym czasie może to wpłynąć na pracę nad wspólnymi projektami lub komunikację,
  • niemożność utrzymania work-life balance — gdy praca wchodzi do naszego domu, to ciężko rozdzielić ją od naszego codziennego życia. Warto zatem już na samym wstępie ustalić sobie godziny pracy oraz cele do wykonania na dany dzień. Dzięki temu nie zaniedbamy swoich obowiązków, a także będziemy mieć w późniejszym czasie wolny dzień,
  • domowe rozpraszacze — nie ma co ukrywać, w domu istnieje wiele kwestii, które mogą skutecznie odwrócić naszą uwagę od pracy. Jest to m.in. chęć posprzątania mieszkania, zrobienie obiadu czy uspokojenie hałasujących członków rodziny. W tym przypadku musimy postawić sobie jasne granice, a także tłumić chęć oderwania się od pracy w określonych godzinach.

Zdrowy sen a praca zdalna — o czym warto pamiętać?

Nie ma co ukrywać — w wynajmowanych mieszkaniach lub tych o małym metrażu, to właśnie sypialnia pełni funkcję domowego biura. Pamiętajmy jednak, że jest to miejsce przeznaczone na zdrowy i spokojny sen. Postarajmy się zatem maksymalnie oddzielić strefę pracy od strefy wypoczynkowej, np. poprzez umieszczenie parawanu. W ten sposób nasze myśli mimowolnie nie będą kierować się w stronę pracy. Zaaranżujemy także to miejsce w spokojnych barwach, bez ostrego oświetlenia. W ten sposób będziemy mogli się zrelaksować, a co więcej — szybciej zasnąć. Inną kwestią jest zainwestowanie w dobry materac, np. materac sprężynowy https://abcsnu.pl/20-materace-wysokoelastyczne. W ten sposób gwarantuje wsparcie naszego kręgosłupa po długim czasie pracy siedzącej, a także pozwoli na odpowiednie zrelaksowanie się. Równie dobrą opcją są komfortowe materace hybrydowe https://hilding.pl/kategoria/materace-hybrydowe/, które są w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Pamiętajmy jednak, aby wybierać je zgodnie z osobistymi potrzebami i preferencjami. Wówczas będą w stanie zagwarantować nam zdrowy, a także spokojny wypoczynek. Oznacza to, że rano obudzimy się pełni sił do pracy nad nowym projektem, a świeża głowa pomoże nam w realizacji licznych pomysłów. Oprócz materaca, przy komponowaniu wygodnego łóżka uwzględnimy także inne akcesoria sypialniane, takie jak:

  • ergonomiczne poduszki — umożliwiają najlepsze wsparcie głowy oraz barków,
  • ciepłe kołdry — gwarantują komfort termiczny oraz przyjemne wrażenia otulenia,
  • ochraniacze na materac — zapewniają higieniczność oraz chronią materac przed zabrudzeniem lub zawilgoceniem.

Obecnie coraz większa część naszego społeczeństwa szuka pracy zdalnej. Niewątpliwie — jest to wygodne i wiąże się z licznymi zaletami. Niestety nie możemy zapomnieć o jednej, ale ważnej kwestii. Istnieje coraz więcej doniesień o niekorzystnym wpływie na work-life balance, dlatego pamiętajmy, aby odpowiednio zorganizować sobie czas.