Od dawna wiemy, że Słońce i ilość promieni słonecznych, jaka do nas dociera, ma realny wpływ na nasze samopoczucie. Z tego powodu możemy zastanawiać się, czy księżyc i jego fazy też na nas oddziałują. Okazuje się, że tak, szczególnie jeśli chodzi o nasz wypoczynek. Dowiedz się, jak poszczególne fazy księżyca wpływają na sen!

Jakie są fazy księżyca?

Księżyc, podobnie jak Słońce, odgrywa istotną rolę w świecie przyrody. Ma wpływ na poziom nasłonecznienia półkul, kieruje nie tylko pływami i prądami oceanu, ale i ruchem atmosfery, a do tego oddziałuje na klimat. Nie ma wątpliwości, że świat bez niego byłby całkiem inny. Między innymi z tego względu warto dowiedzieć się więcej na temat Księżyca. Szczególnie warto poznać więcej informacji na temat jego faz, które, jak się okazuje, mogą w pewnym stopniu odpowiadać za nasze samopoczucia. Faz Księżyca jest cztery – nów, pierwsza kwadra, pełnia i trzecia kwadra. Proces, podczas którego się zmieniają, trwa około 29 dni. To zjawisko jest wynikiem tego, że Słońce oświetla Księżyc pod różnym kątem. W przypadku nowiu część Księżyca, która jest skierowana ku Ziemi, nie jest w ogóle oświetlona. Właśnie w ten sposób rozpoczyna się każdy cykl Księżyca. Następnym etapem jest pierwsza kwadra. Wyróżnia się ona tym, że w czasie jej trwania Słońce, Ziemia i Księżyc są ustawione do siebie pod kątem prostym. Dzięki temu widzimy połowę powierzchni Księżyca. Pełnia to oczywiście moment, w którym możemy zobaczyć go w całości. Księżyc jest wówczas zwrócony do Ziemi stroną oświetloną przez Słońce. Cykl zamyka trzecia kwadra, kiedy widoczna powierzchnia księżyca znowu zmniejsza się do połowy. Wiedząc, jakie dokładnie są fazy Księżyca, możemy poznać ich wpływ na nas.

Dlaczego Księżyc wpływa na sen?

Mimo że istnieją różne przypuszczenia, nie mamy zupełnej pewności co do tego, dlaczego poszczególne fazy Księżyca wpływają na nasz sen. Uważa się między innymi, że zwiększona ilość światła księżycowego podczas pełni może utrudniać produkcję melatoniny, która jest hormonem odpowiedzialnym za sen. Niektórzy sądzą, że przez zmianę pola elektromagnetycznego Ziemi, która następuje podczas zmiany faz Księżyca. Bardzo ciekawym założeniem jest to, że nasza wrażliwość wynika z odległej przeszłości. W dawnych czasach ludzie podczas pełni musieli zachowywać ostrożność, często nie pozwalali sobie wówczas na sen. Silne światło księżycowe powodowało, że stawali się bardziej widoczni, co mogło uczynić z nich potencjalną zdobycz.

Sen podczas pełni

Czy fazy księżyca wpływają na sen?Bez wątpienia najbardziej znaczący moment w cyklu Księżyca to pełnia. Powierzchnia satelity jest widoczna w pełni. W jaki sposób to oddziałuje na nasz wypoczynek? Powinniśmy wiedzieć, że od dawnych czasów pełnia była uważana za szczególny czas. W wielu religiach i wierzeniach uważano, że jest to okres, w którym intensywniej odczuwamy. Emocje, zarówno pozytywne, jak i te negatywne, mogą się nasilić. To spotęgowanie odczuć i doświadczeń może sprawić, że będziemy czuli się przytłoczeni. Może też pojawić się dyskomfort, przez który nie będziemy potrafili się zrelaksować. Nierzadko też ludzie w tym czasie są bardziej rozdrażnieni i łatwiej się denerwują. To może spowodować, że wieczorem, kiedy będziemy chcieli iść spać, trudniej nam będzie wyciszyć umysł i się odprężyć. Pełnia utrudnia komfortowy wypoczynek też z innego powodu. Badania wskazują, że podczas tej fazy śpimy o wiele gorzej. Nasz sen nie jest tak spokojny i głęboki. Może to wynikać z zaburzenia produkcji melatoniny, czyli hormonu snu. Jest odpowiedzialne za to silne światło księżycowe, które podczas pełni możemy zaobserwować. Warto pamiętać o tym, że problemy ze snem możemy odczuwać zarówno w trakcie pełni, jak i na kilka dni przed oraz po niej. Dobrze zwrócić uwagę na to, aby w tym okresie dodatkowo się nie denerwować. Chociaż może być to trudne, starajmy się zachować spokój.

Sen podczas nowiu

Wiedząc o tym, jak pełnia wpływa na nasz sen, możemy być lekko zaniepokojeni. Na szczęście mamy nów, podczas którego będziemy mogli o wiele lepiej wypocząć. W tym czasie możemy bez problemu się zrelaksować i odprężyć. Z racji tego, że powierzchnia Księżyca jest praktycznie niewidoczna, my nie odczuwamy jego wpływu w takim stopniu, jak jest to w trakcie pełni. Jesteśmy spokojniejsi i bardziej wypoczęci. Dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się wyczerpujących snów lub wybudzania się w nocy. Warto wiedzieć, że w wierzeniach nów był zawsze czasem narodzin, odrodzenia, nowych początków. Nic dziwnego, że dzięki niemu możemy odczuć pozytywną energię.

Sen podczas pierwszej i trzeciej kwadry

Momentami oddzielającymi dwa ważne momenty, jakim jest nów i pełnia, są kwadry. Z racji tego, że Księżyc jest wtedy widoczny tylko w połowie, nie będziemy tak mocno odczuwać jego siły. Nasz sen powinien być wtedy normalny. Musimy jednak mieć na uwadze to, że im bliżej pełni, tym jakość naszego wypoczynku będzie się pogarszać. Warto przyjrzeć się snom w trakcie pierwszej i trzeciej kwadry. Okazuje się, że pierwsza z nich sprzyja wyrazistym, intensywnym snom, które mogą nas zaskoczyć. Kolejna za to może wywołać chaotyczne, niejasne mary senne. Dobrze zwrócić uwagę na sny w tym czasie. Może się okazać, że wyczytamy w nich coś ciekawego!

Jak zapewnić sobie komfortowy wypoczynek?

Nie ma wątpliwości, że to, w jakiej księżyc obecnie znajduje się fazie, oddziałuje na nas. Jeśli jesteśmy wrażliwi, istnieje ryzyko, że na skutek tego doświadczymy problemów ze snem. Aby, tak czy inaczej, skutecznie się wyspać, warto zadbać o swój komfort. Dopilnujmy tego, aby nasza sypialnia była przytulnym i komfortowym miejscem. W takiej przestrzeni będziemy mogli zrelaksować się nawet wtedy, gdy na niebie będzie znajdował się księżyc w pełni. Zapewnijmy sobie dobrze dopasowany materac, dzięki któremu nasze ciało będzie mogło się w pełni rozluźnić. Wygodne i solidne modele znajdziemy na stronie https://sennamaterace.pl/119-materace-100×190. Ich rozmiar da nam pewność, że będziemy mogli znaleźć komfortową pozycję snu. Oprócz tego warto też zaopatrzyć się w artykuły sypialniane, które będą miękkie i przyjemne. Dzięki takim produktom na pewno chętnie się zrelaksujemy. Powinniśmy mieć na uwadze to, że księżyc w pełni może dawać dużo więcej światła. Jeśli nie chcemy, aby to uniemożliwiło nam skuteczny wypoczynek, postawmy na jakościowe, grube zasłony. W ten sposób światło z zewnątrz nie będzie nam przeszkadzać. Zapewnimy sobie idealną przestrzeń do wypoczynku.