W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi jest świadomych tego, jak duża korelacja zachodzi pomiędzy zdrowym odżywianiem i właściwą dietą a stanem zdrowia. Z uwagi na to, wyróżnia się liczne diety – mniej lub bardziej wymyślne, które mają na celu pomóc w walce z chorobą. Do jednej z takich diet zalicza się dieta ketogeniczna.

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna, inaczej ketogenna czy też potocznie keto, to charakterystyczny sposób odżywiania się, który ma doprowadzić do powstania związków ketonowych i wprowadzić organizm w stan keto. A jakie to ma znaczenie? Przy tradycyjnym spożywaniu węglowodanów, głównym źródłem energii dla komórek jest glukoza. W tym przypadku wymuszamy na organizmie zmianę źródła energii – z węglowodanów, na tłuszcze. Oznacza to, że w naszych posiłkach królują zarówno tłuszcze, jak i białko. Co prawda, przestawienie się na taki sposób żywienia dla wielu z nas może być ciężki – w końcu jak to, zrezygnować z czekolady? Nagła rezygnacja z cukru może doprowadzić do senności w ciągu dnia, dlatego warto zdobyć dodatkową energię np. poprzez zdrowy sen, w czasie którego otuli nas kołdra całoroczna. Wielu z ans zastanawia się również, czy dieta ta jest bezpieczna dla organizmu. A jaki są jej wady i zalety?

Dieta ketogeniczna – zalety

Czy dieta ketogeniczna korzystnie oddziałuje na organizm?Niewątpliwie, dieta ketogenna jest przydatna w leczeniu wielu schorzeń, przynajmniej w perspektywie krótko- i średnioterminowej. Do korzyści z jej stosowania zalicza się:

  • redukcję masy ciała,
  • zmniejszenie poziomu hemoglobiny glikowanej,
  • obniżenie poziomu trójglicerydów, wzrost poziomu HDL i spadek LDL,
  • podniesienie skuteczności chemioterapii z jednoczesną ochroną zdrowych komórek.

Dieta ketogeniczna sprawdza się w licznych jednostkach chorobowych, takich jak cukrzyca typu II czy nowotwory. Zatem, czy można znaleźć tutaj jakieś wady? Jak się okazuje – tak.

Dieta ketogeniczna – wady

W diecie ketogenicznej eliminujemy w dużej mierze węglowodany, przez co wyróżnia się wiele działań niepożądanych. Przede wszystkim duża ilość tłuszczów w diecie może doprowadzić do rozregulowania perystaltyki jelit i ciągłych bólów w dolnej części brzucha. Co więcej, pojawiają się problemy z trawieniem i koncentracją, a także:

  • znaczący spadek energii,
  • zmęczenie,
  • ciągła chęć na słodycze.

Na koniec warto zaznaczyć, że dieta ketogeniczna, jak każda dieta eliminacyjna, może doprowadzić do niedoboru pewnych mikroelementów i witamin. Z uwagi na to wszystko, nie powinniśmy stosować tej diety dłużej, niż sześć miesięcy.

Dieta ketogeniczna pomaga zrzucić wagę czy obniżyć ciśnienie. Jednak zbyt długie jej stosowanie może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Warto zatem przestrzegać zaleceń dietetyka oraz wprowadzić niezbędne suplementy.

Przeczytaj także: