Jeśli mamy cerę skłonną do niedoskonałości, standardowa pielęgnacja może nie wystarczać. W tej sytuacji warto wprowadzić kosmetyki z kwasami, które działają silniej i mają różnorodne właściwości. Jakim działaniem wyróżnia się kwas azelainowy? Sprawdź, kiedy używać produktów z tym składnikiem!

Kwas azelainowy – jakie ma właściwości?

Kwas azelainowy to jeden ze składników aktywnych wykorzystywanych w kosmetykach. Jest to związek chemiczny, który zalicza się do nasyconych kwasów dikarboksylowych. Charakteryzuje się prostą budową i komponentem chemicznym, który naturalnie występuje w przyrodzie. Znajdziemy go między innymi w jęczmieniu, pszenicy oraz życie. W przypadku tych elementów odpowiada za poprawne funkcjonowanie układu odpornościowego. Kwas azelainowy jest ponadto wytwarzany przez drożdżaki Malassezia furfur, które, co ciekawe, naturalnie występują we florze bakteryjnej naszej skóry.

Kwas azelainowy – jakie ma działanie?

Dlaczego kosmetyki z kwasem azelainowym są tak chętnie wykorzystywane? Odpowiedź tkwi w kompleksowym działaniu tego składnika. Kwas azelainowy charakteryzuje się właściwościami przeciwbakteryjnymi, co oznacza, że skutecznie zapobiega rozwojowi bakterii i innych szkodliwych mikroorganizmów na powierzchni skóry. Oprócz tego działa niweluje zaczerwienienie i stany zapalne skóry. Kiedy używać kosmetyków z kwasem azelainowym?Przyspiesza proces złuszczania skóry, wspomagając usuwanie martwego naskórka i regenerację skóry. Robi to w sposób łagodny, dzięki czemu może być stosowany nawet przez osoby o wrażliwej cerze. Co istotne, cechuje się działaniem seboregulującym – oznacza to, że reguluje nadmierne wydzielanie sebum, które jest odpowiedzialne za powstawanie wyprysków na twarzy. Przyczynia się też do eliminacji uciążliwych zaskórników otwartych i zamkniętych.

Dzięki niemu możemy ponadto spowolnić proces starzenia się skóry. Cechuje się obecnością cennych antyoksydantów, które odpowiadają za skuteczną walkę z wolnymi rodnikami, substancjami, które niszczą tkanki i wywołują nieprzyjemne dolegliwości. Ten efekt ma też znaczenie dla zmniejszenia stanów zapalnych. Kwas azelainowy pomoże też w rozjaśnianiu przebarwień o różnym pochodzeniu i ujednolicaniu kolorytu skóry. Możemy sięgać po kwas azelainowy przez okres całego roku – nie wykazuje się bowiem działaniem fototoksycznym.

Do jakiej cery kwas azelainowy?

Regularne używanie kosmetyków z kwasem azelainowym może zapewnić nam wiele pozytywnych efektów. Kto szczególnie powinien zainwestować w ten produkt? Działanie tego składnika aktywnego wpłynie pozytywnie przede wszystkim na osoby zmagające się z trądzikiem. Kwas azelainowy zmniejsza nasilenie trądziku, ogranicza powstawanie nowych wyprysków, a do tego niweluje przebarwienia, które często pozostają po różnych problemach skórnych. Sprawdzi się zarówno w przypadku trądziku różowatego, jak i pospolitego. Reguluje pracę gruczołów łojowych i wytwarzanie sebum, a do tego zmniejsza widoczność rumienia.

Docenią go również osoby z widocznymi oznakami starzenia się. Kwas azelainowy może bowiem eliminować zmarszczki i opóźniać proces starzenia się skóry. Zwalcza wolne rodniki, które są odpowiedzialne za utratę jędrności i elastyczności, a do tego stymuluje komórki do regeneracji i odnowy. Kwas azelainowy może być swobodnie używany przez osoby o wrażliwej cerze. Jego działanie jest łagodne, ale i bardzo skuteczne. Pamiętając o regularnym stosowaniu, możemy liczyć na pozytywne zmiany w naszej skórze.

Jak wprowadzić kwas azelainowy do pielęgnacji?

Chociaż kwas azelainowy jest stosunkowo łagodny, nie możemy zapominać, że to wciąż kwas. Z tego względu wprowadzenie do go pielęgnacji powinno być odpowiednio przemyślane. Na sam początek sięgnijmy po kosmetyki o niskim stężeniu kwasu, tak aby przyzwyczaić do niego skórę i nie wywołać podrażnień. Świetnie sprawdzą się produkty o stężeniu liczącym do 5%. Kwas azelainowy możemy połączyć z innymi składnikami, aby osiągnąć jeszcze lepszy efekt. Może być to na przykład niacynamid, witamina C, kwas hialuronowy, ceramidy, kwas traneksamowy czy trehaloza. Unikajmy za to łączenia go z kwasami AHA i BHA, które cechują się dość intensywnym działaniem.

Nasilenie trądziku – z czego może wynikać?

Kwas azelainowy to świetny składnik dla tych, którzy zmagają się z uciążliwym trądzikiem. Musimy jednak pamiętać o tym, że nawet jeśli będziemy regularnie stosować ten kosmetyk, wciąż możemy być narażeni na występowanie wysypów. Ważne jest też to, aby jednocześnie z dopasowaną pielęgnacją praktykować też zdrowe nawyki i unikać czynności, które mogą nasilać powstawanie trądziku. Bardzo złym przyzwyczajeniem jest częste dotykanie twarzy. W ten sposób bowiem przenosimy bakterie i zanieczyszczenia prosto na naszą cerę. Unikajmy tego szczególnie w miejscach publicznych, gdzie ilość szkodliwych drobnoustrojów jest znacznie większa. Warto ponadto ograniczyć spożywanie produktów, które są znane z nasilenia trądziku. Mowa tu o wysoko przetworzonych artykułach, bogatych w cukier oraz takich, które mają bardzo wysoką ostrość. Znacznie lepszym pomysłem będzie wprowadzenie zdrowej diety, która będzie opierała się na naturalnych składnikach, takich jak warzywa i owoce. Oprócz tego warto zadbać o wysoki poziom higieny otoczenia, w którym żyjemy. Pamiętajmy o regularnym praniu ręczników oraz pościeli – to w końcu materiały, które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą. Jest to istotne, jako że przebywanie w czystej, higienicznej przestrzeni pomoże nam się zrelaksować. Aby spotęgować ten efekt, możemy zainwestować w jakościowe https://fit4sleep.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-90×190/, które zapewnią nam optymalne podparcie i wygodę.

Kwas azelainowy to niezwykle cenny składnik, który może zaradzić na wiele różnych problemów ze skórą. Wyróżnia się działaniem przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, rozjaśniającym czy seboregulującym, dlatego jest tak chętnie wykorzystywany między innymi przez osoby zmagające się z trądzikiem.

Przeczytaj także: Sennik ubrania w snach – symbolika i znaczenie