Jazda na łyżwach to jedna z dyscyplin zimowych, które cieszą się dużą popularnością. Uprawianie tego sportu może być doskonałym sposobem zarówno na zadbanie o swoją kondycję, jak i na spędzanie czasu z grupą znajomych w aktywny sposób. Co warto wiedzieć, aby zacząć jeździć na łyżwach w przyjemny i bezpieczny sposób?

KROK 1 – wybór dobrych łyżew

Jazda na lodzie powinna być bezpieczna i komfortowa. W tym celu konieczne jest wybranie dobrych łyżew, które są nie tylko odpowiednio dopasowane pod kątem rozmiaru, ale także dobre jakościowo. Warto wybrać się do sklepu stacjonarnego – np. we Wrocławiu, aby skorzystać z doradztwa w zakresie prawidłowego dopasowania rozmiaru. Wbrew pozorom liczy się nie tylko długość stopy w połączeniu z długością wkładki łyżwy. Równie istotny jest kształt i jego dopasowanie do kształtu stopy.

Należy wziąć pod uwagę także typ łyżew. Zupełnie inaczej skonstruowane są łyżwy do jazdy figurowej, hokeja, a także te rekreacyjne. Te dedykowane hokeistom zapewniają zdecydowanie lepsze wsparcie podczas dynamicznych ruchów, a łyżwy figurowe są wyjątkowo stabilne.

KROK 2 – jaki strój wybrać?

Jak zacząć naukę jazdy na łyżwach?Początkowo wcale nie trzeba inwestować w profesjonalny strój. Wystarczy standardowy ubiór sportowy, dopasowany do pogody i warunków panujących w danym obiekcie sportowym. Zimą najlepiej sprawdzi się warstwowa odzież. Przy ciele powinno znaleźć się ubranie, które dobrze izoluje temperaturę. Dopiero na wierzch można ubrać polar czy kurtkę. Jeżdżąc na krytym lodowisku, z reguły wystarczy wyposażyć się w kamizelkę, gdyż jazda na łyżwach jest wymagającą aktywnością, która jest bardzo rozgrzewająca. Zbyt grube ubrania mogą ograniczyć swobodę ruchu.

Dobrej jakości legginsy i spodnie biegowe sprawdzają się doskonale także podczas uprawiania łyżwiarstwa – w szczególności w połączeniu z dobrymi skarpetami termicznymi. Najczęściej przydają się też rękawiczki. Są wręcz obowiązkowe podczas jazdy na dworze – podobnie, jak ciepła czapka czy opaska na uszy. Zaawansowani łyżwiarze często decydują się na założenie kombinezonu. Dzięki niemu można cieszyć się komfortem termicznym i niezastąpioną wygodą.

Na początku przygody z łyżwiarstwem koniecznym elementem wyposażenia jest kask, który zapewni bezpieczeństwo podczas ewentualnego upadku. Niektóre osoby decydują się nawet na skorzystanie z ochraniaczy na kolana i łokcie.

KROK 3 – bezpieczne lodowisko

Jakie warunki powinno spełniać lodowisko, aby korzystanie z niego było przyjemne i bezpieczne?

  • Dobry stan lodu – lód w dobrym stanie to podstawa. Nie może być na nim żadnych pęknięć, dziur i jakichkolwiek uszkodzeń. Cała tafla musi być gładka.
  • Certyfikaty i inspekcje – regularne sprawdzanie tafli lodowiska to gwarancja bezpieczeństwa.
  • Oznakowanie i regulamin – jasne zasady korzystania z lodowiska mogą znacznie poprawić komfort podczas pobytu w obiekcie sportowym.
  • Sprzęt – osoby planujące wypożyczenie łyżew lub kasku, powinny upewnić się co do jakości oferowanego sprzętu.
  • Infrastruktura – dużym atutem są wygodne szatnie, łazienki czy punkty gastronomiczne.

KROK 4 – jak wybrać trenera?

Najważniejsze jest to, aby trener posiadał odpowiednie kwalifikacje. Dotyczy to w szczególności instruktorów pracujących z dziećmi. W ich przypadku warto kontrolować certyfikaty i to, czy na bieżącą uczestniczą w szkoleniach. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z doświadczeń osób uczących się już na treningach prowadzonych przez danego trenera.

Kluczowe znaczenie ma styl jazdy, którego uczy dany instruktor. Osoby, które chcą trenować łyżwiarstwo figurowe, nie skorzystają wiele podczas zajęć z trenerem pracującym z hokeistami. Warto także zorientować się również stawkami, a także określić czy usługi oferowane przez konkretnego instruktora są proporcjonalne do ceny. Nie bez znaczenia jest też kwestia komunikacji i sposób przekazywania wskazówek. Bez tego niemożliwe jest osiąganie wyznaczonych przez siebie sportowych celów.

Bezpieczne łyżwiarstwo poza lodowiskiem

Aby bezpiecznie uprawiać łyżwiarstwo i osiągać ustalone cele treningowe, trzeba dbać nie tylko o systematyczne treningi, ale również o regenerację. Aby ciało mogło w pełni efektywnie pracować na lodowisku, musi być wypoczęte. W tym celu każdy sportowiec powinien troszczyć się o sen i relaks. Podstawą jest wyposażenie sypialni w wygodny materac, np. ze sklepu www.sleepinghouse.pl, a także w komfortowe i ergonomiczne akcesoria sypialniane renomowanej, uznanej marki takiej, jak Hilding.pl.

Często podkreśla się także to, jak ważne jest wzmacnianie ciała poprzez uprawianie równolegle innej dyscypliny sportu. Może się dobrze sprawdzić chodzenie na siłownię lub na basen. Wszelkiego rodzaju wzmacniającej aktywności ogólnorozwojowe są korzystne i warto uwzględnić je w swoim planie treningowym.

Łyżwiarstwo to ciekawa dyscyplina sportowa, która może stać się pasją na wiele lat. Aby bezpiecznie rozpocząć naukę, warto dobrze się do tego przygotować. Najważniejsze jest to, aby zainwestować w dobre łyżwy oraz wybrać kompetentnego trenera.